X

Bulaşık Deterjanı İle El, Yüz ve Saç Yıkanırmı, Yıkamak Zararlımı?

Bulaşık deterjanı ile el , yüz ve saç yıkamak zararlımı, bulaşık deterjanını el, yüz ve saç temizliğinde kullanmanın sakıncaları ve yan etkileri nelerdir gibi soruların cevapları merak edilmektedir. Biz de bu yazımızda bulaşık deterjanlarının kişisel hijyendeki yerini ve sağlık üzerindeki zararlarını araştırdık.

Bulaşık Deterjanı İle El Yıkamak Zararlımı?

Bulaşık deterjanıyla el yıkama zararlı mı sorusunun akıllara geldiği an, mutfak lavabosundasınız ve bir soğanı dilimledikten veya sildikten sonra ellerinizi yıkamanız gerekiyor. Ancak tek sabun olarak kullanabileceğiniz şey, bulaşıklarınızı temizlemek için kullandığınız bulaşık deterjanıdır. Kim gerçekten şu soruyu soruyor: Ellerimizi bulaşık deterjanı ile yıkamak sağlıklı mı?

Ellerin Temizliğinde Bulaşık Deterjanlarının Etkisi

Bulaşık deterjanlarının üretim amacı kişisel temizliği sağlamak değildir. Bu nedenle içerisinde bakterileri öldürebilecek ama aynı zamanda insan vücuduna zararlı kimyasallar da bulunur. Ancak mutfak işleri sırasında eldeki yağları temizlemek için en uyun maddelerden biri de bulaşık deterjanıdır. Bu yüzden mutfaklarınızda el yıkamada bulaşık deterjanı kullanmayı alışkanlık edindiyseniz etiketini iyi okuyup insan sağlığına zararsız hafif bulaşık deterjanlarını seçmeye odaklanın. Yâda mutfağınızda el yıkamak için kullanacağınız ayrı bir sıvı sabun bulundurun.

Bulaşık Deterjanı İle El Yıkamak

Bulaşık deterjanı ile el, yüz ve saç yıkamak özellikle kuru bir cildiniz varsa yada egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına sahipseniz daha zararlı hake gelmektedir. Vücut parçalarının temizliğinde bulaşık deterjanı kullanmak cildiniz içinde bulunan doğal yağların kaybolmasına neden olur. Bu yüzde cildinizde kuruma, çatlama ve çeşitli tahriş sonucu yaralar meydana gelebilir. Genel olarak ellerinizi bulaşık deterjanı ile yıkamak büyük bir sorun olmasa da, bu onu duş jeli yerine kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Vücudunuzun geri kalanında bulaşık deterjanı kullanmak muhtemelen çok zararlı olacak ve daha hassas ciltlerde kurumaya hız kazandıracaktır.

Bulaşık Deterjanlarının Zararları Hakkında Son Sözler

Bulaşık deterjanı gibi zorlu kirleri çıkarmaya yarayan temizleyicilerde toksik kimyasallar bulunabilir ve potansiyel sağlık riskleri oluşturabilir ve ikincisi, aslında faydalı olan cildimizdeki bakteri dengesi zararlı sonuçlara neden olacak şekilde bozulabilir. Egzama veya kuru cilde sahip olanlar için nem dengesi sağlayan ve kurumaya neden olmayan temizleyiciler kullanılması çok önemlidir. Ayrıca hassas cilt hastaları için, cildin kurumasını önlemek için bulaşık ve diğer temizlik ürünlerinde daha yumuşak temizleyicilerin kullanılmasını şarttır. Dilerseniz Sirke Saç Döker mi? Saçları Sirkeyle Yıkamanın Faydaları Zararları ve Saç Dökülmesine Zeytinyağı İyi Gelirmi? Saçlara Zeytinyağının Faydaları başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak