Blog Yazmanın Faydaları Nelerdir? Blog Sahibi Olmak

Blog yazmanın faydaları yeteneklerinizi artırmak adına sizin için güçlü bir etki sağlar. Blogger olmak dönemsel veya günlük olarak bir şeyler hakkında yazı yazmaktan çok daha fazlasıdır. Bilgi paylaşımı, sosyal etkileşim ve gündem takibi açısından oldukça işlevsel bir alışkanlıktır. Peki ama blog yazarak hangi yararları elde ederiz?

Blog Yazmanın Faydaları Nelerdir?

Blog yazmak sizi disipline edecek bir alışkanlıktır, günlük tutmanın faydaları gibi blog yazmanın da birçok avantajı vardır. Günlüklerle bloglar arasındaki temel fark onu birileriyle paylaşmak istemenizdir. İşte blog yazmanın faydaları arasında en önemli maddelerden biri de sosyal paylaşım ve fikir alışverişi imkânıdır. Diğer bir avantaj ise yazma alışkanlığı kazanmak ve yazım yeteneklerini güçlendirmek gelmektedir. Düzenli şekilde yazmak ve bunu birileriyle paylaşmak sizi güzel ve anlaşılır yazmaya zorlarken, kendi üslubunuzu oluşturmaya da destek verir. Ayrıca bloglar size para da kazandırabilir.

Bir blog açmak illa felsefi fikirleri paylaşmak amacı taşımaz ki taşısa bile bu sizin para kazanmanıza engel değildir. Bugün ev hanımları bloglarında yemek tarifleri, örgü modelleri ve çeşitli ev işleriyle ilgili püf noktaları paylaşarak, herhangi bir web tasarım bilgileri olmadan yüzbinlerce kişiye hitap edip, reklam ve çeşitli tanıtımlarla para kazanabilmektedirler. Dilerseniz biraz bahsettiğimiz bu faydaları başlıklar altından daha detaylı şekilde ele alalım.

Ayrıca okuyunuz: Mutlu Olmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Blog Açmanın Yazım Yeteneklerine Faydaları

Blog yazmak bazen gündemi takip etmek, bazen de çeşitli kaynakları okumak adına sizi zorlayabilir. Bu zorlama hem bilgi kapasitesinin artırılması hem kelime dağarcığının genişlemesi adına oldukça yararlıdır. Diğer yandan öğrenilen bilgi ve kelimeleri yazı aktarmak, onu daha anlaşılır şekilde yazmaya gayret etmek zamanla daha profesyonel yazılar ortaya koymanıza yardım eder.

Blog Yazmanın Sosyal Açıdan Yararları

Blog yazarlığı bir nevi gazetede köşe yazarı olmak gibidir, ancak bloglarda insanlarla etkileşiminiz daha kolay ve hızlı gerçekleşir. Bu sayede konular hakkında sıcağı sıcağına tartışabilir, çeşitli görüşleri tanıyabilir ve kendinize bir sosyal çevre yaratabilirsiniz. Bu etkileşim zamanla empati yeteneğini güçlendirir, aşırı ve kalıplaşmış düşüncelerinizi sorgulamaya, gerekirse olumlu yönde bunları değiştirmeye fayda sağlayabilir.

Blog Yazmanın Parasal Faydaları

Bloglar genellikle para kazanmak amacıyla açılmazlar, bu da onların güçlü yanlarından biridir aslında. Zira insanlar kendi duygu ve düşüncelerini, becerilerini parasal kaygı gütmeden bir nevi eğlenmek için bloglarında paylaşırlar. Bu da onların daha özgün yani benzeriz, daha sıcak ve hedefe yönelik olmalarını sağlar ki bu da internet kullanıcılarının en sevdiği tarzdır. Günümüzde birçok site para kazanma hırsıyla anlamsız yazılarla doldurulmakta, onca kelime içerisinden işe yarar bilgiyi çıkarmak hem zaman almakta hem de istenilen bilgiye erişmeyi engellemektedir. Bu konuda seçici davranan kullanıcılar da kendine has bloglara sadık bir şekilde ziyaretçi olmaktadırlar. Zamanla iyi bir kitleye ulaşan kişisel bloglar da reklamlar ve tanıtımlarla para kazanmaya başlar.

Blog Yazmanın Kişisel Faydaları

Blog sahibi olmak birçok açıdan kişisel fayda sağlasa da öz benliği güçlendirme, kendini tanıma ve gerçekleştirme açısından daha önemli yararlar sağlar. Örneğin uzunca yıllar blog yazar ve dönüp eski yazılarınızı ara ara okursanız kendinizi, düşünceleriniz başka bir açıdan görüp, sanki dışarıdan bir gözle kendinizi izliyormuş gibi yaptığınız hataları tespit edebilir, koyduğunuz hedefleri gözden geçirebilir ve aldığınız tepkiler de insanların tavırlarını taze bir bilinçle tekrar ele alabilirsiniz. Bu sayede yazıları yazdığınız günün etkisinde kalmadan kendinizi daha doğru bir şekilde değerlendirebilir ve kendinizi tanıyabilirsiniz.

Yukarıda detaylıca bahsettiğimiz blog yazmanın faydalarını maddeler halinde özetleyecek olursak, Blog yazarı olmak;

Özetle Blog Yazmanın Avantajları Nelerdir?

Gündemi takip etmeyi sağlar.
Farklı bakış açıları geliştirmeye yardım eder.
Problem çözme yeteneğini güçlendirir.
Okuma, yazma ve çıkarım yapma yeteneğini geliştirir.
Sosyal etkileşimi artırır.
Bilgi birikimini geliştirir.
Kelime dağarcığını artırır.
Para kazandırabilir.
Empati yeteneğini güçlendirir.
Sabit fikirli bir insan olma ihtimalinizi azaltır.
İfade yeteneğine katkı sağlar.

Görüleceği üzere blog yazarlığı kişisel gelişimin önemli araçlarından biridir. Basit bir alışkanlığa dönüştüğünde bile yukarıdaki tüm faydalardan yararlanmanız mümkündür. Eğer henüz bir bloğunuz yoksa hemen blogger gibi ücretsiz bir platformdan hesap açarak başlamanızı tavsiye ederim. İnternette arama yaparak basit ve ücretsiz bir blog nasıl açılır kolaylıkla öğrenebilirsiniz.