X

Jaké jsou výhody, škody a vedlejší účinky Bergamot?

V poslední době bylo položeno mnoho otázek o výhodách a škodách bergamotu. Bergamot, zajímavá citrusová rostlina, není v mnoha částech světa dobře známá, ale nedávný výzkum ukazuje, že může léčit širokou škálu zdravotních stavů.

Co je Bergamot a jaké jsou jeho výhody?

Bergamot je jedlý a často se používá k tomu, aby se marmeláda. Tradiční použití ovoce je však ve skutečnosti soustředěno kolem jeho skořápky. Olej Bergamot, vyrobený z kůry ovoce, se používá ve všem od likérů až po parfémový průmysl. Je také preferován pro výrobu čaje Earl Grey, jednoho z nejoblíbenějších druhů čaje. Bergamot ovoce a voda byly také nedávno vyhodnoceny lékařským průmyslem a počáteční výsledky jsou velmi slibné.

Jaké jsou výhody bergamotu?

Výhody bergamotového ovoce zahrnují zlepšení zdraví pokožky, snížení úrovně stresu, zvýšení duševního zaměření a prevenci rakoviny.

Výhody Bergamotu pro pokožku

Bergamot pomáhá při léčbě různých kožních poruch, jako je psoriáza, vitiligo a akné. Pokud si přejete, můžete také těžit z našeho článku s názvem Přírodní maska a péče recepty doma pro černou skvrnu a akné.

Bergamot snižuje stres

Esenciální olej získaný z jeho skořápky je široce používán ke snížení stresu a zvýšení duševní bdělosti u pacientů s rakovinou podstupujících radiační terapii.

Bergamot lze použít jako insekticid

Olej z bergamotu má insekticidní vlastnosti, je to populární léčba ochrany proti vši a parazitům.

Výhody Bergamotu pro rakovinu

Studie z roku 2018 zjistila, že bergamot má schopnost zabránit růstu buněk rakoviny prsu. Podobná studie zjistila, že bergamot má protinálomové výhody, pokud jde o rakovinu kostí. Existuje také řada výzkumů, které ukazují, že bergamot má slibné účinky na rakovinu tlustého střeva.

Výhody Bergamotu pro cholesterol

Použití extraktu bergamot pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Tato vlastnost je způsobena přítomností melitidinu a brutieridinu, které se nacházejí v jedinečné citrusové šťávě bergamotu.

Výhody Bergamotu pro trávení

Tento silný přírodní lék je zvláště účinný při snižování nadýmání a pití několika doušků bergamotové šťávy po večeři je docela relaxační trávení. Čaje Bergamot, také nazývané Earl Grey, jsou také populární metody léčby zažívacích problémů.

Poškození a vedlejší účinky Bergamotu

Bergamot není schválen pro ženy během těhotenství nebo laktace, protože může ohrozit vývoj dítěte. Mezi další nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout v důsledku použití bergamotu, patří:

  • Tyto ovoce, listy a šťávy vykazují fototoxické vlastnosti, to znamená, že mohou učinit vaši pokožku obzvláště citlivou na slunce.
  • V některých případech se fatální problémy mohou vyskytnout také u dětí, které konzumují vysoké dávky bergamotu.
  • Může interagovat s mnoha léky a nižší hladinou cukru v krvi, což není vhodné pro diabetiky v léčbě.
  • Poznámka: Ženy by měly přestat užívat bergamot nejméně dva týdny před operací.
Je nepohodlné jíst Bergamot během těhotenství?

Konzumace bergamotu se nedoporučuje, protože může ovlivnit vývoj dítěte během těhotenství a laktace.

Zdroj