X

Arapsaçı Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir?

Arapsaçı faydaları özellikle sindirim sistemi üzerinde kendini göstermektedir. Diğer adı rezene olan bu bitkiden genellikle emzirme döneminde süt artırmakta oldukça sık yararlanılmaktadır. Biz de bu makalede oldukça sık kullanılan bu şifa kaynağının yararları, zararları, kullanım şekli ve alanları hakkında detayları ele aldık.

Arapsaçı Faydaları

Arapsaçı tohumlarının faydaları mide ekşimesi, bağırsak gazı (ve bebek gazı), şişkinlik ve hatta bebeklerde kolik gibi bir dizi sindirim rahatsızlığını tedavi etmekte öne çıkar. Daha az bilgi olmasına rağmen, bazı kaynaklar arapsaçının reflü, ishal, kabızlık ve ülseratif kolitin tedavisinde yardımcı olabileceğini de düşündürmektedir. Genel olarak maddeler halinde arapsaçı otunun ve tohumlarının faydaları şunlardır:

 • Mide yanmasına ve reflü hastalığına iyi gelir.
 • Bağırsaklardaki gaz sorunlarına faydalıdır.
 • Sindirimi düzenler.
 • Hem ishale hem de kabızlığa iyi gelir.
 • Astım ve benzeri solunum yolu rahatsızlıklarını hafifletir.
 • Emzirme döneminde süt artırmaya yardım eder.
 • Ağız kokusuna yararlıdır.
 • Diyabetle yani şeker hastalığı ile mücadelede yardımcı olur.
 • Göğüslerin büyümesine yardım eder. Ancak aynı etki erkeklerde de görülebileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.
 • Kolesterolü düşürmeye katkı sağlar.
 • Doğurganlığı artırır.
 • Ödeme atıcıdır.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Kilo vermeye yardım eder.
 • Fıtık tedavisini destekler.
 • Karaciğerin güçlenmesini sağlar.
 • Adet sancılarını hafifletir.
 • Mide bulantısına iyi gelir.
 • Uyku düzensizliğinde faydalıdır.
 • Cildi tazeler ve canlandırır.
 • Saçların daha güçlü ve parlak olmasını sağlar.
 • Balgam söktürür.

Bebeklerde gaz sorununa iyi geldiği söylenen rezenenin yani arapsaçının bu konudaki etkileri üzerine yazdığımız Rezene Bebeklere Verilirmi? Rezene bebeğe uyku ve kilo yaparmı? başlıklı makaleyi okumanız da yararlı olabilir.

Arapsaçı Otunun Süt Artırmadaki Yararları

Arapsaçı, östrojen hormonunun özelliklerini taklit eden ve kadınlarda süt salgısını artıran bir bileşik içerir. Arapsaçı emziren kadınlara süt artırma açısından fayda sağlar. Bu konuda Rezene Çayının Faydaları ve Zararları – Rezene çayı içmek süt yapar mı? başlıklı makalemizde detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Hamilelik döneminde arapsaçının faydalı olup olmayacağını öğrenmek için Hamilelikte rezene çayı içmek zararlımı? Emzirme ve Gebelikte Rezene başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Ağız Kokusuna Arapsaçı ile Çözüm

Arapsaçı otunu veya tohumunu çiğnemek nefesinizi tazeleyebilir. Sadece 5 ila 10 arapsaçı tohumu kısa sürede nefesinizi tazeler. Tohumlar tükürük üretimini arttırır böylece bakterileri temizler. Arapsaçı içinde bulunan yağ, ağız kokusuna neden olan mikroplarla savaşmaya yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Tohumları ne kadar uzun süre çiğnerseniz o kadar ferahlatıcı olurlar. Arapsaçı gibi ağız kokusu temizleme etkisine sahip diğer bitki ve doğal yöntemleri Ağız Kokusu Gidermek İçin Evde Doğal Bitkisel Çözümler başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Arapsaçının Şeker Hastalığına Yararı

2008 yılında yapılan bir araştırma, arapsaçı yağının şeker hastalarında kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini göstermiştir. Arapsaçı aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır, bunun yüksek alımının da kan şekeri seviyelerini düşürdüğü bulunmuştur. Arapsaçında başka bir antioksidan olan beta-karoten de tip 2 diyabetli hastalarda azalmış kolesterol seviyelerine bağlanmıştır. Ayrıca, arapsaçı glisemik indekste düşük olduğundan , diyabet diyetine iyi bir katkı olabilir .

Arapsaçı Göğüs Büyütmede Faydalıdır

Arapsaçı, insan östrojeninin özelliklerini taklit edebildiğini yukarıda söylemiştik, bu yüzden meme büyümesini de destekleyebilir. Bu konuda sınırlı bilgi olması nedeniyle Doğal Yollarla Göğüs Büyütme – Bitkisel Yöntemlerle Meme Büyütmek başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Arapsaçı Bitkisinin Ödeme Faydaları

Ödem, fazla sıvı nedeniyle vücuttaki dokuların şişmesidir. Somut bir çalışma olmamasına rağmen, anekdot kanıtları arapsaçının ödemi iyileştirmedeki etkinliğini desteklemektedir. Arapsaçındaki önemli bir bileşik olan anethole, kan basıncını kontrol edebilir ve fazla suyu vücuttan temizleyebilir. Ek olarak, tohumlar da böbrek fonksiyonunu iyileştirir, sonuçta toksinleri temizlemeye yardımcı olur.

