Brokoli Suyunun Faydası: Brokoli Suyu İçmek Cilde ve Kistlere İyi Gelir mi?

Brokoli suyunun faydası, özellikle cilde ve kistlere iyi gelir mi gibi sorularla gündeme gelmektedir. Brokoli suyunun içerisinde A, B6 ve C vitamini ile bol miktarda potasyum gibi sağlıklı besinler yer almaktadır. Peki bu besinleri yararları bahsi geçen durumlarda da etki eder mi?

Brokoli Suyunun Cilde Ve Kistlere Faydası

Brokoli suyunun cilde ve kistlere faydası konusunda özel araştırmalar mevcut olamamakla birlikte kanser, iltihaplanma ve serbest radikallerle savaşma gibi konular üzerinde çeşitli bilimsel çalışmalar vardır. Bu çalışmalar ışığında cilde faydaları yada kistlere iyi gelir mi gibi merak edilenlere cevap niteliğinde fikir elde edilebilir. Örneğin bazı laboratuvar çalışmalarında birçok hastalığın kaynağı olan serbest radikalleri brokoli suyu içerisindeki antioksidanların nötralize ettiği, vücuttaki iltihabı düşürdüğü ve kanser hücrelerindeki büyüme oranını azalttığı gözlenmiştir. Bu etkilerin kaynağının ise brokoli ve brokoli suyunun içinde bulunan kaempferol maddesinin olduğu iddia edilmektedir. Bu çalışmalar her ne kadar kistlere iyi geldiği veya cilde faydalı olduğu konusunda doğrudan brokoli suyunun faydası gibi görülmese de, bu hastalıklar için de yararlı olabileceği çıkarımı yapılabilir.

Brokoli Suyunun Faydası

Brokoli suyunun faydası yukarıda verilen araştırmalarla da sınırlı değildir. 960 kişi üzerinde yapılan yeni bir deneyde, brokoli suyunun içindeki kaempferol gibi antioksidanlar içeren diğer sebzelerle düzenli bir diyet uygulamanın zihinsel güçteki azalmayı da azaltabileceği ortaya çıkmıştır. Bu yüzden benzer yeşil sebzelerle birlikte brokoli suyunun karıştırılarak bir içecek haline getirilmesi ve sabahları içilmesi besleyici ve güçlendirici bir etki için güzel bir seçenek olacaktır.

Brokoli Suyu İçmenin Diğer Yararları

Düzenli olarak brokoli suyu içmenin faydası kanıtlanmamış diğer özelliklerle de dikkat çekmektedir. Örneğin brokoli suyu, kırmızı kan hücreleri, miyoglobin ve hemoglobin üretimine yardımcı olabilecek demir içerir. Demir oksijen taşıma görevi görür ve yeterli oksijen alan hücreler ve dolayısıyla cilt daha sağlıklı olur. Ayrıca brokoli suyundaki K vitamini içeriği kanın sağlıklı bir biçimde pıhtılaşmasına ve kanama riskinin düşürülmesine yardımcı olur, aynı zamanda cilt üzerinde bulunan kesiklerin, çürüklerin ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Brokoli Suyunun Kemik Ve Dişlere Faydaları

Brokoli suyu içerisinde bulunan kalsiyum aynı miktar sütte bulunandan daha çoktur, özellikle sütte bulunan laktoza karşı sorun yaşayanlar için çok önemli bir içecek haline gelir. Brokoli suyundaki kalsiyum ayrıca artrit ve osteoporoz iskelet sorunları ile savaşarak kemiklerin ve dişlerin sağlıklı kalmasına fayda sağlar.

Brokoli Suyunun Cilde Faydası

Brokoli suyundaki manganez maddesi, hücresel metabolizmanın ürettiği toksik yan ürünlerinin sebep olduğu hasarı onarmaya yardımcı olan antioksidanların aktive edilmesine fayda sağlar. Manganez karbonhidrat ve proteinlerin işlenmesine yardım ederek, kemik güçlenmesine ve yara iyileşmesine katkı sağlayarak daha sağlıklı bir vücut ve dolayışla daha canlı ve sağlıklı bir cilt kazanmanıza yardımcı olur.

Brokoli Suyunun Gözlere Yararları

Brokoli suyunda lutein ve zeaksantin olarak adlandırılan karotenoidler bulunur, bunlar özellikle başta gece görüşünü güçlendirmek olmak üzere genel sağlıklı göz yapısını korur ve gözlerin enfeksiyonlar, çevresel kirleticiler ve aşırı güneş ışığına karşı daha dayanıklı hale getirir.

Brokoli Suyu Nasıl Hazırlanır

Brokoli suyunun faydasını görebilmek adına onu doğru şekilde hazırlamak çok önemlidir. Aşağıda yer alan brokoli suyu hazırlama aşamalarına ve tekniklerine harfiyen uymanız elde edeceğiniz yararı artıracaktır.

  • Kir, çamur ve hatta solucanların bu koyu yeşil çiçeklerden dışarı çıkmasını sağlamak için brokoliyi iyice yıkayın.
  • Saf brokoli suyunu lezzetlendirmek isterseniz elma, armut veya şeftali dilimleri ekleyebilirsiniz.
  • Meyve sıkacağı yerine bir blenderiniz varsa, iyice yıkadıktan sonra brokoliyi küçük parçalar halinde kesin. Blenderi çalıştırın ve kıvamlı veya tamamen saf olana kadar brokolinin öğütülmesini sağlayın.
  • Ancak blender yerine bir meyve sıkacağı kullanmanız mümkünse bu daha iyi olacaktır. Zira bir sebze ya da meyvenin parçalanarak suyunun çıkarılması bir çok yararlı maddenin kaybına yol açar ancak, ezerek veya sıkarak suyunu çıkarmak faydalı besinlerin kalmasına yardımcı olacaktır.

Son olarak, brokoli suyu içerken mide ekşimesi yaşayabilirsiniz çünkü sindirim sisteminiz daha az mide asidi üretimine uyum sağlamak için zamana ihtiyaç duyar. Neyse ki, brokoli içindeki kalsiyum mide ekşimesi sorununu hafifletmek için doğal bir antiasit görevi görür. Dilerseniz Hamilelikte Brokoli Yemenin Faydaları – Gebelikte Brokolinin Önemi ve Bebeklere Hangi Sebzeler Verilmeli? Renklerine Göre Bebek Sebzeleri başlıklı makaleleri de okuyabilirsiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2