Bebeklere Kereviz Verilir mi? Bebeklere Kereviz Nasıl Yedirilir?

Bebeklere kereviz verilir mi, bebeklere kereviz nasıl yedirilmelidir gibi sorular annelerin merak ettikleri arasındadır. Biz de bu makalemizde bebeklerin kereviz yemelerindeki faydaları, sakıncaları ve teknikleri sizlerle paylaştık.

Bebeklere Kereviz Verilir Mi?

Kereviz, ebeveynler için en değerli yiyeceklerinden biridir. Diğer yeşil sebzeler kadar besinlerle dolu olmasa da, kereviz, az miktarda vitamin ve mineral içerdiği için sağlıklı bir atıştırmalıktır, kalorisi düşüktür, ağız ve dişleri temizler. Ek olarak, çocuklar gevrek dokusu nedeniyle kereviz yemeyi severler. Tüm sebzeler Salmonella veya E. coli ile kontaminasyon riski içermekle birlikte, kereviz hastalığa neden olma riski yüksek bir gıda değildir. Bununla birlikte, şekli ve dokusu çocuklar için boğulma tehlikesine neden olabilir, ancak tehlikelerini azaltmanın birçok yolu vardır.

Bebeklerde Kereviz Yeme Sırasında Boğulma Tehlikesi

Sert bir dokuya sahip geniş bir kereviz sapı, çocukların düzgün çiğnenmemesi durumunda boğulmasına neden olabilir. Çocuk Sağlığındaki doktorlar, dört yaşın altındaki çocuklara bütün, çiğ kereviz saplarının verilmemesini önerir. Yeni katı gıdaya başlayan bebeğiniz bir kereviz sapı yerse ve boğulmaya başlarsa, ilk yardımın bilinmesi, yiyecek parçasını yerinden çıkarmak için önemli bir ilk adımdır.

Bebeklere Kereviz Verirken Saplarını Kesin

Kerevizleri güvenli bir şekilde hazırlamak, katı gıdaya başlayan çocuğunuzda boğulma tehlikesini ortadan kaldırırken kerevizden faydalar sağlayacaktır. Kerevizi lokmalık parçalara ayırın, ne kadar küçük o kadar iyi. Eğer bebeğiniz kerevizi sevmezse onu yoğurt gibi gıdalarla karıştırarak verebilirsiniz.

Diğer Yemeklere Kıyılmış Kereviz Ekleyin

Doğranmış kereviz, parçalar güvenli olacak kadar küçük olduğu sürece, ek gıdaya başlayan çocuğunuzun zaten yediği diğer yiyeceklere mükemmel bir katkı sağlar. Omlete küçük kereviz parçaları ekleyin yada kerevizleri bir çorbayla veya pirinç tabağına verin. Çocuğunuz salata yiyorsa, küçük kereviz parçaları ve kremalı salata sosu ekleyin. Dilerseniz kerevizin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kerevizin Faydaları: Yaprağı, Kökü Karaciğere, Zayıflamaya Yararlı mı? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Bebeklerinize Yemeğin Nasıl Yeneceğini Gösterin

Çocuğunuzla birlikte düzgün bir şekilde çiğnemeyi gösteren küçük kereviz parçaları yiyin. Çocuğunuza kereviz gibi yiyeceklerin neden tehlikeli olabileceğini ve yeterince hızlı yemenin veya yeterince çiğnememenin ne kadar tehlikeli olabileceğini göstermek için yavaş yavaş ve uzun uzun çiğneyerek gösterim. Yeni ek gıdaya başlayan bebeğinizin daima güvenli bir ortamda yemek yediğinden emin olun. Arabaya binerken veya yürürken kereviz ve benzeri tehlikeli gıdaları yemesine izin vermeyin. Yalnız başlarınayken kesinlikle kereviz gibi katı gıdaları yemelerine izin vermeyin, bu tür gıdaları yerken bebeğinizin her zaman yanında olun ve onu dikkatle izleyin. Ayrıca Bebeklere Turşu Verilirmi? Bebeklerin Turşu Yemesi Sakıncalı mıdır? başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Kaynak