Bamya Tohumu İçmek Zararlımı Faydalımı (Bamya Tohumu Zayıflatırmı)

Bamya tohumu içmek zararlımı faydalımı gibi sorular, zayıflatırmı düşüncesiyle bamya tohumu çayı kullananların aklında bir soru işareti olarak kalmaktadır. Bizde bamya tohumunun faydaları, zararları ve kilo verdirme etkisi üzerinde araştırma yaparak bu sorulara cevap aramaya çalıştık.

Bamya Tohumu İçmek Zararlımı Faydalımı

Bamya tohumu içmek zararlımı sorusuna cevap vermeden önce bamyanın tohumunu içmek cümlesinden kasıt nedir ona bakalım: bamya tohumunu bir çay gibi demleyip tüketmektir. Bunun dışında bamya tohumu çorbalara katılarak da içilebilir. Bu şekilde uygulamalarda bamya tohumunun zarardan çok yararı vardır. Ancak bamya tohumunu öğütüp gerçek bal ve gerçek zeytinyağı ile karıştırarak tüketmek daha faydalı olacaktır.

Bamya Tohumunu Kimler Kullanamaz

Bamya tohumu içmenin zararlarına gelince, bunlar genellikle bilinçsiz kullanımdan kaynaklanır. Yani herhangi bir alerjik veya kronik rahatsızlığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız bamya tohumu zararlı etkiler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda bamya tohumu içmekten uzak durun. Diğer yandan hamileler ve emziren kadınlar bamya tohumu kullanmaktan kaçınmalıdır.

Bamya Tohumu İçmek Zayıflatırmı

Bamya tohumu içmek zayıflatırmı sorusu da en merak edilenler arasında yer almaktadır. Yaptığımız araştırmalara göre bamya tohumu sindirim siteminin daha iyi çalışmasını sağlama ve tok tutma etkisi nedeniyle kilo verme konusunda yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır. Ancak bamya tohumunun asıl kullanım amacı zayıflamaktan ziyade diğer faydalarından da yararlanabilmektedir. Dilerseniz bamyanın tohumunu yemek ve içmek ne gibi yararlar sağlar liste halinde bir göz atalım:

Bamya Tohumunu İçerek Tüketmek Ne Fayda Sağlar

 • Şeker hastalığına iyi gelir kandaki şeker oranını düzenler.
 • Ayrıca kandaki kolesterol seviyesini de düşürmekte etkilidir.
 • Kanser oluşumu ihtimalini de düşürür.
 • Sindirim mekanizmasının daha iyi ve dengeli çalışmasına yardım eder.
 • Beyin aktivitelerini destekler, hafızaya güç katar.
 • Gerginliği azaltır.
 • Bağırsakları temizler.
 • Bronşit ve astım gibi akciğer sorunlarının hafifletilmesine yardım eder.
 • Böbreklerin de daha sağlıklı çalışmasını destekler.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Göz yapısını kuvvetlendirir, katarakt oluşumunu geciktirir.

Bamya tohumu içmek tansiyonu yükseltirmi

Bamya tohumu yutmak tansiyonu yükseltirmi sorusu üzerinde önemle durulmalıdır. Zira yüksek tansiyon problemi olanlar beslenmelerinde çok dikkatli olmalıdırlar. Bamya tohumunun tansiyonu artırıcı bir etkiye sahip olup olmadığı konusunda net bir bilgi yoktur. Bu nedenle tansiyon hastaları bu tohumu içmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

Görüleceği üzere bamya tohumunun bir çok faydası ve kullanım yöntemi vardır. Daha önceki yazılarımız da da bu tohumun mücizevi etkilerinden bahsetmiştik. Dilerseniz Bamya Tohumunun Yararları Nelerdir? Kürü Nasıl Yapılır, Zayıflatır Mı? başlıklı bu yazımızı da okuyarak daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Wikide bamya: https://tr.wikipedia.org/wiki/Bamya