Bebeklere Yeşil Biber Verilir Mi? Bebeğe Yeşil Biber Ne Zaman Verilir?

Bebeklere yeşil biber verilir mi, verilirse nasıl ve ne zaman yedirilmelidir? Gibi annelerin merak ettiği soruları bu yazımızda cevaplamaya gayret ettik.

Bebeklere Yeşil Biber Verilir Mi?

Yeşil biber anahtar vitaminler ve minerallerle doludur, bu da onları bebeğinizin sağlıklı beslenme planı için besleyici bir seçim haline getirir. Hazırlanmış ve doğru şekilde servis edilmiş, yeşil biber bebeğinizin tüketmesi için güvenlidir ve onları beğenirse, büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu birçok temel besini de alacaktır. Yeşil biber, bebeğinizin bağırsaklarının ve bağırsaklarının sağlığını destekleyen iyi bir lif kaynağıdır. Bol miktarda lif, bebeğinizin bağırsak hareketlerini düzenli tutmaya yardımcı olur, böylece kabız olma olasılığı daha düşüktür.

Bebeklere Yeşil Biber Hangi Faydaları Sağlar

Bebeğiniz yeşil biber den de iyi bir C vitamini dozu alır. C vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olur, bu nedenle soğuk algınlığı veya gripten hastalanma olasılığı daha düşüktür. Bu sebze, çocuklarınızın gözleri için A vitamini ve hücrelerini de hasardan korumaya yardımcı olmak için E vitamini sağlar.

Bebeklerde Yeşil Biber Boğulmaya Neden Olur mu?

Yeni ek gıdaya başlayan bebeğinizin henüz tam bir diş seti yoksa biber gibi sebzeleri önce pişirmeniz onun için daha iyi olacaktır. Bu daha yumuşak sebzeler, ek gıdaya başlayan bebeğinizin yutmadan önce onları ezebilmesine izin verir, bu da boğulma riskini azaltır. Çiğ biber servis ederseniz, onları küçük küçük doğramanız daha güvenli olacaktır. Yeni ek gıdaya başlayan çocuklar boğulmaya karşı hassastır ve büyük miktarda yiyecek servis ettiğinizde risk artar. İnce ve ufak şeritler veya kıyılmış yeşil biber parçaları bu riski azaltır, böylece bu sebzeyi bebeğinizin diyetine dâhil edebilirsiniz.

Bebekler İçin Yeşil Biberin Taşıdığı Riskler Nelerdir?

Bebekler ve çocuklar pestisit kullanımıyla ilişkili tehlikelere özellikle duyarlıdır. Yeşil biber, yetiştirme sürecinde böcek ilacı ile ilaçlanmış olabilir, bu da ek gıdaya başlayan bebeğinizin bu ilaçları yutması anlamına gelir. Bu pestisitlere yüksek maruziyet, uygun hormon salgılanmasına müdahale edebilir ve bağışıklık sistemini baskılayabilir. Mümkün olduğunda organik yeşil biberleri seçin ve sebzeleri kesmeden ve çocuğunuza servis etmeden önce daima ılık su ve sirke ile iyice yıkayın.

Yeşil Biber Bebeğe Nasıl Verilmelidir?

Bebeğinizin diyetine yeşil biber eklemenin basit bir yolu onları kıymak ve daha sonra zeytinyağında sote etmektir. Ayrıca, ek gıdaya başlayan bebeğinizin yutmasını kolaylaştırmak için onları buharda haşlayabilir ve püre haline getirebilirsiniz. Bebeğiniz yeşil biberlerin tadını sevmiyorsa, çorba veya makarna tariflerine rendeleyin. Buğulanmış biberleri püre haline getirin ve püreyi makarna ve peynirin içine karıştırın. Dilerseniz Bebeklere Kereviz Verilir mi? Bebeklere Kereviz Nasıl Yedirilir? ve Bebeklere Turşu Verilirmi? Bebeklerin Turşu Yemesi Sakıncalı mıdır? başlıklı makalelerimizi de inceleyebilirsiniz.

Kaynak