Ardıç yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu Yorumuyla

Ardıç yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından nasıl ele alınmıştır ve ardıç yağı nerelerde kullanılır gibi soruların cevaplarını aradığımız yazımıza geçmeden önce ardık ağacından biraz bahsedelim. Ardıç servigiller familyasından gelmekte ve iğne yapraklı ağaçtır. Tarih boyunca önem verilen ardıç ağacının meyveleri şifalı olmaktadır. Güzel kokusu olan ve yapraklarını hiç dökmeyen ardıç meyvesi siyah renklidir ve üzüme benzer. Aşçılık ile geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Birçok rahatsızlıkta başvurulan bir de ardıç yağı bulunmaktadır. Ardıç yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından birçok kez anlatılmıştır.

Ardıç Yağı Faydaları Nelerdir?

Ardıç yağının faydaları son zamanlarda oldukça fazla dillendirilmektedir. Ardıç yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından şu şekilde sıralanmıştır:

  • Vücudun toksinlerden arınmasında ve iltihap tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Böbrek, bağırsak, kalp ve damar yollarını toksinlere karşı korumaktadır.
  • Ardıç yağı kanı temizleyerek zararlı maddelerin vücuttan ve kandan atılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kansızlık tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Soğuk algınlığı ile gribe karşı oldukça faydalı olan bu bitki sinüzit için de çok yararlıdır.
  • Vücut ağrılarına karşı etkili olan ardıç yağı romatizma ve buna bağlı olarak gelişen eklem ağrılarında rahatlatıcıdır. Masaj yağı olarak da kullanılabilmektedir.
  • Kandaki şeker miktarını düşürerek yara tedavisinde kullanılır.
  • Saç derisi ile dipleri güçlendirmektedir. Parlak saçlara sahip olmak isteyenlere ardıç yağı banyodan sonra saçlara sürülebilmektedir.

Ayrıca okuyunuz: Cennet Ağacı Faydaları ve Zararları

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

Ardıç yağının 3 şekilde kullanımı vardır. Dahili kullanımı, burun yoluyla kullanımı ve haricen kullanımı vardır. Kıvamı oldukça yoğundur ve az miktarda kullanılması önerilmektedir. Ardıç yağı aynı zamanda içilebilmektedir. Su ile içmek isteyenler bir bardağa 4-5 damla damlatarak içilebilmektedir. Bu yöntem günde 3 kez kullanılabilmektedir.

Ardıç Yağı Neye İyi Gelir?

Ardıç yağı gaz sorununa iyi gelmektedir. Ardıç yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu birçok şeye iyi geldiğini bildirmektedir. Mide hastalıklarına karşı etkilidir ve mide spazmı ile kramplarının giderilmesinde ardıç yağından yardım alınabilmektedir. Uykusuzluğa iyi gelmekte ve cilt için tunik olarak kullanılabilmektedir. Cildi kirden ve tozdan arındırmaktadır. Ardıç yağı pamuk yardımıyla temiz cilde uygulanabilmektedir. Doğal içerik ve canlandırıcı etkisi sayesinde kırışık oluşmasını engellemektedir.

Okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer makalelerimiz:

Propolis Zeytinyağı Özütü Faydaları : Propolis Çözünür mü Nasıl Çözülür

Doğal Ağrı Kesici Bitkiler, Bitki Çayları, Yiyecekler ve Ağrı Kesici Yağlar

Wikide ardıç ağacı: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ard%C4%B1%C3%A7