Avokadonun Faydaları-Cilde-Cinsel Güce-Kansere-İbrahim Saraçoğlu

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokadonun faydaları son dönemlerde daha fazla dile getirilmektedir. Peki avokado nedir ve faydaları nelerdir? Genellikle ılıman iklimlerde yetişen ve kremsi bir dokuya sahip çok faydalı bir meyvedir. Avokadonun meyve mi sebzemi olduğunu hemen hemen herkes sormuştur, hatta sebze diyenler daha ağırlıklı olsa da aslında avokado bir meyvedir. California Avokadonun kendi web sitesine göre, bu meyve etli küspe ve büyük tek tohumlu olan bir ağacın ürünü olduğundan botanik olarak bir meyve sayılmıştır ve kabul edilir. 

Avokado tereyağı meyvesi veya timsah armut meyvesi olarak da bilinmektedir. Bu çok yönlü meyve, önemli miktarda sağlıklı tekli doymamış yağ asitlerini (MUFA) sağlayan neredeyse tek meyvedir diyebiliriz. 

Avokadonun Faydaları Psikoloji Üzerinde de Etkili

Avokadonun faydaları arasında depresyon riskinin azaltılması, sindirimin iyileştirilmesi ve kansere karşı korunma gibi birçok faydası bulunmaktadır. Avokado içerisinde yaklaşık olarak 20 vitamin ve mineral bulunur ayrıca doğal bir besleyici besin maddesidir.

Avokado çok yararlı olmasının yanı sıra ayrıca eşsiz de bir meyve sayılmaktadır. Meyvelerin neredeyse çoğu karbonhidrattan oluşurken, avokado diğer meyvelere kıyasla sağlıklı yağları içerisinde bulunduran bir meyvedir.

Yapılan  Araştırmalar Sonucu Avokadonun Bilinmesi Gereken 8 Faydası

1. Avokado Zengin Bir Besin Maddesidir

Bir porsiyon avokadonun içerisinde şunlar bulunmaktadır.(bir avokadonun neredeyse  beşte biri, yani yaklaşık 40 gram) ;

64  kalori bulunmaktadır

Avokadonun içerisinde neredeyse 6 gram yağ vardır

3.4 gram ise karbonhidrat bulunur

Bir gramdan daha az şeker vardır

 3 grama yakın lif bulunur

Ayrıca avokadonun faydaları;

Avokado, E, C, K ve B-6 vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, asit ve potasyumun harika bir kaynağıdır denilebilir.

Avokado Doyurucu Bir Besindir

Bir avokadodaki kalorilerin çoğu yağdan gelmesine rağmen, yemekten çekinmenize gerek yok! Avokadolar sizi tam ve doyurucu tutmaya yardımcı olan sağlıklı ve faydalı yağlarla doludur. Yağ yemek, kandaki şeker seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olan karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatır.

Yağ vücuttaki her hücre için gereklidir. Sağlıklı yağlar tüketmek, cilt sağlığını destekler, yağda çözünen vitaminlerin, minerallerin ve diğer besinlerin emilimini arttırır ve hatta bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

2. Kalp İçin Avokadonun Faydaları

Her gün bir avokado tüketmek kalp sağlığına iyi gelmektedir. Avokado içerisindeki doymamış yağlar ve E vitamini sayesinde kalp hastalıklarının oluşmasının önüne geçmektedir.

3. Osteoporoz önleme

Bir avokadonun yarısı günlük önerilen K vitamini alımının yaklaşık yüzde 25’ini sağlar.

Avokado genellikle göz ardı edilen bir besindir, ancak kemik sağlığı için oldukça önemlidir ve tüketilmesi gereklidir.

4. Kanser Önlemede Avokadonun Faydaları

Avokadonun faydaları, kanser tedavisinde de rol oynayabilir; bazı araştırmalar, avokadodan çıkarılan fitokimyasalların, prekanseröz ve kanserli hücrelerin büyümesini selektif olarak engelleyebileceğini ve lenfositler adı verilen bağışıklık sistemi hücrelerinin çoğalmasını teşvik ederken seçici bir şekilde inhibe edebildiğini gösterir .

