X

Bergamotun Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bergamotun faydaları ve zararları konusunda son dönemde oldukça fazla soru sorulmaktadır. İlginç bir narenciye bitkisi olan bergamot, dünyanın birçok yerinde iyi bilinmemektedir, ancak son araştırmalar, çok çeşitli sağlık koşullarını tedavi edebileceğini göstermektedir.

Bergamot Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Bergamot yenilebilir ve genellikle marmelat yapmak için kullanılır. Bununla birlikte, meyvenin geleneksel kullanımı aslında kabuğunun etrafında merkezlenir. Meyvenin kabuğundan üretilen Bergamot yağı, likörlerden parfüm endüstrisine kadar her şeyde kullanılır. En popüler çay türlerinden biri olan Earl Grey çayını üretmek için de tercih edilmektedir. Bergamot meyvesi ve suyu son dönemlerde tıp endüstrisi tarafından da değerlendirilmeye başlandı ve ilk sonuçlar oldukça umut vericidir.

Bergamotun Faydaları Nelerdir?

Bergamot meyvesinin faydaları arasında cilt sağlığının iyileştirilmesi, stres seviyelerinin düşürülmesi, zihinsel odaklamanın artırılması ve kanserin önlenmesi ilk sıralarda yer alır.

Bergamotun Cilde Faydaları

Bergamot, sedef hastalığı, vitiligo ve akne gibi çeşitli cilt bozukluklarının tedavisinde yardımcı olur. Dilerseniz Siyah Nokta ve Sivilce İçin Evde Doğal Maske ve Bakım Tarifleri başlıklı makalemizden de yararlanabilirsiniz.

Bergamot Stresi Azaltır

Kabuğundan türetilen esansiyel yağ,  radyasyon tedavisi gören kanser hastalarındaki stresi azaltmak ve zihinsel uyanıklığı arttırmak için yaygın olarak kullanılır.

Bergamot Böcek İlacı Olarak Kullanılabilir

Bergamottan elde edilen yağ böcek ilacı özelliklerine sahiptir, bitlere ve parazitlere karşı korunmak için popüler bir tedavidir.

Bergamotun Kansere Faydaları

2018 yılında yapılan bir araştırmada, bergamotun meme kanseri hücrelerinin büyümesini durdurma yeteneğine sahip olduğu bulunmuştur. Benzer bir çalışma da kemik kanseri söz konusu olduğunda da bergamotun kanser önleyici faydalarının olduğunu ortaya koymuştur. Bergamotun kolon kanseri üzerinde de umut verici etkileri olduğunu gösteren çeşitli araştırmalar da yapılmaktadır.

Bergamotun Kolesterole Faydaları

Bergamot özünün kullanılması kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Bu özellik bergamotun eşsiz narenciye suyunda bulunan melitidin ve brutieridin varlığından kaynaklanmaktadır.

Bergamotun Sindirime Yararları

Bu güçlü doğal ilaç, şişkinliği azaltmada özellikle etkilidir ve akşam yemeğinden sonra birkaç yudum bergamot suyu içmek sindirimi oldukça rahatlatır. Ayrıca Earl Grey adı verilen bergamotlu çaylar da sindirim sorunlarının tedavisinde de popüler olan yöntemler arasında yer alır.

Bergamotun Zararları Ve Yan Etkileri

Bergamot, hamilelik veya emzirme döneminde kadınlar için onaylanmamıştır, çünkü bebeğin gelişimini tehlikeye atabilir. Bergamot kullanımı sonucu oluşabilecek diğer yan etkiler şunları içerir:

  • Bu meyve, yaprakları ve meyve suları, fototoksik özellik gösterir,  yani cildinizi özellikle güneşe karşı hassas hale getirebilirler.
  • Bazı durumlarda, yüksek dozlarda bergamot tüketen çocuklarda ölümcül sorunlar da ortaya çıkabilmektedir.
  • Birçok ilaçla etkileşime girebilir ve kan şekeri seviyelerini düşürebilir, bu da tedavi altındaki şeker hastaları için uygun değildir.
  • Not: Kadınlar ameliyattan en az iki hafta önce bergamot almayı bırakmalıdır.
Hamilelikte Bergamot Yemek Sakıncalı mıdır?

Hamilelikte ve emzirme döneminde bebeğin gelişimini etkileyebileceğinden bergamot tüketimi önerilmemektedir.

Kaynak