Bebeklere Emzik Ne Zaman Verilmeli? Emziğin Faydaları ve Zararları

Bebeklere emzik ne zaman verilmeli sorusunun cevabı birçok açıdan farklılık gösterir. Bebeklere emzik verme kararı aslında tamamen size bağlıdır, ancak bunun ilk 4 hafta içinde olmaması gerekir. Çoğu bebeğin güçlü bir emme refleksi vardır. Bazı bebekler doğmadan önce bile parmaklarını emerler. Beslenmenin ötesinde, emme genellikle yatıştırıcı, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle birçok ebeveyn emzikleri olmazsa olmaz olarak görür. Peki emzikler bebeğiniz için gerçekten iyi mi? Emzik kullanımının yararlarını ve risklerini, önemli güvenlik ipuçlarını ve bebeğinizi emzikten ayırmanıza yardımcı olacak adımları sizler için derledik.

Bebeklere Emzik Ne Zaman Verilmeli?

Bazı bebekler için, emzikler beslemeler arasındaki memnuniyetin anahtarıdır. Bebeklere emzik vermenin başlıca avantajları şunlardır:

 • Emzik, telaşlı bir bebeği rahatlatabilir. Bazı bebekler bir şeyi emdiklerinde çok mutlu olurlar.
 • Bir emzik geçici oyalanma imkânı sunar. Bir emzik, kan testleri veya diğer sağlık kontrolü prosedürleri sırasında ve sonrasında kullanışlı olabilir.
 • Emzik, bebeğinizin uykuya dalmasına yardımcı olabilir.
 • Emzik, yolculuklar sırasında rahatsızlığı azaltabilir. Bebekler, hava basıncı değişikliklerinin neden olduğu kulak ağrısını hafifletmek için kasıtlı olarak yutarak veya esneyerek kulağını rahatlatır. Emzik bu işlevi rahatlıkla yerine getirir.
 • Bir emzik, ani bebek ölüm sendromu riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Şekerleme zamanında ve yatmadan önce bir emzik emmek bu riski azaltabilir. Emziriyorsanız, bebeğiniz 4 haftalık olana kadar emzik vermeyin.
 • Emme refleksini emzikle gideren bebekler parmaklarını emen bebeklerden daha kolay bu alışkanlıktan kurtulabilirler.

Bebeklere Emzik Vermenin Sakıncaları Nelerdir?

Tabii ki, emziklerin de zararları vardır. Bebeklere emzik vermenin başlıca zararları şunlardır:

 • Erken emzik kullanımı emzirmeyi engelleyebilir. Bir memeyi emmek, bir emzik veya biberonu emmekten farklıdır ve bazı bebekler bu farklılıklara duyarlıdır
 • Bebeğiniz emziğe bağımlı hale gelebilir. Bebeğiniz uyumak için bir emzik kullanıyorsa, emzik bebeğinizin ağzından düştüğünde gece yarısı sık sık uyanabilir.
 • Emzik kullanımı orta kulak enfeksiyonu riskini artırabilir. Bununla birlikte, orta kulak enfeksiyonu oranları genellikle doğumdan 6 aya kadar daha az sıklıktadır.
 • Uzun süreli emzik kullanımı diş problemlerine yol açabilir. Yaşamın ilk birkaç yılında normal emzik kullanımı uzun süreli diş problemlerine neden olmaz. Bununla birlikte, uzun süreli emzik kullanımı çocuğun dişlerinin yanlış hizalanmasına veya düzgün şekilde içeri girmemesine neden olabilir.

Bebeğe Emzik Verme Zamanının Seçimi İçin İpuçları

Bebeğinize emzik vermeyi seçerseniz, aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

 • Emzirme iyi sağlanana kadar bekleyin yani bebeğiniz 4 haftalık olana ve etkili bir emme rutinine alışana kadar emzik vermeyin.
 • Emziği savunma mekanizması olarak kullanmayın. Çocuk ağladığında, mızmızlandığında hemen emzik vermeyin, bebeğinize sadece beslendikten sonra veya beslemeler arasında emzik verin.
 • Tek parça silikon olanları ve bulaşık makinesinde yıkanabilir çeşitleri seçin. İki parçadan oluşan emzikler kırılırsa boğulma tehlikesi oluşturur. Favori bir emzik seçtikten sonra, birkaç özdeş yedek bulundurun.
 • Bebeğiniz emzikle ilgilenmiyorsa zorlamayın. Emzik, uyurken bebeğinizin ağzından düşerse, tekrar ağzına vermeye çalışmayın.
 • Emzikleri daima temiz tutun. Bebeğinize emzik vermeden önce iyice temizleyin. Bebeğiniz 6 aylık oluncaya ve bağışıklık sistemi olgunlaşana kadar, sık sık emzik kaynatın veya bulaşık makinesinde yıkayın. 6 aylıktan sonra emzikleri sadece sabun ve su ile yıkayın ama iyice duruladığınızdan emin olun.
 • Emzik üzerine tatlı maddeler koymayın.
 • Emzikleri sık sık değiştirin ve bebeğinizin yaşı için uygun boyutu kullanın.
 • Bir emziği asla bebeğinizin boynuna takmayın, uzun ve ince iplerle bağlamayın. Emzik askısı bebeğin boynuna dolaşmayacak kadar kısa ve onu kesmeyecek kadar kalın olmalıdır.

Bebeğe Emzik Ne Zaman Bıraktırılır?

Emzik kullanımının riskleri bebeğiniz büyüdükçe daha ağır basmaya başlar. Çoğu çocuk 2 ve 4 yaşları arasında kendi başlarına emzik kullanmayı bıraksa da, bazıları bu alışkanlıktan vazgeçemez. Eğer bebeğiniz emzik kullanmayı bırakırsa onu övün, takdir edin ki emzik kullanmamayı alışkanlık haline getirsin. Emzik kullanmayı bırakmayan çocuklar için ise bir çocuk doktoruna veya diş doktoruna başvurmanız tavsiye edilir. Dilerseniz Bebeklere Kuru Üzüm Verilir mi? Bebeğe Kuru Üzüm Vermek Zararlımı? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kaynak