Bebeklere Mantar ve Çorbası Kaçıncı Aydan İtibaren Verilir?

Bebeklere mantar kaçıncı aydan sonra verilir sorusu annelerin merakla beklediği sorular içerisindedir. Mantar, sizin için lezzet ve faydalı vitaminler verse de bu bebeğiniz için de iyi olduğu anlamına gelmez. Bebek beslenmesinde mantarlar en riskli gıdalar arasında yer alır.

Ancak bebeğe ne zaman, hangi mantarı ve nasıl vereceğinizi bilirseniz bebeğinizi güven altına almış olursunuz. Biz de bu makalede hangi aydan itibaren bebeklerin mantar yemeye başlayabileceğini ve hangi tür mantarlarla nasıl besleneceğini açıklamaya çalıştık.

Bebeklere Mantar Kaçıncı Aydan Sonra Verilir?

Bebekler ilk 10 ay içerisinde kesinlikle mantar yememelidirler. Bebekler en garanti seçenek olarak 12 aydan sonra mantar yiyebilir. Ancak bebeklere mantar verirken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Mantarların türü çok iyi bilinmelidir. Zehirli olmayan ve güvenilirliği kanıtlanmış kültür mantarı ve benzeri türler seçilmelidir.

Bebeklere mantar yedirmeden önce kesinlikle bir uzman doktor tavsiyesi alınmalıdır. Mantarlar güzelce temizlenmeli ve pişirilerek bebeğe yedirilmelidir. Mantarı temelde bebekler için tehlikeli yapan unsular; zehirli olma ihtimalleri, iyi temizlenmemiş ve pişirilmemiş olmalarıdır.

Bebeğe Mantar Yedirmenin Faydaları Nelerdir?

Mantarlar bebeklere birçok fayda sağlarlar bunun başında potasyum takviyesi gelir.  Mantarın bebeğe yararı bununla da kalmaz, selenyum gibi beyin gelişimi için oldukça önemli olan bir mineral de sağlar. Bunun yanında demir ve bolca lif de içerir. Kemik sağlığı ve güçlü bir bebek bağışıklığı için gerekli olan D vitamini de mantarların içinde bulunan vitaminler arasındadır.

Görüleceği üzere 12 aydan sonra bebek beslenmesine eklenebilecek zengin bir içeriğe sahiptir mantarlar. Bebeklere onca faydasına rağmen bilinçsizce kullanımı büyük risklere yol açabilir. Bu yüzdem yazımızın devamında mantarın bebeklerde alerjik etkilerini ve bebeklere mantar nasıl verilir sorusunun cevabını okumanızı da öneririz.

En çok tüketilen mantarlardan biri olan kuzu göbeği mantarı faydaları için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mantar Bebeklere Alerji Yapar mı?

Bebekler kaçıncı aydan sonra mantar yiyebilir sorusuna cevap vermek elbette yeterli değildir. Zira bazı durumlarda mantar yiyen yetişkinlerde olabileceği gibi çocuklarda ve bebeklerde de alerjik reaksiyon ortaya çıkabilir. Bebeğinizde mantar alerjisi olup olmadığını anlamak için:

  • Bebeğinize ilk defa mantar yedirecekseniz, üç gün boyunca mantar dışında ilk defa tadacağı başka bir gıda vermeyin.
  • Mantar yedirmeye çok küçük miktarlarda başlayın ve bebek yedikten sonra onu gözlemleyin.
  • Eğer döküntü, kızarıklık, kusma ve nefes alıp vermede zorlanma gibi belirtiler görürseniz, bebeğe mantar vermeyi bırakın ve hemen bir hastaneye götürün.

Bebeğe Mantar Nasıl Yedirilir?

Bebeğe mantar yedirmeden önce onun zehirli olmadığından, çok iyi temizlediğinizden ve iyi pişirdiğinizden emin olmalısınız. Bebeğin güvenliği için bir miktar mantarı önce siz yiyip olumsuz etki gösterip göstermediğini gözlemleyebilirsiniz.

