Balın Saça Faydaları Zararları: Ballı Saç Maskesi Tarifi ve Uygulanışı

Balın saça faydaları ve zararları hakkındaki bu makalemizde, balın saça ve kafa derisine yararları hakkındaki bilgilerle kullanımındaki sakıncalardan ve çeşitli ballı saç maskelerinin tarifi ve uygulanışından bahsettik.

Balın Saça Faydaları ve Zararları

Binlerce yıldır, dünyadaki kültürler balı tıbbi amaçlar için ve doğal bir tatlandırıcı olarak kullanmıştır. Vitaminleri, mineralleri, proteinleri ve antioksidan özellikleri nedeniyle bal, yaraları iyileştirmek ve sindirim sorunlarını hafifletmek ve boğaz ağrısını yatıştırmak ve cilt yapısını iyileştirmek arasında değişen her türlü hastalık için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Bu yüzden, balın saçınızın sağlığını beslemek, canlandırmak ve güçlendirmek için de kullanılabileceği bir sürpriz olmamalıdır. İşte balın bir saç maskesinde kullanılmasının yararlarına ve anahtar terkip maddesi olarak evde bal ile kendi maskenizi yapma konusunda nasıl devam edebileceğinize bir göz atın.

Balın Saça Maske Olarak Kullanıldığında Sağladığı Faydalar

Bal sahip olduğu tedavi edici özellikler ve besleyici yanı nedeniyle yıllardır doğal saç bakımında ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Peki, saçınıza bal kullanmanın ve onu saç maskesine eklemenin faydaları nelerdir?

Balın Saça Faydaları

Balın saça faydaları liste halinde şu şekildedir:

 • Kuru saçları ve saç derisini nemlendirir
 • Saç kırılmasını azaltır
 • Parlaklık verir
 • Doğal kılların durumunu iyileştirir
 • Kabarmayı azaltır
 • Saçı yumuşatır

Ek olarak, bal bir bağlayıcı madde olarak iyi çalışır. Bu, diğer malzemeleri de bala eklemek istiyorsanız saç maskesi olarak kullanmak için iyi bir temel anlamına gelir. Ballı saç maskesi normal bir saç kreminden daha yoğun iyileşme, beslenme ve onarım sağlar.

Ballı Saç Maskesi Tarifi

Ballı saç maskesi yapmak için kullanabileceğiniz birçok farklı tarif vardır. Şimdi tarifini vereceğimiz ballı saç maskesi, en temellerinden biridir ve kurumuş, zarar görmüş saçlara çok uygundur.

Ballı Saç Maskesi İçin Gerekli Malzemeler

Ballı saç maskesi yapımında ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • 1/2 Bardak Bal
 • 1/4 Bardak Zeytinyağı
 • Bir Karıştırma Kabı
 • Küçük Bir Boya Fırçası (İsteğe Bağlı)

En az işlenmiş ve daha yüksek antioksidan konsantrasyonuna sahip ham, organik bal kullanmaya çalışın. Bununla birlikte, organik olmayan bal hala faydalar sağlamalıdır.

Bir duş başlığınız yoksa, bir plastik ambalaj veya büyük bir plastik torba ve bant kullanarak yapabilirsiniz.

Ballı Saç Maskesinin Uygulanışı

Ballı saç maskesinin uygulanışı için öncelikle saçlarınızı yıkayın temiz ve nemli bir hale getirin. Bir kaseye 1/2 bardak bal ve 1/4 bardak zeytinyağı dökün ve karışımı iyice karıştırın. Karışımı 20 saniye boyunca mikrodalgada ısıtın. Isıtıldıktan sonra karışımı bir kaşıkla tekrar karıştırın.

Karışımı soğumaya bıraktıktan sonra (biraz ılık, sıcak değil), parmaklarınızla veya küçük bir boya fırçası kullanarak saçınıza uygulamaya başlayın. Kafa derisinden başlayın ve saç uçlarına kadar sürün. Parmak uçlarınızı kullanarak kafa derinize dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Nemi geçirmeyen bir bez veya strech film ile saçınızı sarın ve 30 dakika bekletin. Daha sonra saçınızı iyice durulanana kadar yıkayın, bu işlem sırasında şampuan kullanmanızda sakınca yoktur.

Ballı, Yoğurtlu Hindistancevizi Saç Maskesi Tarifi

Bu maskenin içerisinde başlıktan da anlaşılacağı üzere; bal, yoğurt ve Hindistan cevizi yağı bulunur. Yoğurttaki protein saç derinizi temizleyebilir ve saçınızı güçlendirir. Hindistan cevizi yağı saçınızı nemlendirmenize ve yumuşatmanıza yardımcı olabilir.

