Baş Ağrısı İlaç Kullanmadan Doğal Bitkisel Yollarla Nasıl Giderilir?

Baş ağrısı sorunu olan bir çok insan ilk çareyi ağrı kesici ilaçlarda bulmaktadır. Ancak bilinmelidir ki sürekli ağrı kesici ilaç kullanmak kesinlikle doğru bir yöntem değildir. Sürekli olarak her baş ağrısında ilaç kullanmak, zamanla ilacın etkisinin azalmasına neden olmakta ve ağrının dinmesi için daha çok ve daha sık ağrı kesici ilaç kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Yani ağrı kesici ilaçlar bir süre sonra bağımlılık düzeyine erişirler. Tüm bu zararlı sonuçlardan korunmak için baş ağrılarını ilaç kullanmadan geçirecek yöntemler denenmelidir. Yazımızın devamında "Baş ağrısını ilaç kullanmadan geçirme yöntemleri nelerdir?" bunları paylaşacağız.

İlaç Kullanmadan Baş Ağrısı İçin Çözüm Sunan Bitkiler ve Yöntemler

Lavanta Yağı

Güzel kokulu bitkiler arasında yer alan lavanta, baş ağrısını geçirme konusunda oldukça başarılıdır. Tek yapmanız gereken 2 su bardağı kadar kaynatılmış suyun içerisine 3 damla lavanta damlatmaktır. Bu işlemin ardından su buharını kokladığınızda sinirleriniz yatışacak ve baş ağrılarınız dinecektir.

Karanlıkta Uyku

Baş ağrısı ile beraber vücudumuz ışığa karşıda son derece hassas olur. Ağrıların daha çabuk geçmesi için sessiz ve karanlık bir ortamda bulunmak ve en önemlisi de böyle bir ortamda eğer mümkünse kısa süreli bir uyku çekmek ağrıların hafiflemesine ya da tamamen yatışmasına çözüm olacaktır.

Limon

Ortadan ikiye kestiğiniz limonu avuç içerisinde bir süre ovuşturun ve baş ve yüzünüzde 10 dakika süreyle bekletin. Bu süre sonunda baş ağrılarınızın hafiflediğine şahit olacaksınız.

Baş Ağrısı İçin Akupunktur

Meşhur Çin tedavi yöntemleri arasında yeri bulunan akupunktur tedavisi ile baş ağrıları hafiflemektedir. Baş parmak ve işaret parmağınızın ortasında kalan bölgeye diğer elinizle yaklaşık 5 dakika süreyle masaj yapın. Bu masaj sonrasında tüm dikkatin bu bölgeye verildiği gerekçesi ile baş ağrıları hafiflemektedir. Bu konudaki uzmanların ortak görüşleri bu yöndedir. Denemenizde fayda var.

Su İçmek Baş Ağrısı Sorununa İyi Gelir

Vücudumuzun büyük bir kısmı sudan meydana gelmektedir. Bu nedenle sıvı ihtiyacımız da oldukça fazladır. Düzenli ve yeterli ölçüde sıvı alımı olmadığında, su içilmediğinde baş ağrısı şikayeti de kaçınılmaz olmaktadır. Eğer çok sık baş ağrısı yaşıyorsanız gün içerisinde içtiğiniz su seviyesine bir göz atın. Erkek bireylerin günlük 3 litre su ihtiyacı bulunurken, kadınların ise yaklaşık 2 ila 2.5 litre kadar su ihtiyacı olmaktadır.

Sıcak Bir Duş

Banyo yapmak ve özellikle de sıcak su ile bir duş almak vücudun gevşemesine yol açar. Bu gevşeme ve rahatlama sonucunda ise baş ağrılarından kurtulmak çok daha kolay olur. Baş ağrısı şikayetimiz olduğu zamanlarda en önemli ihtiyacımızın çok buharlı sıcak bir duş olduğu görüşü bir çok uzman tarafından desteklenmektedir.

İltihap sorunu doğal yollarla nasıl iyileştirilir hakkındaki yazımızı da okumanızda fayda var.

Wikide baş ağrısı: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%9F_a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1