Biberiye Otu İle Saç Uzatma: Biberiye Otu Yağı Kürü Saç Büyütür mü?

Biberiye otu ile saç uzatma yöntemleri merak konusudur. Saçınızı uzatmak ve sağlıklı tutmak kolay bir iş değildir. Çoğu insanın saçlarını uzatırken sahip olduğu en büyük endişe, saçları zararsız ve sağlıklı tutmaktır. Biberiye otunun saçlara yararları bu noktada yardımcı olabilir. Biz de bu yazımızda biberi kullanımının, saç uzamasına, dökülmesine, kırılmasına ve yıpranmasına ne gibi faydaları olduğu konusunu ele aldık.

Biberiye Otu İle Saç Uzatma

Biberiye otu ile saç uzatma yöntemleri, sağlıklı saçların büyümesini destekleyen etkili bir saç bakımı bileşeni olarak çağlar boyunca kullanılmaktadır. Biberiye otu en iyi saç uzamasını artıran özelliği ile bilinir. Biberiye otunun saç büyümesi için kullanılmasının çeşitli nedenleri vardır:

Biberiye otunun içindeki yağ, kafa derisine kan dolaşımını uyarmaya yardımcı olur. Bu da saç büyümesini teşvik edebilir. Bir çalışma, biberiye yağının adrojenetik alopesi tedavisinde yardımcı olabileceğini buldu. Çalışma, biberiye yağının saç dökülmesi için kullanılan bir ilaç olan minoksidil ile etkilerini karşılaştırdı. Sonuçlar, biberiye yağının minoksidil nand kadar etkili olduğunu gösterdi, kaşıntılı kafa derisinin ilaçlardan daha iyi tedavi edilmesine de yardımcı olduğu görülmüştür.

Biberiye Otu Yağı İle Saçlı Deriye Masaj Yapmak

Fareler üzerinde yapılan bir başka çalışma, biberiye otu ekstraktının topikal uygulamasının saç büyümesini uyardığını göstermiştir. Ayrıca biberiye otunun yağını günlük olarak kafa derisine masaj yöntemiyle uygulayan hastalar, masaj yapmadan yağı kullananlara kıyasla daha fazla saç uzaması göstermiştir.

Biberiye yağı, anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir ki bu özellikler kafa derisini rahatlatmaya yardımcı olabilir. Biberiye yağı kepeklere neden olan mantarlara karşı antifungal özellikler sergiler, bu da kepekten kurtulmaya ve saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur.

Biberiye otu yağı, saç köklerinin tıkanıklıklarını temizlemeye de yardım eder. Tıkalı foliküller genellikle kepek gibi sorunlara yol açar ve aşırı durumlarda saç dökülür. Saçın güçlü kalmasını engelleyebilecek kiri temizlerken hasarı da onarır.

Biberiye Otu İle Saç Uzatma Nasıl Sağlanır?

Biberiye otu ile saç uzatma konusunda birden fazla yöntem bulunmaktadır. Dilerseniz bu teknikleri başlıklar halinde açıklayarak inceleyelim:

Saçları Uzatmak İçin Sıcak Biberiye Yağ Tedavisi

Sıcak yağ tedavisi saçları derinlemesine düzeltmek için harika bir yol olabilir. Sürecin zaman açısından verimli olduğuna inanılıyor ve minimum içerik gerektiriyor. Sıcak yağ tedavisi, kafa derisi sağlığını iyileştirirken kuru ve hasarlı saçlarla başa çıkmak için yararlı olabilir. Bunun için gerekli malzemeler:

 • 2-4 damla biberiye esansiyel yağı
 • 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağ (hindistancevizi, zeytin veya badem yağı)
 • Havlu
 • Şampuan
 • Saç Kremi

Saçları Uzatmak İçin Sıcak Biberiye Otu Yağı Uygulaması

Biberiye yağını ve istediğiniz taşıyıcı yağı karıştırın. Karışımı ılık olana kadar ısıtın. Besin kaybına neden olabileceğinden yağları mikrodalgada ısıtmayın. Sıcaklık saç derinizi yakmayacak derecede ılık olmalıdır.

 • Saçınızı bu yağ ile güzelce ovalayın ve yaklaşık 10 dakika boyunca saç derinize masaj yapın.
 • Kökler ve uçlar iyice kaplanana kadar yağı saçınızın uzunluğu boyunca uygulayın.
 • Yağlı saçlarınızın etrafına sıcak bir havlu sarın (havlunuzu ısıtmak için bir fön makinesi kullanın).
 • Yağı yıkamadan önce havlu başınızın etrafına sarılmış olarak en az 30 dakika bekleyin. Sıcak ortam, besin maddelerinin maksimum derecede nüfuz etmesine ve emilmesine izin verecektir.
 • Düzenli olarak kullandığınız şampuanınızla yağları saçınızdan soğuk suyla yıkayın.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız

Saçınızı haftada 2 defaya kadar bir sıcak biberiye otu yağı tedavisi ile tedavi edebilirsiniz. Not: Aşırı sıcak biberiye otu yağı sadece kafa derisini yakmakla kalmaz, aynı zamanda besin kaybına da neden olabileceğinden yağı aşırı ısıtmayın.

Ev Yapımı Saç Uzatan Biberiye Otu Saç Kremi

Ev yapımı biberiye otu saç kremi sayesinde kafa derisinde kan dolaşımı iyileşir ve saç uzaması artar. Durulanmayan bir saç kremi olarak kullanmak saçın parlak ve yumuşak olmasına neden olabilir. Kaşıntılı veya kepekli kafa derisi olan insanlar için de iyi bir tedavi olabilir.

Ev Yapımı Saç Uzatan Biberiye Otu Saç Kremi Malzemeleri

 • 1 yemek kaşığı biberiye yaprağı / 15 damla biberiye esansiyel yağı
 • 1 su bardağı su
 • Demlik
 • Sprey şişesi

Ev Yapımı Saç Uzatan Biberiye Otu Saç Kremi Uygulaması

Bir bardak su ölçün ve kaynatın, kaynamanın ardından üzerine 15 damla biberiye otu yağı ekleyin. Alternatif olarak, kurutulmuş biberiye yaprağı kullanıyorsanız, yaprakları bir demlik kullanarak kaynamış suda 10 dakika boyunca demleyin. Biberiye otu yağı ve su karışımı renk taşımazken, demlenmiş biberiye çayı soluk yeşil olacaktır.

Karışımı bir sprey şişesine dökün. Saçınızı yıkayın ve saçlarınız nemliyken biberiye otu kremini saçın her yerine gelecek şekilde püskürtün. Saçınızın ve saç derinizin çoğunu kapladığından emin olun. Saçınızın kurumasını bekleyin.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız

Bu saç doğal biberiye otu saç kremi uygulamasını, her saçınızı yıkadığınızda uygulayabilirsiniz. Ancak yüksek tansiyonunuz varsa veya hamileyseniz bu tedaviyi kullanmayın. Dilerseniz Isırgan Sabunun Saça Faydaları: Egzamaya, Kepeğe ve Saç Dökülmesine başlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz.

Kaynak