Bamya Tohumunun Faydaları ve Zararları : Saraçoğlu ve Maranki Yorumu

Bamya tohumunun faydaları ve zararları hakkında Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanların açıklamalarından yola çıkarak oluşturduğumuz bu yazımızda, bamya tohumu yararları, zararları, tüketim şekilleri, içerisindeki vitaminler ve tüketim şekilleri nelerdir konularına değindik.

Bamya Tohumunun Faydaları ve Zararları

Kendine has bir lezzeti olan bamyanın sofralarda yeri başkadır. Bamyanın özellikle vücuda faydaları çok fazladır. Bamyanın vücuda faydaları arasında boğaz ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle kış aylarında sık sık tüketilmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra bamya tohumunun faydaları Saraçoğlu denilince akla diyet listelerinin vazgeçilmez yemekleri arasında yer aldığı gelmektedir. Vitamin ve mineral bakımından vücuda faydaları çoktur.

Bamya tohumunun faydaları arasında bir başka konu ise sindirim sisteminin düzenli çalışması ve hastalıklardan korumasıdır. Sık sık nezle ve grip gibi soğuk algınlığı yaşayan kişiler haftada en az 1 kere bamya tüketmelidir.

Kilo problemi yaşayan ve zayıflamak isteyen kişiler için tam anlamıyla lif kaynağıdır. İçerisinde bulunan lif ile vücuttaki enerjinin açığa çıkmasını sağlamaktadır. Daha dirençli ve enerjik bir gün geçirmek için düzenli bamya tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle bamya tohumunun faydaları Maranki denildiğinde vitamin bakımından faydaları akla gelmektedir.

Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Bamya tohumunun içerisinde başlıca C ve B vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler vücudu özellikle kış aylarında koruyan en önemli vitaminlerdir. BU vitaminlerin düzenli alınması vücudun direncini arttırmaktadır. Dışarıdan gelecek olan hastalıklara karşı vücudu koruyan bamya tohumunun sofralarda yeri her zaman olmalıdır. Aynı zamanda diyet yapan kişiler için gerekli vitamin ve lif ihtiyacını karşılamaktadır. Bamyanın içerisinde bulunan doğal şeker vücutta kan şekerinin düşmesini engeller.

Küçük yaştaki çocuklar için kalsiyum deposudur. Özellikle kemir gelişimi yaşlarında mutlaka çocukların tüketmesi gerekmektedir. Daha sağlıklı ve doğal bir kalsiyum kaynağı olan bamya tohumu, aynı zamanda vücudun mineral ihtiyacını da karşılamaktadır. İçerisindeki demir ve çinko ile anemi hastalığından korur.

Bamya Tohumunun Zararları Nelerdir?

Merak edilen bir başka konu ise bamya tohumunun zararları nelerdir? Ya da zararları var mıdır soruları. Bamya tohumunun bilindiği üzere vücuda hiçbir zararı bulunmamaktadır. Fakat bazı kişiler için yan etkileri ya da alerji durumu görülebilir. Bu zarar tamamen kişi ile alakalıdır ve nadir görülen bir durumdur. Bamya tohumunun faydaları ve zararları nelerdir diye sorulduğunda herhangi bir zararı yoktur diye cevap verilebilir.

Bamya tohumu, alerjisi bulunan kişiler, ciddi ve genetik bir hastalık yaşayan kişiler, düzenli bir ilaç kullananlar, hamile olanlar doktora danışarak bamya tüketimini yapabilir. Bu durumların dışında bamyanın vücuda ve sağlığa hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Bamya Tohumunun Tüketimi Nasıl Olur?

Bamya tohumunu çeşitli rahatsızlıklara ya da tüketime göre farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Bamya tohumunun faydaları ve kullanım şekli olarak başta boğaz ağrısı ve bronşit gibi rahatsızlık yaşayan kişiler için kavrularak tüketilmesi önerilir. Tıpkı kahve kavurur gibi bamya tohumunu kavurarak ardından içecek şeklinde hazırlayarak tüketebilirsiniz. Daha kolay bir tarif olarak 1 bardak suyun içerisine bir gece önceden 10 adet bamya tohumu atıp ertesi güne kadar bekletin. Ertesi gün bu suyu için. Boğaz ağrısı düzenli tüketilerek azalmaya başlayacaktır.

Bamya tohumu ile çeşitli kürler hazırlayabilirsiniz. Bu kürün tarifi ise; 10 adet bamya tohumunu toz haline getirin. 1 yemek kaşığı doğal bal ile 2 çay kaşığı zeytinyağını bu toz ile karıştırın. Kıvam alana kadar karıştırdıktan sonra bir saklama kabına koyun. Her gün 1 tatlı kaşığı bu kürü tüketin.

Bamya Tohumunun Vücuda Etkileri Nelerdir?

Bamya tohumu kolesterolü düzenlemede birebir etki sağlamaktadır. Vücutta oluşan yağ ve ödemi atar. Düzenli olarak bamya tohumu tüketen kişilerin kanser hastalığına yakalanma riski oldukça azdır. Özellikle bağırsak sorunu yaşayan kişiler için sindirim sistemini düzenlemede yardımcı olur. Hazımsızlık problemini tamamen ortadan kaldırır.

Bamya tohumu hakkındaki Bamya Tohumu İçmek Zararlımı Faydalımı (Bamya Tohumu Zayıflatırmı) ve Bamya Tohumunun Yararları Nelerdir? Kürü Nasıl Yapılır, Zayıflatır Mı? başlıklı yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz.

Wikide bamya: https://tr.wikipedia.org/wiki/Bamya