Ardıç Katranı Sabunu İbrahim Saraçoğlu Yorumuyla Sedef İçin Faydaları

Ardıç katranı sabunu İbrahim Saraçoğlu tarafından dile getirilmiş ve halk arasında oldukça ilgi görmüştür. Ardıç katranı sabunu bazen kaşıntı ve iltihaplanma gibi sedef hastalığı semptomlarını hafifletmek için önerilir. Sedef hastalığını tedavi etmek için ardıç katranı dışında kullanılan çam katranı sabunu ve kömür katranı sabunu da vardır.

Ardıç Katranı Sabunu İbrahim Saraçoğlu Yorumuyla

Ardıç katranı sabunu İbrahim Saraçoğlu tarafından özellikle sedef hastalığı doğal tedavisinde önerilen ürünlerin başında gelmektedir. Bunun dışında sedef hastalığına iyi geldiği düşünülen çam katran sabunu, çam ağacı reçinelerinden yapılır ve güçlü bir çam kokusuna sahiptir. Bazı insanlar tarafından sedef hastalığını tedavi etmek için hala kullanılmaktadır, ancak Ardıç katranı sabunu ve çam katranı sabununu bir tedavi olarak destekleyen doktorların kömür katranı sabunu önerme olasılığı daha yüksektir. Kömür katranı, kömür işlemenin damıtma yan ürünüdür. Hazırlanışına bağlı olarak değişebilen binlerce bileşikten oluşur.

Ardıç Katranı Sabununun Tarihsel Kullanımı

Ardıç katranı sabunu ve kömür katranı eski zamanlardan beri cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. 100 yılı aşkın bir süredir sedef hastalığını tedavi etmek için tercih edilmektedirler. Günümüzde reçetesiz olarak ardıç katranı ve benzeri sedef sabunu ürünlerini internet üzerinden yada aktarlardan kolaylıkla bulmanız mümkündür.

İbrahim Saraçoğlu Gözünden Ardıç Katranı Sabunu Faydaları

Ardıç katranı sabunu İbrahim Saraçoğlu gibi alanında önde gelen isimler tarafından önerilen ve cilt hastalıklarına faydaları bulunduğu dile getirilen sabunların başında gelmektedir. Sedef hastalığının tedavisinin amacı, iltihabı ve plak oluşumunu azaltmak ve lekeleri çıkarmak için cilt hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaktır. Ardıç katranı sabunu ve kömür katranı sabunu kireçlenmeyi, kaşıntıyı ve iltihabı azaltmada yardımcı olabilir. Tam olarak nasıl çalıştığı açık olmasa da, birkaç yan etkisi de olabilir. Ardıç katranı cilt hücre büyümesini sağlar ve cildin görünümünü iyileştirir. Sedef hastalığı ve atopik dermatiti tedavi etmek için kömür katranı, ardıç katranı sabunu ve çam katranını preparatlarının kullanımının faydalı olabileceği çeşitli araştırmalarla desteklenmiştir. Ancak, kanıt düzeyinin zayıf olduğunu ve daha büyük, daha kontrollü çalışmaların gerekli olduğunu da bilmek gerekir.

Ardıç Katranı Sabunu Zararları ve Yan Etkileri

Ardıç katranı sabunu zararları genellikle iyi tolere edilir, ancak hoş olmayan yan etkilere neden olabilir:

  • Cilt tahrişi veya kızarıklık
  • Döküntü
  • Güneş ışığına duyarlılık
  • Ardıç katranı sabununun güçlü ve hoş olmayan bir kokusu vardır ve açık renkli saçları, giysileri ve yatakları kolayca lekeler.
  • Kömür ve ardıç katranı ürünlerinin kansere yol açıp açmadığı çok tartışılıyor. Çalışmalar, kömür katranına mesleki maruziyetin kansere neden olabileceğini öne sürdüğünde, topikal kullanımın da kanserojen olabileceği endişelerini gündeme getirdi.

Sedef Tedavisinde Ardıç Katranı Sabunu

Sedef hastalığını tedavi etmek için ardıç katranı sabunu kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Size ne kadar ve ne sıklıkta sabun kullanacağınız konusunda yönlendirme yapabilir. Ardıç katranı sabunu kullanırken alerjik tepki sorunları oluşursa, derhal doktor yardımı alın. Bu belirtiler şunları içerebilir:

  • Şişme
  • Nefes almada zorluk
  • Kurdeşen
  • Göğüste sıkışma
  • Tedavi edilen bölgede kırmızılık, kaşıntı veya tahriş olursa veya belirtileriniz kötüleşir veya iyileşmezse, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu arayın.

İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanların da ifade ettiği gibi ardıç katranı sabunu bazı sedef hastalığı semptomlarını hafifletmede yardımcı olabilir. Ancak sabun, alerjik reaksiyon da dahil olmak üzere cilt tahrişine neden olabilir, bu nedenle tedavi planınıza eklemeden önce doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir. Dilerseniz Sedef Sabununun Faydaları Nelerdir? Psoriasis ve Egzamaya İyi Gelir mi? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kaynak