Ayak Parmak Nasırı Nasıl Geçer, Tedavisi Var mıdır?

Ayak parmak nasırı nasıl geçer sorusunun cevabına geçmeden önce ayaklarda nasır nasıl oluşur ve başlıca tedavi çeşitleri nelerdir konusuna değinelim. Özellikle uzun mesafeye yürüyen ve çok fazla ayakta duran insanların yaşadığı problemlerin başında ayak parmaklarında oluşan nasırlar gelmektedir. Gün içerisinde sürekli ayakkabı içerisinde kalan ayakların yaşadığı cilt hastalıkları arasında yer alan nasır problemi genellikle ayak yapısına çok uygun olmayan ayakkabı kullanımı nedeniyle gerçekleşen sürtünme, ezilme ve benzer problemler nedeniyle oluşmaktadır.

Nasır oluştuğu takdirde önemli ölçüde ağrı ve acı hissettirmektedir. Cilt tarafından bir savunma mekanizması olarak gelişir olumsuz dış etkenlere karşı cilt nasır oluşumunu gerçekleştirmektedir.

Ayakta nasır oluştuğu takdirde çeşitleri ve boyutları nedeniyle farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Üç farklı nasıl çeşidi bulunmaktadır.

Yumuşak nasır, sert nasır ve tohum nasırı şeklindedir.

Yumuşak Ayak Parmak Nasırı

Ayak parmakları arasında bulunan boşluklarda oluşur. Ağrı ve akıntı gibi sorunlara neden olmaktadır. Ayak parmaklarının birbirlerine normalin üzerinde baskı oluşturması sonucunda meydana gelmektedir.

Sert Ayak Parmak Nasırı

Yoğun olarak ayağın kemikli bölümlerinde meydana gelir. Ayağın yanlış basılması ya da kemiklerde bulunan deformasyon sonucu ayakkabının ayak yüzeyine basınç uygulaması ile oluşur.

Tohum Parmak Nasırı

Ayak topuklarının yan ya da arka kısımlarında görülür. Ölü deriden meydana gelir. Basınca uğradığı takdirde ağrıya ve acıya neden olur.

Ayak Parmak Nasırı Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir

Ayak parmak nasırı nasıl geçer sorusunun cevabı nasırın boyutu, derecesi gibi nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genellikle basit ama istikrarlı tedaviler ile nasırlar geçmektedir.

Ancak bazı durumlarda hastalar iltihaplı deri hastalıkları ile nasırı karıştırdığından dolayı öncelikli olarak emin olabilmek adına cilt doktoruna gitmekte fayda bulunmaktadır.

Ayak parmaklarındaki nasır nasıl geçer konusu eğer nasır enfeksiyon kapmış, kanama ve akıntı gerçekleşiyor ise mutlaka hastane ortamında tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu tarz tedavilerde iltihabın temizlenmesi, antibiyotik tedavisi gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Ancak iltihapsız normal nasır türlerinde genellikle eczanelerde satılan nasır yüzeyine sürülen nasır ilaçları, ponza taşı, nasır sökücü kremler, nasır bantları uygulanması gibi yöntemler ile evde kolaylıkla tedavi uygulanmaktadır.

Ayak parmak nasırı nasıl geçer sorusunun en iyi cevabı nasırın türüne, boyutuna ve yapısına bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Genellikle evde uygulanan tedaviler ile kolaylıkla oluşan nasırlara çözüm bulunmaktadır.

Nasır oluşumunun önlenmesi için uygun ayakkabılar giyinilmesi ve ayağın daima temiz tutulmasının sağlanması son derece önemlidir.

Sitemizde yer alan İltihap Sökücü Bitkiler ve Kurutucu Çaylar Nelerdir, Enfeksiyona Ne İyi Gelir konulu yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Wikide nasır: https://tr.wikipedia.org/wiki/Nas%C4%B1r