Bebeklere Hangi Sebzeler Verilmeli? Renklerine Göre Bebek Sebzeleri

Bebeklere hangi sebzeler verilmeli, hangi renk grubu sebzeler bebekler için daha yararlıdır? Gibi soruları özverili anneler için araştırdık.

Bebeklere Hangi Sebzeler Verilmeli?

Sebzeler, ek gıdaya başlayan bebeğinizi yemeye ikna etmek için en zor yiyeceklerden biri olabilir. Yeni ek gıdaya başlayan bebekleri sebzelerle beslemek çok önemlidir, çünkü sağlıklı büyümeyi destekleyen önemli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bu sebzeler içerisinde bulunur. Bir dizi renkli sebze grubu oluşturmak, küçük bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlamanın en iyi yolu olduğu belirtilmektedir. Yeni ek gıdaya başlayan bebeğinizi bu renk grupları içinde belirli sebzeleri yemeye ikna etmek sanıldığı kadar da zor değildir.

Kırmızı Gruptan Bebeklere Hangi Sebzeler Verilmeli?

Yeni ek gıdaya başlayan çocuğunuz tatlı tatları seviyorsa onun için en uygun sebzelerden biri tatlı kırmızı biberdir. Tatlı kırmızı biber, iyi miktarda C vitamini ve diğer birçok besin maddesi sağlayan bir seçenektir. Biberleri yumuşayana kadar buharda pişirin ve bir çorbaya doğranmış olarak veya püre haline getirip bebeğe yedirebilirsiniz. Ayrıca genellikle küçük çocuklar tarafından iyi kabul edilen domatesler teknik olarak meyvedir, ancak bebeğinizin günlük sebze gereksinimine de katkı sayılabilir.

Turuncu Gruptan Bebeklere Hangi Sebzeler Verilmeli?

Bebeğinizi yemeye teşvik etmek için birkaç turuncu sebzeyi tarçın veya bal ile tatlandırabilirsiniz. Turuncu sebzeler, sağlıklı bir A vitamini kaynağı olduğu için, bebeğinizin diyetinin düzenli bir parçası olmalıdır. Pişirilen kabak, tatlı patates veya havuçları yumuşayıncaya kadar buharda pişirin. Sonra balla karıştırın ve tarçın serpin. Ayrıca balkabağı da ek gıdaya başlayan bebeğinizin bu şekerli versiyonda keyif alabileceği başka bir turuncu seçenektir.

Turuncu Gruptan Hangi Sebzeler Bebeğe Verilmeli?

Sarı grupta bebeğinize mısır, sarı kabak ve sarı biber gibi sebzeleri verebilirsiniz. Ancak boğulma riskini azaltmak adına bunları ya püre haline getirin ya da küçük parçalar halinde doğrayın. Tarçın ve ballı sarı yaz kabaklarını tıpkı diğer turuncu sebzeler gibi pişirin. Küçük bebeğinizi sarı sebzelerde bulunan besinlerden faydalanmaya teşvik etmek için ekmek ve çörek tariflerine rendelenmiş sarı kabak ekleyebilirsiniz. Ayrıca sarı domatesler, ek gıdaya başlayan bebeğinizin beğenebileceği ek bir seçenektir.

Yeşil Gruptan Hangi Sebzeler Bebeğe Verilmeli?

Birçok küçük çocuk brokoli ve Brüksel lahanasına yüz çevirir. Yeni ek gıdaya başlayan çocuğunuz bunlardan biriyse, daha yumuşak bir tada sahip, ancak benzer beslenme faydaları sağlayan diğer yeşil sebzeleri tanıtmayı deneyin. Birçok küçük çocuk yeşil fasulyeyi kabul eder. Bezelye lifle dolu başka bir seçenektir ve çocuğunuz onları yemek için eğlenceli bulabilir. Salatalık veya ıspanak aynı zamanda ek gıdaya başlayan bebeğinizin isteyerek deneyebileceği sağlıklı yeşil sebzelerdir. Dilerseniz Bebeklere Tuz Verilir mi? Bebeklere Tuz Ne Kadar Verilmelidir? başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Kaynak