5. Sağlıklı Hamilelik

Sağlıklı bir gebelik ve bebeğin sağlıkla gelişimi için Avokado tüketilmelidir.

6. Düşük Depresyon Riski

Yüksek seviyede folat içeren yiyecekler, depresyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir, çünkü folat, beynin dolaşımını ve besin maddelerinin dolaşımını engelleyebilen bir madde olan homosistein birikimini önlemeye yardımcı olur.


7. Sağlıklı Sindirim

Kremsi yapısına rağmen, avokado lif bakımından oldukça yüksektir. Lifli gıdalar kabızlığı önler ve sağlıklı bir sindirim oluşmasını sağlar. Ayrıca kolon kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir .

8. Doğal Detoks

Yeterli lifli gıdalar tüketimi, toksinlerin safra ve dışkı yoluyla günlük atılımı için oldukça önemlidir ve bağırsak hareketlerinin düzenli olmasına katkı sağlar.

Avokado Ne Kadar Tüketilmeli

Avokado ne kadar tüketilmeli sorusuna verilebilecek en doğru cevap günde bir adettir ancak bu meyveye ulaşmak hem fiziksel hem de ekonomik açıdan zor olabileceğinden haftada birkaç kez tüketmek bile yeterli olabilir.

Avokadonun Cilde Faydaları

Avokadonun cilde faydaları içerisinde bulunan hücre destekleyici vitaminlerden gelmektedir. Bu vitaminler sayesinde hücreler daha sağlıklı olurlar ve kendilerini daha iyi bir şekilde yenileyebilirler. Böylece avokadonun dolaylı olarak cilt sağlığına olumlu etkileri olur.

Avokado Cinsel Faydaları

Avokado cinsel faydaları da vardır. Yapılan araştırmalar avokadonun cinsel gücü ve isteği artırdığını göstermiştir.

Avokado Faydaları Bebek

Avokado faydaları bebek büyüten anneler için bilinen bir gerçektir. Özellikle bebeklerin beyin fonksiyonlarının gelişmesi için gerekli olan vitaminleri barındırması nedeniyle avokado vazgeçilmez bir besindir.

Avokado Çekirdeği

Avokado Çekirdeği İyileştirici özelliklerinden dolayı önemli bir yere sahiptir. Keskin ve acı bir lezzete sahiptir. Demlemeden önce kahverengi renkteki yüzeyini temizleyin, rendeden geçirin yada kısık ateşte rengi kahverengiye dönene kadar kavurun. Avokado Çekirdeği kullanımı:

Demleme: 10 dk. süresince kaynatın ardından 5 dk. dinlenmesini bekleyin ardından ufak porsiyonlar şeklinde gün içinde birkaç saat aralıklarla için.

Avokado Yaprağının Faydaları

Avokado yaprağının faydaları en az avokadonun faydaları kadar çeşitlidir ve şu şekilde listelenebilir:

 • Astıma faydalıdır.
 • Bel ağrısını hafifletir.
 • Gerginliği ve strezi azaltır
 • Böbrek sağlığına olumlu etki yapar.
 • Bakterilerle mücadele eder.
 • Ağrıları sakinleştirir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Kansere karşı koruma sağlayabilir.
 • Cildi sağlık yönünden destekler.
 • Şişkinliğe faydalıdır.
 • Diyabete karşı yararlıdır.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Kilo vermeye yardım eder.

Avokado Kalori

Avokado kalori bakımından ortalama bir düzeyde yer alır. 100 gr avokado 160,1 kcal kalori değerine sahiptir.

Avokado Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Avokado Faydaları İbrahim Saraçoğlu gibi alanında uzman kişilerce de onaylanan yararlardır. İbrahim Saraçoğlu’nun aktarımına göre avokadonun en önemli faydası içerisinde bulunan demirin tamamının vücudumuz tarafından emilebilmesidir.

Frenk elmasının yararları nelerdir sorusunu cevapladığımız yazımızı da okuyabilirsiniz.