Bamya Tohumunun Yararları Nelerdir? Kürü Zayıflatır Mı?

Bamya tohumunun yararları nelerdir? Bamya tohumu günümüzde halk arasında oldukça sık sözü edilen bir nebattır. Bamya tohumu nelere iyi gelir, yararları nelerdir? Bamya tohumu kürü nedir, bamya tohumu ücreti ne kadardır? Bir hayli vitaminin yanı sıra, çinko, kalsiyum ve demir de içeren bamya tohumunun zararları var mıdır? Bamya tohumuna değin merak edilenler haberimizde

Bamya Tohumunun Yararları Nereden Gelir?

Bamya sebzesinin yararları kadar bamya tohumunun da sıhhatli olduğunu biliyor muydunuz? Yeşil çiçekli bir nebat olan bamya, düşük kalorisinden dolayı perhiz yemeklerinde ve sıhhatli beslenmek isteyenler tarafından sıkça seçenek ediliyor. Hem sıcak yemek olarak hem de zeytinyağlı olarak tercih edilen bamyanın tohumu da son vakitlerde oldukça popüler vaziyette. Bamya tohumunun diz ağrılarına iyi geldiği söylentisi hızla dağıldı. İşte bamya tohumunun yararları, bamya tohumu kilo verdirir mi, bamya tohumunun olumsuz yan etkileri, bamya tohumu kürü nasıl elde edilir gibi merak edilen ve araştırılan hususların yanıtları...

Ayrıca okuyunuz: Çiya Tohumu Faydaları Nelerdir?

BAMYA TOHUMUNUN YARARLARI NELERDİR?

Bamya tohumu içerdiği B vitamini, C vitamini, K vitamini, potasyum, folik asit ve kalsiyum itibariyle oldukça zengindir. Ayrı olarak bamya tohumu zengin lif muhtevasına sahiptir. Bamya tohumunun en ehemmiyetli yararları arasında da bu yüksek lif muhtevasından dolayı tok tutması ve hızlı kilo verdirme tesirinin bulunmasıdır.

  • Bamya tohumu bu arada vücudun şeker miktarının dengelenmesi için de kullanılır.
  • Ur hücrelerinin büyümesini engeller.
  • Karaciğeri savunur.
  • Kolon kanserini önlüyor.

Yemeklerinize bamya tohumu ilave ederek vücuttaki bir hayli sıhhat meselesine kapı aralayan kolon kanserini önlemeniz olası. Bunun için bilhassa yaz aylarında sebze olarak bamya veya bamya çekirdeklerini seçebilirsiniz.

BAMYA TOHUMU NASIL KULLANILIR?

Bamya Suyu: Bamyanın suyunu bir gece dinlendirerek, sonrası gün kaynama derecesine ulaşana dek ocakta tutup, daha sonrasında ılık bir şekilde tüketebilirsiniz.

Bamya Kabuğu: Bamyanın kendisini de limon kabuğu rendesiyle birlikte toz haline getirip tüketmeniz de oldukça yararlı olacaktır. Güneşte altında bekleterek veya fırında kurumasını sağlayabilirsiniz.

Bamya Güveci: Her türlü et veya sebze güveçlerinize bamyayı da ilave ederek hem daha sıhhatli yemekler yiyebilir hem de daha fazla doyabilirsiniz.

Çorbalarda Bamya Tohumu: Çorbalarınıza bamyanın yalnızca tohumlarını veya küçük dilimlenmiş olarak katabilirsiniz.

BAMYA TOHUMU ZAYIFLATIR MI?

Bamya tohumunun zayıflamaya tesiri fazladır. Lifli olması sebebi ile sizi uzun müddet tok kalmayı sağlar, sindirim sisteminize yararlı olarak kalıplaşmış olan bağırsak kalıntılarını gidermeye yardımcı olur ve bu şekilde kolaylıkla kilo verebilirsiniz.

BAMYA TOHUMU KÜRÜ HAZIRLANIŞI NASILDIR?

Bamya tohumu aktarda çektirilir veya kendinizde evde imkanınız varsa öğütebilirsiniz ve içine özbeöz gerçek bal ve zeytinyağı eklenir. Macun şekline gelen bu kür her gündüz kahvaltıdan 30 35 dakika kadar önde aç karnına 1 çay kaşığı miktarında yenir.

Bu kür 1 ay boyunca düzenli olarak yendiğinde astım sorunlarına da faydalı olabilmektedir. Bu kür içerisinde kullanılacak olan bamya natürel ve ilaçlanmamış olmalıdır.

Bamya tohumu içerisinde bulunan sayısız bir hayli yararlı vitamin vücutta kemik ve kalp sıhhatini savunur.

Bamya tohumunun bünyesinde bulunan folat sayesinde gebelik oluşumu da kolaylaşmaktadır.

BAMYA TOHUMUNUN ÜCRETİ NE KADARDIR?

Bir çok farklı fiyatla karşılaşılabilen bamya tohumunun fiyatı ortalama olarak 60 Lira ile 200 lira civarında değişiklik göstermektedir.

Daha fazla bamya bilgisi için : https://tr.wikipedia.org/wiki/Bamya

Dilerseniz zayıflama konusunda en etkili kürlerden biri olan kiraz sapı kürü hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.