X

Bebeklere Maydanoz Verilir mi? Bebekler Ne Zaman Maydanoz Yiyebilir?

Bebeklere maydanoz verilir mi sorusu annelerin cevabını merak ettikleri arasında ilk sıralarda gelir. Maydanoz bir tabağı daha güzel yapar ve adeta bir damak temizleyicisidir, ama bebekler için güvenli bir şey midir?

Bebeklere maydanoz verilir mi?

Bebeğinizin hayatında, kendisine verilen bebek maması veya anne sütü dışındaki maydanoz gibi yiyecekleri vermeye başlamak isteyebileceğiniz bir zaman gelir. Tabii ki, ona doğru şeyleri yerdirme endişesi taşıyor olabilirsiniz.

Maydanoz, katı yiyecekler yemeyi öğrenmeye başlaması şartıyla bebeklerin yemeleri için güvenlidir. Bu, bir bebeğin basit yiyecekleri almaya ve çiğnemeyi öğrenmeye başladığı yaştır. Sonuçta, alerjik olmadıkları sürece bebeklerin maydanozla beslenmesi nispeten güvenli ve yararlıdır.

İlginizi Çekebilir: Bebeklere Kuru Üzüm Verilir mi?

Bebeğime Maydanoz Verebilir miyim? Cevap: Evet

Bebeklere maydanoz yedirilir mi sorusunu evet olarak yanıtladık ancak bu belli şartlara bağlıdır. Maydanoz 8. aydan önce verilmemelidir. Maydanoz ve benzeri bitkiler bazı insanlar üzerinde alerjik etkilere neden olabilir. Bu durum bebekler için de geçerlidir.

Bu nedenle bebeklere maydanoz yedirirken çok az miktarlardan başlayarak onu gözlemlemelisiniz ve hiçbir zaman hiçbir bitkiyi aşırı ve tek yönlü şekilde bebeğe vermemelisiniz. Dengeli ve kararında beslenmek bebek gelişiminin olmazsa olmazlarındandır.

Bebeğe maydanoz yedirme konusunda diğer dikkat edilecek nokta ise onun damağa yapışma riskidir. Bu nedenle güvenli olması adına bebeklere maydanoz ince ince kıyılmış bir şekilde verilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Bebeklere Hangi Sebzeler Verilmeli?

Maydanozun Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Maydanozun bebekler için de iyi olan insan vücuduna sağlayabileceği birçok sağlık faydası vardır. Makarna tabağımızda garnitür olduğunu ve yemeklere basit bir katkı olarak bildiğimiz halde, bu küçük bitkinin sağlayabileceği çok şey vardır. Birincisi, antioksidanlar açısından çok zengindir. İnsan vücudunda metabolizmayı geliştiren ve hatta bir anti-enflamatuar olarak işlev gören Luteolin içerir.

Maydanoz ayrıca C ve A vitamini içerir ve bağışıklık sisteminin gücünü arttırmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, bu bitki K vitamini açısından da zengindir. Bu vitamin, özellikle çocukların gelişim yıllarında önemli olan kemikleri güçlendirmeye yardımcı olduğu için bebekler için harikadır. İki kaşık veya bir porsiyon, maydanoz püresi bebeğin günlük K Vitamini ihtiyacının % 100’ünden fazlasını içerir.

İlginizi Çekebilir: Bebeklere Tuz Verilir mi?

Bebeklere Maydanoz Nasıl Verilir?

Bebekler için maydanozun hazırlanmasının çeşitli yolları vardır, ancak en önemli kısım bakteriyel enfeksiyonu önlemek için önce iyice temizlenmesini sağlamaktır. İçine sızabilecek çökeltileri, kiri ve bakterileri temizlemek için tamamen yıkayın. Bebeğinizi maydanozla beslemenin bir yolu çiğ olarak hazırlamaktır. Ham formdaki maydanozda, pişirilenlerin aksine daha fazla antioksidan içerdiği olduğu söylenir. Bununla birlikte, bu doğru olsa da, çiğ maydanoz bebeklerin yemekte zorlanabileceği bir yapıya sahiptir.

Maydanoz hazırlamak için başka bir yol, onu kaynatmak veya buharda pişirmektir, böylece yumuşatılabilir ve yemek için kolay bir hale getirilebilir. Hiçbir koşulda bebeğe gıda verirken mikrodalga ısıtma ve pişirme yapmamalısınız, çünkü bu kesinlikle içindeki besinlerin çoğunu öldürecektir. Ayraca mümkünse, piyasada gördüğünüz normal maydanozlar yerine organiklerini satın alın. Biraz daha pahalı olmalarına rağmen, daha fazla besin içerir ve daha az zararlı madde içerir.

İlginizi Çekebilir: Bebeklere Yeşil Biber Verilir Mi?

Bebeklere Maydanoz Vermenin Diğer Yararları

Maydanozun, vitaminler, besinler ve antioksidanlar içermesinin yanı sıra vücuda başka şekillerde de fayda sağladığı bilinmektedir. Örneğin, bitki vücuttaki fazla sıvıları gidermeye yardımcı olur, bu nedenle diüretik görevi görür ve böbrek fonksiyonunu iyileştirir. Buna ek olarak, sindirimi desteklemeye yardımcı olduğu bilindiğinden bebekler de bundan faydalanacaktır. Bu bebekler için çok önemlidir, çünkü bu çok küçük yaşta, sindirim sistemleri hala biraz hassastır.

İlginizi Çekebilir: Bebeklere Kereviz Verilir mi?

Bebeklerin Maydanoz Yemesi Hakkında Son Sözler

Görüleceği üzere içerisinde birçok vitamin ve mineral saklayan maydanozu bebeklere yedirmek oldukça yararlıdır. Ancak her besin ve her bitkide olduğu gibi bebeklere verilen gıdaların yumuşak, kolay çiğnenebilir ve boğulmaya neden olmayacak şekilde kolay yutulabilir olmasına özen gösterilmelidir. Maydanoz başta olmak üzere gıdaların alerjik etkileri gözlemlenmeli ve aşamalı şekilde bebeğe verilmelidir. En önemli faktörlerden biri de bebeğe verilen her türlü gıdanın iyice yıkanmış ve taze olmasıdır.

İlginizi Çekebilir: Bebeklere Turşu Verilirmi?

Kaynak