Bebeklerde Larenjit Öksürüğü Bitkisel Tedavi ile Nasıl, Kaç Günde Geçer?

Bebeklerde larenjit öksürüğü bitkisel doğal tedavi ile geçer mi, geçerse nasıl ve kaç günde geçer? Bebeklerde larenjit neden olur, belirtileri nelerdir ve ne iyi gelir gibi soruları başlıklar altında cevaplandırdık.

Bebeklerde Larenjit Nedir?

Bebeklerde larenjit gırtlak veya ses telleri ve etrafındaki alanın iltihaplanması, tahriş olup ve şişmesidir. Bu durum solunum yollarında daralmaya da sebep olabileceğinden zor nefes alma ya da diğer bir deyişle nefes darlığı görülebilir. Bebeklerde larenjit köpek havlamasını andıran bir öksürüğe de neden olabilir.

Bebeklerde Larenjit Belirtileri

Bebeklerde larenjit belirtileri maddeler halinde şu şekilde listelenebilir:

 • Ses kısıklığı yada ses kaybı
 • Boğazda tahriş ve kaşıntı hissi nedeniyle sürekli öksürme ve boğazı temizleme refleksi
 • Köpek havlamasına benzer bir öksürük
 • Solunum zorluğu ve sık nefes alıp verme (ileri aşamada görülebilir larenjitteki önemli bir risk faktörüdür)
 • Nefes alma zorluğu nedeniyle geceleri sık sık uyanma, uykusuzluk,
 • Bazı durumlarda ateş de görülebilir.

Bebeklerde Larenjit Neden Olur

Bebekte larenjit, bazı virüsler veya bakterilerin solunum yollarını enfekte etmesiyle ortaya çıkabilir. Genellikle virüs, soğuk algınlığı, grip veya bronşit gibi başka bir hastalıktan gelir. Larenjit ayrıca sesi çok fazla kullanarak da (şarkı söyleme veya bağırarak) ortaya çıkabilir. Kronik larenjit, mide asidinin özofagusa ulaşması nedeniyle tahrişten de kaynaklanabilirken, bebeklerin bulunduğu ortamda sigara kullanımı da larenjite neden olabilir. Bu yüzden bebeklerde larenjite neden olan aşağıdaki faktörlere dikkat edilmelidir:

 • Bebeğin bulunduğu ortamda veya yakınında sigara içmek,
 • Bebeğin sesini fazla kullanması (aşırı derece ağlama gibi),
 • Grip, bronşit veya soğuk algınlığı, gibi üst solunum yolu enfeksiyonu olan birinin bebeğin yakınında olması

Gibi başlıca faktörler bebekte larenjit gelişme riskini artırmaktadır.

Bebeklerde Larenjitin Teşhisi

Bebeklerde larenjitin teşhisi doktorunuzun bebeğin boğazını ve genel görünümünü incelemesiyle enfekte bir görünüm tespit ederse bir kültür testi ile sağlanabilir. Bazı uygulamalarda doktor küçük bir kamera ile boğaz arkasına bakıp teşhis koyabilir.

Bebeklerde Larenjit Tedavisi

Bebeklerde larenjitin tedavisi öncelikli olarak doktorunuzun siz önerdiği ilaçları veya yöntemleri kullanarak sağlanır. Larenjit için ilaçlara nadiren ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, larenjitinizin nedenine bağlı olarak, doktorunuz bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan larenjit için bebeklere uygun bir antibiyotik önerebilir. Alerjilerden kaynaklanan larenjit için ise antihistaminikler veya inhale steroidler reçete edebilir. Çoğu durumda çeşitli bitkisel ve doğal yöntemlerle larenjit öksürüğü gibi semptomların hafifletilmesi sağlanabilir. Dilerseniz şimdi larenjit ve larenjit öksürüğü bitkisel ve doğal tedavi yöntemleriyle nasıl geçer detayları başlıklar hakinde inceleyelim:

Bebeklerde Larenjit Nasıl ve Kaç Günde Geçer

Bebeklerde larenjit genellikle soğuk algınlığı veya diğer virüslerden kaynaklanıyorsa 2-3 hafta içinde yani 14 ila 21 gün içinde kendiliğinden geçer. Ancak bebeklerde ve çocuklarda larenjit solunum yollarını daraltan ve öksürüğe neden olan boğazın şişmesine neden olabileceğinden kendiliğinden geçmesi beklenmeden doktora başvurmak gerekir. Bu sayede doktorunuzun vereceği ilaçlarla, bitkisel ve doğal tedavi yöntemleriyle bebeğinizin sağlığına daha çabuk ve güvende kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Tedavi sürecine uyulduğundan bebeklerin larenjiti atlatma gün sayısı da 2 haftanın çok daha altına inebilir.

Bebeklerde Larenjit Öksürüğü Nasıl Geçer

Bebeklerde larenjit öksürüğü enfeksiyon ve tahriş nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumların ortadan kaldırılması öksürüğün geçmesine de yardım eder. Ancak hastalık süresince bebeğin rahat nefes alması, boğazındaki tahrişin hafifletilip öksürüğünün aza indirilebilesi için uygulanabilecek çeşitli bitkisel ve doğal yöntemler de vardır. Dilerseniz bunlara bebeklerde larenjite ne iyi gelir ve doğal bitkisel yöntemler nelerdir başlıkları altında değinelim.

Bebeklerde Larenjite Ne İyi Gelir

Bebeklerde larenjite en iyi gelen şey doktorunuzun önerdiği yöntemleri uygulamaktır. Bunun dışında uygulanabilecek doğal yöntemler:

 • Bebeğin yorulmasını engellemek
 • Uzun süre ağlatmayıp ses tellerini tahriş etmesinin önüne geçmek
 • Rahat ve huzurlu bir ev ortamı sağlamak
 • Uyurken yanında beklemek
 • Yatağının başını yükseltmek
 • Evi düzenli aralıklarla havalandırmak
 • Evi soğuk buhar makineleriyle nemlendirmek, bu yoksa banyoda sıcak suyu açarak banyo içerisinde buharda bebeğin nefes almasını sağlamak
 • Bebeğin bulunduğu yerin yakınlarında sigara içmemek

Gibi doğal yöntemler bebeklerdeki larenjite iyi gelecektir.

Bebeklerde Larenjit Tedavisi Bitkisel Yöntemler

Bebeklerde larenjit tedavisi bitkisel yöntemlerle tam olarak sağlanmasa da hafifletmeye ve desteklemeye yarayabilir. Bebeklerde özellikle bitkisel takviyelerin yan etkileri olabileceğinden veya doktorunuzun verdiği ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, bunları yalnızca bilgili bir sağlık uzmanının gözetiminde almalısınız. Örneğin larenjit için tavsiye edilen doğal gıdalardan biri olan bal kesinlikle bir yaş altı bebeklere verilmemelidir. Dilerseniz larenjitin diğer bir adı olan krup öksürüğü hakkındaki Krup Öksürük Bitkisel Tedavi ve Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bebeklerin Larenjit Tedavisi Bitkisel Değil, Doktor Kontrolünde Olmalıdır.

Çocuklar ve bebeklerin bünyeleri yetişkinlere nazaran daha hassastır. Bu nedenle yetişkinlere önerilebilecek larenjite yardımcı çeşitli bitkiler olsa da bebeklerde kullanılması çok ama çok sakıncalı olacağından burada bu bitkileri paylaşmayacağız. Ancak bebeğinizin larenjit öksürüğünü hafifletmek ve boğazını rahatlatma adına asitli (portakal suyu gibi) içecekler yerine, ara ara ılık su verebilirsiniz. Nemlendirici veya buhar yardımıyla solunum yollarını rahatlatabilir yada buzdolabının derin dondurucu bölümün kapağını açarak bebeğin birkaç dakika dondurucu önünde nefes almasını sağlayabilirsiniz. Ancak bunları yaparken bebeğin genel sağlık durumunu daha kötü hale getirmemek için ölçülü bir şekilde ve mümkünse uzman tavsiyeleri ışığında uygulayın.

Kaynak 1, Kaynak 2