Tüm güvenlik önlemlerinin ardın mantarın bebeğe nasıl yedirileceği sorusu cevabını bulabilir. Mantar yapı itibariyle yumuşak ama çiğnenmesi bebek için zor bir türdür. Bu yüzden 12 aydan sonra muhtemelen ön dişleri olan bebeğinize küçük parmak kalınlığında uzun şeritler halinde pişmiş mantar verebilirsiniz.

Dileyen anneler güvenli çiğneme boyutunda olacak şekilde, kolay çiğnenebilir diğer sebzelerle de sote edip bebeklerine yedirebilirler. Aynı kurallara sadık kalmak kaydıyla bebeklere mantarlar fırında pişirilerek yada yağda kavrularak da verilebilir.

Dilerseniz mantar sote tarifi, mantar kavurma tarifi ve fırında kaşarlı mantar tarifi için bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Bebeklere Mantar Kaçıncı Aydan Sonra Verilir? 7 aylık ve 10 aylık bebeğe mantar çorbası içirilir mi? On aylık bebekler mantar yer mi?

Bebeklere Mantar Verme Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerin hangi ayda ve ne koşullarda mantar yiyebileceğine dair birçok soruyu yanıtlamış olsak da daha özel cevap isteyen bazı sıkça sorulan sorular da vardır. Dilerseniz başlıklar halinde bu soruları yanıtlayalım.

Bebekler mantar yiyebilir mi?

Bebekler mantar yiyebilir diyeceğimiz 10’dan başlar ancak en güvenilir zaman bebeğin bir yaşını doldurmasından sonraki aylardır. Bu dönemden sonra zehirli olmadığından emin olduğunuz mantarları yazımızın detaylarında açıkladığımız koşullara uygun şekilde bebeğinize vermenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak bebeklerde mantar alerjisi olabileceğine de dikkat edilmelidir.

On aylık bebek mantar yermi?

On aylık bebek mantar yiyebilir. Ancak uzmanların ortak görüşü yazımızda sıkça vurguladığımız üzere 12 aylık sürenin dolmasının beklenmesidir. Bu sürenin dolmasının ardından makalemizde belirttiğimiz kurallara uyarak bebeğinize güvenle mantar ve mantardan yapılan yemekler yedirebilirsiniz.

10 aylık bebek mantar çorbası yermi?

10 aylık bebek mantar çorbası veya içerisinde mantar olan yemekler yiyebilir. Ancak bu tavsiye edilmez. Bebeklerin mantar çorbası içebilmesi için önerilen en güvenli zaman bebeğin bir yaşını doldurduğu zamandır. Bu nedenle illa 10 aylık bebeğe mantar vermek istiyorsanız bir diyetisyene yada çocuk doktoruna danışmanızda fayda vardır.

7 aylık bebeğe mantar çorbası verilir mi?

7 aylık bebeğe mantar çorbası verilmesi uygun olmaz. Bebeğin mantar çorbası ve içerisinde mantar bulunan yemekleri yiyebilmesi için en uygun zaman olarak 12 ayın doldurulması gösterilir. Bu yüzden en azından 10 ayını doldurmadan bebeğe mantar çorbası içirilmemesi gerekir. 10 aydan itibaren de doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Bebeklerde mantar alerjisi olur mu?

En sık sorulan sorular arasında bebeklerde mantar alerjisi olup olmayacağı yer almaktadır. Mantar alerjisi sadece bebeklerde değil yetişkinlerde de görülebilir. Bu yüzden bebeğinizin alerjisi olduğu konusunda bilginiz yoksa mantar konusunda doktor onayı almanız önemlidir.

Bebeğiniz mantar yedikten sonra makalemizde yer alan belirtileri gösterirse bebeğe mantar vermeyi derhal kesin ve hemen bir hastaneye müracaat edin.