Ballı, Yoğurtlu Hindistancevizi Saç Maskesi İçin Gereken Malzemeler

 • 1/2 su bardağı sade tam yağlı yoğurt
 • 3-4 yemek kaşığı. bal
 • 2 yemek kaşığı. hindistancevizi yağı

Ballı, Yoğurtlu Hindistancevizi Saç Maskesi Uygulanışı

Bal ve hindistancevizi yağını karıştırın ve ardından karışımı bir mikrodalga fırında 15 saniye ısıtın. Soğuduktan sonra yoğurt ilave edin ve malzemeler iyice karışana kadar karıştırmaya devam edin. Saçınıza ve saç derinize uygulamak ve saçlarınızı durulamak için yukarıda verilen diğer tarifte belirtilen talimatları izleyin.

Bal Muz Zeytinyağı Karışımı Saç Maskesi Tarifi ve Uygulanışı

Ballı saç maskesine muz eklenmesi kaşıntılı saç derisini rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bu maske için gerekli olan malzemelerin oranı şu şekildedir:

 • 1/2 bardak bal
 • 2 olgun muz
 • 1/2 bardak zeytinyağı

Bir püre elde edinceye kadar bu malzemeleri bir karıştırıcıda karıştırın ve ardından saçınıza uygulamak için yukarıdaki tarifte yer alan talimatları kullanın.

Ayrıca çok uzun saçlarınız varsa, muzu saçınıza daha az yapışmasını sağlamak için 1/2 bardak daha fazla zeytinyağı eklemeniz gerekebilir.

Ballı Saç Güçlendirme Maskesi Tarifi ve Uygulanışı

Balla birlikte, bu maske yumurta ve hindistancevizi yağı içerir. Yumurtadaki yüksek protein içeriği saçınızı güçlendirmeye yardımcı olarak kırılmaya ve ısı ve şekillenmeden dolayı daha az zarar görmesine neden olabilir. Hindistan cevizi yağı saçınızı yumuşatır ve nemlendirir. Ballı saç güçlendirme maskesi için gereken malzemeler ve miktarları şu şekildedir:

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 • 1 büyük yumurta (çırpılmış)

Hindistan cevizi yağı ve balı karıştırın ve ardından karışımı ocaktaki küçük bir tencerede hafifçe ısıtın. Soğumasını bekleyin ve ardından çırpılmış yumurtayı bal ve yağa ekleyin ve iyice karıştırın. Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra, yukarıda belirtilen talimatları izleyerek maskeyi saçınıza uygulayın. Maskenin saçınızda 15 ila 20 dakika beklemesini sağlayın, ardından tüm malzemeleri çıkarmak için saçınızı ılık veya soğuk suyla iyice şampuanlayın.

Balın Saça Zararları Nelerdir?

Balın saça zararları konusunda bir veri yoktur. Ancak uygulama sırasında yaşayabileceğiniz kazalar ve sıkıntılara dikkat etmeniz gerekir. Bal, zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı gibi bir maskede kullanılan yağlara alerjiniz yoksa, bu malzemelerin saç maskesinde kullanılmasıyla ilgili çok düşük bir risk vardır.

Mikrodalgada bal ve yağı ısıtırsanız, çok fazla ısınmamasına dikkat edin. Saç maskesi karışımının sıcaklığını test etmek için parmağınızı kullanmaktan kaçının.

Karışım çok sıcaksa, bal kıl maskesi maskesini saç ve saç derisi üzerinde kullanmayın. Bunu yapmak kafa derinizi yakabilir. Karışımı ısıttıktan sonra, uygulamadan önce sadece biraz ılık olana kadar bekleyin.

Balın Saça Yararları Üzerine Son Sözler

Tedavi edici özelliklerinden dolayı balın bir saç maskesinde kullanılması saçınızı ve saç derinizi nemlendirmenize, kabarmayı azaltmanıza, parlaklığı geri kazanmanıza ve saç kırılmasını azaltmanıza yardımcı olabilir. Kendi ballı saç maskenizi birkaç temel bileşen kullanarak yapabilir veya yerel eczanenizden, güzellik dükkânınızdan veya çevrimiçi olarak bal içeren hazır bir maske satın alabilirsiniz. Saçlarınız kuru ise, haftada birkaç kez bal maskesi kullanın. Saçınız yağlı ise haftada bir kez kullanın.

Saç bakımı ile ilgili diğer yazılarımız:

Kaynak: https://www.healthline.com/health/honey-hair-mask