Bebeklerde B12 Vitamin Eksikliği Zararlı mıdır? Bebek ve Çocuklarda B12

Bebeklerde b12 vitamin eksikliği sıklıkla teşhis konulmayan ve kalıcı beyin hasarı için yüksek risk taşıyan ancak çok kolay tedavi edilen bir hastalıktır. B 12 eksikliğinin gelişimsel gecikmeye, hipotoni, titreme, nöbetler, gelişememe, azalmış IQ ve zihinsel geriliğe neden olabileceği belgelenmiştir.

Bebeklerde B12 Vitamin Eksikliği

Bebeklerde b12 vitamin eksikliği ilerleyen yaşlarda konuşma, dil ve sosyal gecikmeler, davranışsal sorunlar ve ince ve kaba motor hareketi ile ilgili problemler sergilemelerine neden olabilir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) taramaları, B12 tedavisinden sonra sıklıkla tersine dönen beyin atrofisini ortaya çıkarır. Bununla birlikte, eksiklik geç teşhis edilirse, kalıcı entelektüel sakatlık tipik olarak tedaviden sonra bile ortaya çıkar ve bilişsel ve dil gelişimi ciddi şekilde geciktirilir. Bu nedenle bebeklerinizin düzenli olarak kan tahliline tabi tutulması olası bir b12 vitamini eksikliğinin erken teşhisine katkıda bulunur.

Bebeklerde B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde B12 vitamin eksikliğinin belirti ve bulguları sıklıkla otizm spektrum bozukluklarının belirtilerini taklit eder. Hem otistik hem de beyin hasarlı bebeklerde ve ileri derece B12 eksikliğine maruz kalmış çocuklarda obsesif-kompulsif davranışlar ve konuşma, dil, yazma ve anlamada zorluklar dikkat çekerler. B 12 eksikliği ayrıca sosyal ilişkilerden uzaklaşmaya da neden olabilir. Ne yazık ki, otistik semptomları olan bir çok çocuk b12 eksikliği yönünden incelenmediğinde bu tür hastalıklara maruz kalmışlardır. Şu unutulmamalıdır ki B12 eksikliğinin erken tespit edilmesi sonucunda tedavi uygulandığında bebeklerde hiçbir kalıcı sorun oluşmayacaktır. Kan testi yaptırmanızı gerektirecek bebeklerde b12 eksikliğine işaret eden bazı belirtiler şunlardır:

  • Sinirlilik
  • Donuk ve kayıtsız hareketler
  • Geç yürüme
  • Geç konuşma
  • Öğrenme zorluğu ve unutkanlık
  • Ellerde ve vücudun bazı bölgelerinde titreme ve seğirme

Yukarıdaki belirtiler farklı sebeplerle de ortaya çıkabilir ancak her halükarda bebeğin veya çocuğun uzman bir pediatrist tarafından kontrol edilmesi şarttır.

Bebek ve Çocuklarda B12 Vitamini Eksikliğinde Ne Yapılmalı

Bebeklerde b12 eksikliği görülme oranını azaltmak için öncelikle hamilelik sırasında annenin b12 düzeyinin yeterli oranlarda olması şarttır. Bebek doğduktan sonra aksatılmadan tüm tahlil ve kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Erken tespit edilen b12 vitamini eksikliği doktor tarafından yazılan b 12 vitamini ilaçları veya iğneleri ile kolayca tedavi edilebilir. B12 eksikliği yaşayan bebeklerin bu sorunu hangi sebeple yaşadığı tespit edilmeli buna göre doktorun belirleyeceği bir beslenme ve tedavi programı titizlikle uygulanmalıdır.

Görüleceği üzere tedavisi çok kolay ancak tedavi edilmediğinde ölüme götürecek kadar büyük sağlık sorunlarına neden olan bebeklerde b12 vitamini eksikliği için dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, erken teşhis ve sıkı bir sağlık programı takibidir. Dilerseniz Bebeklere Vitamin Verilir mi? Bebeğe Multivitamin Vermek Zararlı mıdır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak