Bademcik Şişmesine Dondurma İyi Gelirmi? Bademcik ve Dondurma

Bademcik şişmesine dondurma iyi gelirmi sorusu halk arasında oldukça sık bahsi geçen konular arasındadır. Özellikle bademciğin şişmesine neden olduğu ya da bademcik ameliyatlarından sonra dondurma yemenin faydalı veya riskli olduğu gibi bir çok soru akılları karıştırmaktadır.

Bademcik Şişmesine Dondurma İyi Gelirmi

Bademcik şişmesine dondurma iyi gelirmi sorusuna verilecek net bir cevap yoktur ancak genel olarak kulak burun boğaz uzmanı doktorlar dondurmanın bademciklerin şişmesine neden olmayacağı aksine oldukça sağlıklı ve besleyici bir gıda olduğu konusunda fikir birliğine varmışlardır. Öte yandan dondurmanın temiz koşullarda üretildiğinden emin olunması gerektiği ve alerji, astım ve sinüzit hastalarının dondurma yemekten kaçınmaları gerektiği vurgulanmıştır.

Bademcik Şişmesinden Dondurma Sorumlu Değildir

Yapılan çalışmalar bademciklerde meydana gelen şişme ve iltihaplanmaların dondurma ve benzeri soğuk gıdaların tüketilmesinden kaynaklanmadığı. Bu gıdaların içerisinde bulunan bakterilerin etkisinden kaynaklanabileceği üzerinde durulmaktadır. Bu nedenle bademcik sorunu yaşayanların mutlaka doktora gitmeleri ve KBB bölümünde kronikleşmiş bakterilerin varlığı konusunda test yaptırmalı ve tedavilerini test sonuçlarına göre doktor gözetiminde sürdürmeleri gerekmektedir.

Bademcik Ameliyatından Sonra Dondurma Yemek

Bademcik ameliyatından sonra dondurma yemek konusunda halk arasında oldukça yaygın görüşler bulunmaktadır. Ameliyat sonrası dondurma tüketmenin ölümcül olabileceği yada tam aksine çabuk iyileşmeyi sağlayacak bir faktör olabileceği gibi taban tabana zıt görüşler mevcuttur. Ancak alanında uzman doktorların görüşüne göre bademcik ameliyatından sonra dondurma tüketmenin boğazda ve ciğerlerde mukus miktarını artırabileceği ve bu nedenle öksürüğe, gıcıklanmaya neden olabileceğini öne sürülmektedir. Bu faktörlerin etkisiyle öksürük ve boğazda yanma neticesinde oluşan tahriş nedeniyle ameliyatlı bölgede kanamalar gerçekleşebileceği ve bu nedenle bademcik ameliyatından sonra dondurma ve benzeri süt ürünlerinin tüketilmemesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Sonuç Olarak Bademcik Şişmesine Dondurma İyi Gelirmi

Bademcik şişmesine dondurma iyi gelmez ya da iyi gelir demek pek doğru olmaz. Ancak eldeki verilerin soğuk gıdaların bademciklerde olumlu yada olumsuz bir etkisinin bulunmadığı yönündedir. Diğer yandan dondurmanın üretim ve saklanma koşulları da sağlık açısında risk oluşturabilecek faktörlerin başında gelmektedir. Her türlü gıdada olduğu gibi dondurma tüketirken güvenilir ve hesap sorulabilir markaları tercih etmeniz gerektiğini unutmayın. Bademcik şişmesi enfeksiyon ve iltihap kökenli bir rahatsızlık olduğundan İltihap Sökücü Bitkiler ve Kurutucu Çaylar Nelerdir, Enfeksiyona Ne İyi Gelir başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz.

Wikide bademcik ve dondurma hakkında bilgiler.