Balık Yağı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Romatoid Artrit İçin Nasıl Kullanılır

Balık yağı romatizmaya iyi gelir mi? Romatoid artrit tedavisinde balık yağı işe yarar mı? Romatizma ağrılarına balık yağları fayda eder mi? Sorularının cevapları merak konusudur. Biz de bu makalemizde merak edilen sorulara cevaplar aradık.

Balık Yağı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Balık yağı romatizmaya iyi gelir mi sorusuna cevap evet olabilir. Balık yağı bağışıklık sisteminizi güçlendirip ve eklemlerdeki iltihabı yok etmeye fayda edebilecek omega-3 yağ asitleri açısında zengindir. Balık karaciğer yağı da zengin bir A vitamini (güçlü bir antioksidan) ve D vitamini (sağlıklı eklemleri korumak için önemlidir) kaynağıdır. Kanıtlar, balık yağının romatoid artrit etkilerini hafifletebileceğini düşündürmektedir. Doğrulanmamış kanıtlar, balık vücudunun ve karaciğer yağlarının bir kombinasyonunun da uzun vadede, özellikle steroidal etki göstermeyen anti-enflamatuar ilaçların tüketimini azaltmada faydalı olabileceğini de düşündürmektedir. Osteoartrit için balık yağı kullanımı için yeterli kanıt yoktur.

Somon Balık Yağı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Balık yağı, sardalye, çaça, somon ve uskumru gibi yağlı balıkların dokularından yapılır. Balık karaciğeri yağı, halibut, köpekbalığı veya morina karaciğerinden yapılır. Yani somon balık yağı da romatizmaya iyi gelen yağlar arasında yer alır. Balık yağları, güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip omega-3 esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir ve bunlar:

  • Beyaz kan hücrelerinizdeki iltihaplanmada rol oynayan birkaç elementin salınımını önemli ölçüde azaltırlar.
  • Bağışıklık sisteminizi düzenleyen ve eklem iltihabı ile mücadele eden prostaglandinler için yapı taşlarını oluştururlar.
  • Omega-3 yağ asitleri ayrıca kanınızdaki kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmede rol oynar, böylece enflamatuar artritli kişilerde kalp hastalığı ve felç riskini azaltabilirler.
  • Balık karaciğer yağı yüksek seviyelerde A ve D vitaminleri içerir. A vitamini güçlü bir antioksidandır. D vitamini, kıkırdakta proteoglikan üretiminde ve ayrıca sağlıklı bir kas-iskelet sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar.

Romatizmada Balık Yağı Kullanmak Güvenli midir?

Günde yaklaşık 0.45 gR omega-3 yağ asitleri insan vücudu tarafından iyi tolere edilir. Bununla birlikte, bazı çevresel kimyasallar balık kaynaklarını kirletebilir ve çok yüksek dozda balık yağı almanın vücutta bu kimyasalların birikmesine neden olabileceği endişesi vardır. Bu, sık sık balık yiyen insanlar için de bir endişe kaynağıdır.

Romatizmada Kullanılan Balık Yağının Zararları ve Yan Etkileri

Doğru dozlarda, yan etkiler genellikle küçük ve nadirdir. En yaygın olanı mide rahatsızlıklarıdır, ancak şişkinlik ve ishal de yaşanabilir. Antikoagülan alırsanız balık yağı kullanmamalısınız, çünkü balık yağı kan pıhtılaşmasına müdahale edebilir. Ayrıca çok miktarda balık karaciğeri yağı almamanız önemlidir, çünkü size A vitamini için önerilen miktardan daha fazlasını verebilir. Çok fazla A vitamini almak karaciğer sorunlarına ve saç dökülmesine neden olabilir. Doğmamış bebeklere de zarar verebilir, bu nedenle hamileyseniz balık karaciğeri yağı ve A vitamini takviyelerinden kaçınmalısınız. İyi arıtılmamış balık karaciğeri yağı, sağlık sorunlarına yol açabilecek bazı kirletici maddeler (cıva ve dioksinler gibi) içerebilir, ancak çoğu takviye şirketi balık karaciğeri yağını piyasaya sürmeden test eder.

Balık Yağı Romatizmaya İyi Gelir Mi Sorusu Üzerine Bilimsel Çalışmalar

1985’ten beri gerçekleştirilen 10 deneyden elde edilen veriler, romatoid artritte yani romatizmada balık yağının potansiyel tedavi edici etkisini değerlendirmek için bir raporda birleştirilmiştir. Bu rapora dahil edilen çalışmaların kalitesi düşük ile orta arasında değişmekte olup, az sayıda katılımcı nedeniyle sonuçlar birleştirilmiştir. Yapılan deneylerde balık yağı, ağrılı eklemlerinin sayısını önemli ölçüde azalttı ve plasebo tedavilerine kıyasla sabah kasılmaları süresini kısalttı. Ancak romatizma kaynaklı kavrama gücü kaybı, kan değerleri üzerinde bir değişiklik gözlenmemiştir.

Balık Yağı Romatoid Artrit ve Osteoartrit İçin Faydalı mıdır?

Her be kadar balık yağı Romatoid Artrit üzerinde yararlı etkiler gösterse de Osteoartrit için bu söylenemez. Diğer bir çalışmada balık karaciğeri yağı, osteoartritli 86 kişiye 24 hafta boyunca günde bir kez 10 ml morina karaciğeri yağı veya zeytinyağı almak üzere rastgele tahsis edildi. Her iki gruptaki katılımcılardan deneme süresi boyunca düzenli olarak balık yağı, diğer gruba zeytinyağı kullanmaya devam etmeleri istendi. İki tedavi grubu arasında, çalışma sırasında katılımcıların ağrı ve esneklikte değişme miktarı arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Her iki tedavi de osteoartritin ağrı ve sakatlık semptomlarını önemli ölçüde azaltamadı. Buradan da balık yağının romatizmanın türüne göre faydalı ya da faydasız olabileceğini anlayabilmekteyiz. Dilerseniz Doğal Ağrı Kesici Bitkiler, Bitki Çayları, Yiyecekler ve Ağrı Kesici Yağlar başlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz.

Kaynak