Arapsaçı Hamile Kalmayı Kolaylaştırabilir

Hamile kalmaya fayda sağlaması adına arapsaçı çayı kullanılabilmektedir. Östrojenik özellikleri göz önüne alındığında, doğurganlığı artırabilir. Ancak, bu konuda da somut araştırma eksikliği vardır. Bu amaçla arapsaçı kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Arapsaçının Tansiyona Faydaları

Arapsaçının kan basıncı seviyelerinde harikalar yaratmasının bir nedeni de potasyum düzeyleridir. Bu mineral, sodyumun kötü etkilerine karşı koyar ve kan dolaşımındaki sıvı miktarını düzenler. Tohumlar ayrıca optimum tansiyon için bir başka mineral olan kalsiyum açısından da zengindir. Kan damarlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve hatta kalp atış hızının korunmasına da destek olur. Arapsaçındaki lifin de kan basıncı seviyelerini düzenlediği düşünülmektedir. Arapsaçı ayrıca kan basıncını düşürdüğü bilinen nitrit benzeri bileşikleri de içerir. Bazı çalışmalara göre kadınlarda yüksek tansiyon riskini azaltabilen magnezyum açısından da zengindirler.

Arapsaçı Bitkisinin Karaciğere Faydası

2011 yılında yapılan bir çalışmada, arapsaçı bitkisinin karaciğer kanseri hücrelerini durdurduğu ve karaciğerdeki bazı antioksidan hücrelerin aktivitesini sağladığı tespit edilmiştir. Arapsaçı, karaciğer enzimlerinin işlevini geliştiren ve vücuttaki bazı zararlı bileşikleri temizleyen selenyum açısından zengindir.

Arapsaçı Zayıflatır mı?

Lif bakımından zengin olan arapsaçı tohumu kilo kaybına yardımcı olabilir. Tohumların ayrıca besin emilimini geliştirdiklerinden yağ depolamasını azalttığı söylenir. Ayrıca, yukarıda bahsettiğimiz gibi arapsaçı idrar söktürücü özelliklere sahiptir. İdrar çıkışını arttırırlar ve fazla sıvıyı vücuttan temizlerler. Bu da kilo kaybına katkıda bulunabilir. Ancak çoğu zaman, arapsaçı tarafından oluşturulan kilo kaybı, yağ kaybının değil, su kaybının doğrudan bir sonucu olabilir. Kore’de yapılan bir çalışma, arapsaçı çayı alımının aşırı kilolu insanlarda iştahı baskılayabildiğini göstermiştir.

Arapsaçı Otunun Cilde Faydaları

Arapsaçının antimikrobiyal özellikleri hakkında zaten konuştuk bu da onları cilt problemleri için harika bir ilaç haline getiriyor. Cildinizi tonlamak için bir avuç arapsaçı tohumu alıp kaynar suya ekleyebilirsiniz. Soğuduktan sonra karışıma birkaç damla arapsaçı esansiyel yağı da ekleyin. Süzün ve gün içerisinde pamuk veya bir temiz bez yardımıyla yüzünüze sürün. Cildiniz tonlanmış ve tazelenmiş görünecektir.

Arapsaçı Faydaları Hakkında Son Sözler

Birçok araştırma bazı yönlerden eksik olsa da, genel olarak, arapsaçı bitkisi ve tohumları sağlığınızı güçlendirebilir. Bu nedenle arapsaçı ya da diğer adıyla rezene düzenli olarak tüketebileceğiniz doğal ürünlerin başında gelir. Ancak her doğal şifa kaynağında olduğu gibi yerinde ve ölçüsünde kullanmak çok önemlidir. Hamilelik, kronik hastalık ve ilaç kullanımı gibi özel durumlarda hiçbir bitki doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Arapsaçı Bitkisinin Faydaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Arapsaçı bitkisinin yararları, kullanım alanları ve iyi geldiği hastalıklar konusunda sıkça sorulan bazı sorular ve cevapları şöyledir:

Bir günde ne kadar arapsaçı tüketebilirim?

Herhangi bir özel durumunuz yoksa günde beş ila yedi gram arapsaçı tohumu tüketmeniz mümkündür.

Arapsaçı Yerine Hangi Bitkiler Kullanılabilir?

Arapsaçı bitkisine, anason tohumları, meyan kökü aromasına sahip oldukları için iyi bir alternatif olabilir. Anason tohumları daha güçlü bir tada sahip olduğundan, bunları küçük miktarlarda tüketmeniz daha iyi olacaktır.

Arapsaçının Yani Rezenenin hangi kısmını kullanabiliriz?

Beyaz arapsaçı tohumu ve yeşil yapraklar genellikle kullanılır. Arapsaçı sapları oldukça serttir ve genellikle tüketilmez.

Kaynak