Bebeklere Turşu Verilirmi? Bebeklerin Turşu Yemesi Zararlı mıdır?

Bebeklere turşu verilirmi ya da bebeklere turşu ne zaman verilir, bebeklere turşu gaz yapar mı gibi birçok soru annelerin merak ettiklerinin başında gelmektedir zira bazı bebekler ekşi tatları çok sevmektedirler. Turşu da ekşi ve tuzlu tadıyla bu bebeklerin oldukça sevdiği gıdalar arasında olabilir. Peki, ama bebeklere turşu vermek sakıncalı mıdır? İşte bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Bebeklere Turşu Verilir mi?

Bebekler genellikle yiyeceklerde garip tatlara sahiptir. Maceracı küçük bebeğiniz, bir turşuya aşırı ilgi gösterip turşu düşkünü olabilir. Özellikle yeni yürümeye başlayan bebekler kesinlikle herhangi bir beslenme ihtiyacını karşılamak için turşuya ihtiyaç duymazlar, ancak ara sıra gözetim altında yiyememesi için hiçbir neden yoktur. Kornişon turşu, bir salatalık türü olarak hayata başlar, ancak tuz, sirke ve su karışımı ile işleme onları neredeyse tanınmaz hale getirir ve besin değerlerinin çoğunu yok eder, bu nedenle katı gıdalar yemeye başlayan bebeğinizin daha besleyici gıdalar için turşu yerine düzenli ve sağlıklı bir diyet yapmasını istersiniz.

Ayrıca Okuyunuz: Turşunun Faydaları Nelerdir? Suyu Zayıflatır mı?

Bebeklere Turşu Verilirmi Diye Sorarken Boğulma Riskini de Göz Önünde Tutun

Turşuların besin değerini düşünmeden önce boğulma riskini de göz önünde bulundurmak gerekir. Turşu genellikle sert bir kabuğa sahiptir ve küçük çocukların çiğnemesi zor olabilir. Boğulmak için yeterince büyük bir parça ısırabileceklerinden bebeklerinize bütün bir turşu parçası vermekten kaçının. Turşuları ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesin ve onu yerken dikkatlice izleyin.

Bebeklerin Turşu Yemesi Hangi Riskleri Artırır?

Bebeklerin turşu yemesi vücuttaki tuz yani sodyum oranında artışa neden olabilir. Sodyum içeriği söz konusu olduğunda turşular oldukça riskli içeriğe sahiptir. Ancak tuzdan arındırılmış tatlı turşular bebeklere verilebilir. Salatalık doğal olarak çok az sodyum içerir veya hiç içermez, bu nedenle bir turşuda bulunan tüm sodyum doğrudan dışarıdan eklenmiştir. Eğer çocuğunuz tuzlu bir turşu yemeyi alışkanlık edinirse, bu alışkanlığını diğer gıdaları da tuzlu yemeye dönüştürecek ve ömür boyu sürdürecektir. Bu da ileride kalp damar ve tansiyon sorunları yaşama riskinin artacağı anlamına gelir.

Turşunun bu kadar tuzlu ve sirkeli bir karışım olması onu daha asitli bir yapıya sokar. Asitli yiyecekler de bebeklerin mide ve sindirim sistemi sorunları yaşamasına yol açabilirler.

Diğer bir risk de turşuların içerisine eklenebilen gıda boyaları ve şeker katkılarıdır. Turşuları daha tatlı hale getirebilmek adına bazı üreticiler turşu içerisine bir miktar şeker ilave ederler. Aşırı karbonhidrat ve şeker tüketimi de bebekler için aynı tuzda olduğu gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Gıda boyaları ya da farklı korucu maddeler de bebeklerin kullanımı için risk oluşturmaktadır. Bu nedenle bebeklere turşu vermemeli ya da daha dikkatli davranmaya özen gösterilmelidir. Dilerseniz Rezene Bebeklere Verilirmi? Rezene bebeğe uyku ve kilo yaparmı? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kaynak