Bebeklere Kuru Üzüm Verilir mi? Bebeğe Kuru Üzüm Vermek Zararlımı?

Bebeklere kuru üzüm verilir mi, hangi ayda ya da yaşta bebeklere kuru üzüm yedirmek gerekir, küçük bebeklere kuru üzüm yedirmek için nasıl hazırlanmalıdır gibi merak edilen soruları sizler için cevapladık.

Bebeklere Kuru Üzüm Verilir mi?

Kuru üzüm, vitamin ve minerallerle doğal olarak zenginleşmiş, oldukça yoğunlaştırılmış bir besindir. Bebekler onları sever çünkü içerisinde doğal şekerler de yüksektir. Bu nedenle, hem tatlı hem de sağlıklı oldukları için çocuklara kuru üzüm vermek mantıklıdır. Ne yazık ki, bebekler için bu geçerli değildir.

Bebeklere Kuru Üzüm Vermenin Zararı Var mıdır?

Kuru üzüm ve diğer kuru meyveler boğulma tehlikesi oluşturdukları için çok küçük bebekler için uygun değildir. Küçük çocukların henüz tam bir dişleri yoktur ve kurutulmuş meyvelerin çiğneme olanakları olmadığından nefes borularına ve damaklarına yapışma riski bulunmaktadır. Yeni ek gıdaya başlayan bebekler ve hatta dişleri olanlar bile besinin hepsini yutmaya eğilimlidirler ve bu yüzden bazı gıdaların soluk borusuna veya yemek borusuna yapıştırma riski vardır. Boğulma tehlikesi arz eden diğer yaygın gıdalar arasında fındık ve çeşitli çekirdekler, sosis, yumuşak ekmek, fıstık ezmesi ve sert veya sert bir dokuya sahip meyve veya sebzeler bulunur.

Bebeklere Güvenli Bir Şekilde Kurutulmuş Üzüm Nasıl Yedirilir?

Yeni ek gıdaya başlayan bebekler ve daha büyük çocukların yemek için güvenli olduğu düşünülebilecek diğer sağlıklı yiyecekler de vardır. Ağızda eriyen veya kolayca ufalanabilen herhangi bir kuru tahıl ürünü güvenli bir şekilde bebekler tarafından çiğnenebilir. Küçük parçalar halinde kesilirse, karpuz veya muz gibi yumuşak meyveler de güvenli olabilir. Ancak bu tür yiyecekleri bile yerken çocuğunuzun daima denetlendiğinden emin olun.

Her ne kadar kuru üzüm bebekler için güvenli olmasa da, kuru üzümleri çocuğunuzun yiyebileceği şekilde hazırlamak mümkündür. En basit yöntem kuru üzümleri yumuşatmak için ılık suda bekletmek, daha sonra çocuğunuzun güvenle çiğneyebileceği küçük parçalara ayırmaktır. Doğranmış olan kuru üzümler, daha fazla beslenme ve lif kaynağı için ılık tahıl veya fırınlanmış ürünlere dâhil edilebilir. Yumuşatılmış kuru üzüm ekmek veya kraker ile bir püre haline getirilebilir.

Güvenli Şekilde Bebekler Kuru Üzümü Hangi Yaşlarda Yemelidir?

Her çocuk farklıdır, ancak çoğu otorite kuru üzüm ve diğer kuru meyvelerin genellikle üç ila dört yaş arasındaki bir çocuğun diyetine eklenebileceği konusunda hemfikirdir. Bu zamana kadar dişleri iyi gelişmiştir ve onları uygun çiğneme konusunda iyi bir eğitim almıştır. Bu aynı zamanda çocuklara fındık, fıstık, sert sebze ve meyveler ile krema gibi yapışkan yiyecekler vermeye başlamak için güvenli bir zamandır. Ayrıca hangi besini yerse yesin çocuğunuzun yemek yerken oturduğundan emin olun, çünkü çocuğunuz bir ağız dolusu yiyecekle koşuyor ve oynuyorsa boğulma riski ortaya çıkabilir. Dilerseniz Bebeklere Hangi Sebzeler Verilmeli? Renklerine Göre Bebek Sebzeleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak