Bebeklere Tuz Verilir mi? Bebeklere Tuz Ne Kadar Verilmelidir?

Bebeklere tuz verilir mi, bebekler ne zaman tuzlu yemek yiyebilir, aşırı tuzlu yemek yiyen bebeklerde ne gibi sıkıntılar ortaya çıkar? İşte tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Bebeklere Tuz Verilir mi?

Yeni ek gıdaya başlayan bebekler, bebeklikten çocukluğa geçerken gezinmek için birçok gelişimsel kilometre taşına sahiptir. Kendi kendine yeterliliğe giden önemli bir adım, harmanlanmış bebek mamalarından tüm ailenin zevk aldığı günlük gıdalara geçmektir. Bununla birlikte, standart yemeklerin tuzda nispeten yüksek olduğu göz önüne alındığında, birçok küçük çocuk ebeveynleri ve büyük kardeşleri gibi önerilen tuz miktarından çok daha fazla tüketmekmiş olmaktadır. Bu da bebekler için bir sorun teşkil edebilir.

Bebeklere Tuz Ne Kadar Verilmelidir?

1-3 yaş arası bebekler için yeterli tuz alımı günde 1 gramdır. Bu miktar bir ek gıdaya başlayan çocuğun terleme yoluyla kaybettiği tuzun yerini almak için yeterlidir. Tuz çok çeşitli gıdalarda doğal olarak oluştuğu için, ortalama bir ek gıdaya başlayan çocuğun beslenme ihtiyaçlarını karşılayan sağlıklı bir diyetin de günde yaklaşık 1 gram tuz içermesi muhtemeldir. Yetişkinler gibi, çok fazla tuz tüketen bebeklerin yüksek tansiyon geliştirme riski daha yüksektir. Bu nedenle bebeğinizin günlük tuz alımını en fazla 1.5 gram veya daha azıyla sınırlandırmanız önerilir.

Bir Bebeğin Günlük Tuz İhtiyacı Ne Kadardır?

Tüketim başına 210 miligramdan fazla tuz sağlayan bir gıda, bir çocuğun günlük ihtiyaçlarına göre tuz bakımından yüksek kabul edilir. Bu, 1 fincan büyüklüğündeki porsiyon başına 220 miligram tuz içeren bir gıdanın yeni ek gıdaya başlayan çocuğunuz için tipik olarak bir oturuşta standart porsiyondan daha az yerse bile, yüksek tuz oranında gıda olarak sayıldığı anlamına gelir. Yani gün içerisinde tuz alımı giderek artacağından bebek için sağlıksız bir durum ortaya çıkabilir.

Hangi Gıdalarda Tuz Oranı Yüksektir

İşlenmiş gıdalar özellikle konserve ürünler, dondurulmuş yemekler, peynir ve şarküteri etleri tuz bakımından oldukça yüksek oranlara sahiptir. 1 bardak konserve, hazır yemek çorbası 1 gramdan fazla tuz içerirken, yarım bardak az yağlı süzme peynir yaklaşık 460 miligram içerir. Tatlı besinler bile bir çocuğun günlük tuz alımına önemli bir katkıda bulunabilir 250 gramlık bir bardak tam veya az yağlı çikolatalı süt yaklaşık 150 miligram tuz içerir. Çikolata veya vanilyalı puding de benzer oranlarda tuz içeriğine sahiptir.

Bebeklerde Aşırı Tuz Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Çok fazla tuz alan bebeklerin özellikle fazla kilolu olmaları durumunda yüksek tansiyona sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Yüksek tuz diyeti tuz açısından zengin gıdalar için bir tercih geliştirdiğinden, aşırı tuz tüketen bebeklerin aşırı tuz tüketen yetişkinler olmaları ve yüksek tansiyon geliştiren yetişkinlerin kalp hastalığı riski taşımaları büyük oranda artar. Bebeğinizin tuz alımını kontrol altında tutmak için, konserve çeşitleri yerine mümkün olduğunca sık taze meyve ve sebzeleri seçin ve dondurulmuş ve ticari olarak hazırlanmış gıdaları bebeklerinize vermemeye gayret edin. Dilerseniz Bebeklere Yeşil Biber Verilir Mi? Bebeğe Yeşil Biber Ne Zaman Verilir? ve Bebeklere Turşu Verilirmi? Bebeklerin Turşu Yemesi Sakıncalı mıdır? başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak