Boza faydaları ve vitaminleri nelerdir?

Boza faydaları bakımında hiç düşünülmediği kadar güzel bir içecektir. Biz de bu yazmıda bozanın yararları, vitaminleri ve çok içildiğinde oluşabilecek zararları hakkındaki bilgileri ele aldık.

Boza bebeklere verilebilir mi?

Bozayı bebeklere içirmek konusunda net bir bilgi yoktur. Bu nedenle bebeklere boza verilmemesi çok daha iyi olacaktır. Ancak diğer yandan anneler ve anne adayları için bızanın bir çok yararı vardır.

Hamile ve yeni anneler için bir iksir gibidir. Zengin vitamin ve mineral içeriği nedeniyle anne sütünü artırma özelliği bulunan boza, yeni doğan bebekler üzerinde de olumlu etki gösteriyor. Anne sütünden bebeğe geçen mineral ve vitaminler bebeğin sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlar. Özellikle hem anne hem de bebek için sağlıklı bir kemik yapısına katkıda bulunur.

Anne sütünü artırır; yeni ve anne adayları için adeta ilaçtır. Zengin mineral ve vitamin içeriği sayesinde anne sütünü artırmayı başaran boza, yeni doğan bebekler üzerinde de olumlu etki gösteriyor. Anne sütünden bebeğe geçen vitamin ve mineraller bebeğin daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Özellikle anne ve bebeğin sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmasına yardımcı olur.

En bilinen özelliklerinden biri anne sütünü arttırmasıdır. Aynı zamanda bozanın içerdiği faydalı vitamin ve mineraller anne sütü yoluyla bebeğe geçerek büyük faydalar sağlar. İçerdiği vitaminler bebeğinizin sağlıklı kemik yapısı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Makale Önerisi: Nektarinin faydaları nelerdir?

Boza faydaları: bazı hastalıkları önlemede iyidir

Boza sayısız faydası ile vazgeçilmez bir kış içeceği haline geldi. Osmanlı döneminden beri bol bol tüketilen boza, hazmı kolaylaştırır ve kanserle savaşır. İçerisindeki faydalı asitler mide asidi seviyesini sağlıklı ve dengeli tutar. Bu konuda vatandaşlar "Bağlama ne işe yarar? Boza ne işe yarar?" sorusuna yanıt aramaya başladı.

Boza birçok yönden sağlık açısından çok faydalı koşullar getirmekle birlikte bazı istenmeyen sorunlara da yol açabilmektedir. Diğer bir deyişle, yararlı unsurları çok olmasa da, bazı zararlı unsurları vardır. Örneğin fazla tüketilmesi şişkinlik ve gaz gibi sorunlara yol açabilir. Sindirim bozuklukları gibi sorunlar da yaratabilir. Öte yandan aşırı tüketim kilo alma gibi sorunlara neden olabilir. Çünkü boza yaklaşık 150 veya 200 kaloriye sahiptir. Ancak dengeli ve düzenli tüketildiği takdirde bir zararı yoktur.

Hamilelik ve emzirme döneminde boza tüketmek faydalıdır ancak aşırıya kaçmaz. Grip ve benzeri bulaşıcı hastalıkların önlenmesine ve sağlıklı bir iyileşme sürecine yardımcı olur. Bebeklerin güçlü kemik yapısına da katkı sağlar. Aynı zamanda annenin kemik sağlığını da korur. Çünkü Poza kemik erimesine karşı önleyici özelliğe sahiptir.

Makale Önerisi: Şeftali hangi organlara yarar sağlar?

Boza faydaları: bir mısır unu türüdür

"Boza neyden yapılır?" Bu soru bozayı seven pek çok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Boza ülkemizde insan sağlığına faydalı mikroorganizmalar içeren fermente tahıl içeceği olup darı, mısır, pirinç, çavdar, yulaf, buğday ve diğer tahılların öğütülerek su ile kaynatıldıktan sonra şeker ve maya ile laktik asit ilave edilmesidir. Fermente Bozanın koyu kıvamı, uçuk sarı rengi, tatlı ekşi tadı ve ekşi alkol kokusu vardır. Fermentasyon ürünleri olan laktik asit ve CO2, pozzaya lezzetini ve ferahlatıcı karakterini verir.

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği boza, sağlığı korumanın tam bir dostudur. Soya unu, su ve şekerden yapılan boza, İstanbul'da kültürün yaygınlaşmasını sağladı. Ekstra lezzet için bozaya bir avuç leblebi eklenebilir. Bozanın mayalanması ve lezzetinin değişmesi zaman alır.

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği boza, sağlığı korumanın tam bir dostudur. Soya unu, su ve şekerden yapılan boza, İstanbul'da kültürün yaygınlaşmasını sağladı. Ekstra lezzet için bozaya bir avuç leblebi eklenebilir. Bozanın mayalanması ve lezzetinin değişmesi zaman alır. Peki boza kaç kalori? Kilo aldırır mı? Bozanın faydaları nelerdir? Boza besin değeri ve detayları haber bültenimizde.

Makale Önerisi: İncirin vitaminleri nelerdir?

Bozanın çok içilmesi risklidir

Bozanın zararları ya da yan etkileri hakkında bir bilgiye rastlanılmadı. Boza hakkında sadece TÜBİTAK araştırma yapmış ve bugüne kadar boza içilmesi güvenli bir içecek olmuştur. Ancak fazla tüketilmesi yine de bazı yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle fazla tüketilmemelidir. Günde 2-3 bardak içilmesi tavsiye edilir. Ancak bazı kronik rahatsızlıkları olan kişilerin boza tüketmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Aşırı boza tüketimi birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Yağlı yapısı nedeniyle ishale neden olabilir ancak asit seviyelerinin dengesini bozabilir. Çok miktarda boza tüketen kişiler şişkinlik ve gaz sorunu yaşayabilir. Bozanın karbonhidrat içerdiğini kilo sorunu olanlar unutmamalı ve fazla tüketilmemelidir.

Her besinde olduğu gibi bozanın da fazla tüketildiğinde bazı yan etkileri olabiliyor. Fazla tüketildiğinde mide ve bağırsak gazı sorunları yaşanabilir. Doğru kullanım için günde maksimum 2 fincan önerilir. Fermentasyon sırasında oluşan asit insan sağlığına faydalı olsa da fazla yemek vücuttaki asit oranını yükseltebilir. İshal, aşırı mide asidi nedeniyle artan bağırsak hareketlerinden kaynaklanabilir.

Dilerseniz ahududu meyvesi hangi hastalıklar için faydalıdır konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.