Ayva faydaları ve vitaminleri nelerdir?

Ayva faydaları C vitamini açısından oldukça zengin olmasından gelir. 100 gram ayva, günlük ihtiyacın %25'ini karşılayacak kadar C vitamini içerir. C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler vücuttaki zararlı serbest radikallerin azalmasına yardımcı olur ve vücudu stresten koruyarak kırılganlığın önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bağışıklığı güçlendiren ve onu mikroorganizmalardan ve virüslerden koruyarak hastalıklara karşı önleyici görevi gören bu işleve sahiptir. Ayva, kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kolesterolü ve tansiyonu dengede tutar, damar sertliği ve kalp krizi gibi koroner kalp hastalıklarına karşı korur.

Ayva C, A ve B vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve antioksidanlar içerir. Bu meyve, içerdiği vitaminlerle birlikte vücuda birçok katkı sağlayan lif açısından da zengindir. Mide sağlığına iyi geldiği gibi kalp ve damar hastalıklarını önler, sinirleri dinlendirir, kanı temizler.

Ayva meyvesi, önerilen günlük değerin yüzde 25'ini sağlayan zengin bir C vitamini kaynağıdır. Bu değerler, özellikle C vitamini açısından zengin olan olgun meyveler için de geçerlidir. C vitamini, bağışıklık seviyemizi artırdığı ve bazı iltihapları tedavi etmemize yardımcı olabileceği için diyetimizde önemli bir vitamindir. Ayvaların antibakteriyel özelliği, zararlı bakterilerin büyümesini ve yayılmasını önlemek için de gereklidir.

Makale önerisi: Boza faydaları ve vitaminleri nelerdir?

Ayva faydaları: iyi bir lif kaynağıdır

Ayva, sadece lezzetli tadıyla değil, aynı zamanda insan sağlığına büyük fayda sağlayan vitamin ve mineral hazinesi olarak da kış sofralarının vazgeçilmezidir. Ayva tokluğu uzatır, saçı güçlendirir, mide-bağırsak rahatsızlıklarına karşı korur, cilt gençleşmesini destekler ve kalorisi düşüktür. Öyle ki 100 gr'ı sadece 40 kalori içerir. Ayva yaprakları meyvenin kendisinden daha fazlasını içerir ve kabuk fenolik bileşikler içerir. Bu nedenle ayva meyvesinin sağlığa etkileri yaprakları için de geçerlidir, bu nedenle kışın ayva yapraklarını kurutarak hem tadından faydalanabilir hem de çay olarak içerek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Bol ayva kışın sert geçeceğine işaret olarak görülür. Ayvalar kışın getirdiği hastalıkları da tedavi eder. Sayısız ayva, hem meyvesi hem de tatlısı, reçeli ve harika bir yemek garnitürü olarak doğanın harikalarından biridir. Ayrıca sayısız faydanın kaynağıdır.

Ayvalar çocukların gelişiminde büyük rol oynar ve sinir sistemi için de oldukça faydalıdır. Mide ve bağırsakları zararlı mikroorganizmalardan koruyarak hazımsızlık gibi sorunların önüne geçer. Ayva faydaları bununla da bitmiyor. Kuru cildiniz veya sağlıksız tırnaklarınız varsa, bu konuda her derde deva olabilir. Özellikle kışın daha fazla ayva yiyin. Soğuk algınlığı ve ishale iyi gelen ayvayı konserve olarak da tüketebilirsiniz.

Makale önerisi: Nektarin faydaları ve vitaminleri nelerdir?

Ayva, anti-enflamatuar özellikler de dahil olmak üzere çeşitli faydalara sahiptir

Çeşitli araştırmalar ayvanın fenolikler açısından zengin olduğunu bulmuştur. Bileşik, ilacın anti-grip aktivitesini artırmak için uzun yıllardır geleneksel tıpta ve Batı tıbbında kullanılmaktadır. Ayvaların antioksidan ve antienflamatuar özelliklerine ek olarak, bu antiviral özelliklerin soğuk algınlığı, mevsimsel grip ve daha fazlası gibi viral patojenlerle savaşmada ve bunları önlemede çok faydalı olduğu gösterilmiştir.

 • Antioksidan özelliği vardır.
 • Başta mide ülseri ve gastrit olmak üzere mide sorunu yaşayan kişiler için oldukça faydalıdır.
 • Pişmiş veya haşlanmış ayva mide bulantısına ve kusmaya iyi gelir.
 • A vitamini, C vitamini, E vitamini, B1 vitamini ve B2 vitamini gibi multivitaminler vitamin içerir. Ayrıca bol miktarda pektin içerir.
 • Alerjik reaksiyonları önler.
 • Göz hastalıklarına da faydalıdır.
 • Tohumları; egzama, yanık, deri çatlaması, cilt iltihabı gibi dermatolojik durumların tedavisinde kullanılır. Cildin sağlıklı ve güzel görünmesine yardımcı olur. Cilt lekelerini giderir ve kırışıklıkları azaltır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde sağlıklı ve genç bir görünüm sağlar.
 • Cildi radyasyondan korur.
 • Kardiyovasküler sisteme fayda sağlar ve kalp hastalığı ve kalp hastalığı riskini azaltır. - Kalp hastalığı riskini azaltıcı etkisi de vardır. felç.
 • Karaciğeri güçlendirmesi ayvanın faydalarından biridir. Karaciğer hastalığından kurtulmak için öğütülmüş meyve kaynatılmalı ve yenmelidir.
 • Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kış aylarında sıklıkla yakalandığımız nezle, grip, nezle, öksürük, balgam ve diğer hastalıklara çok iyi gelir. Kış aylarında uzun kış gecelerinde bol bol tüketmenizi öneririz. Özellikle öksürük tedavisinde faydalıdır.
 • Hemoroide iyi gelir.
 • Ayva pekmezi olarak tüketilirse ağrıyı dindirebilir ve kanamanın durmasına yardımcı olabilir.
 • Düşük kalorili bir meyvedir. Diyet yapan ve kilo vermek isteyen bayanlar için idealdir. Lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlayarak kilo vermeye de katkı sağlar.

Makale önerisi: Şeftalinin faydaları ve vitaminleri nelerdir?

Ayvanın faydaları bununla da bitmiyor. Bu kış meyvesinin yapısında bulunan kateşin ve epikateşin maddeleri kolon kanseri gibi bağırsak hastalıklarına karşı koruma sağlar. Ayva ayrıca sindirim bozuklukları, ishal, mide ağrısı ve mide bulantısı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Ayvanın bir diğer faydası da yapısındaki potasyum sayesinde kan basıncı seviyelerinin kontrolünü desteklemesi ve böbrek sağlığını korumasıdır.

Makale önerisi: İncirin Faydaları ve Vitaminleri Nelerdir?