Anne sütünü mikrodalgada ısıtmak zararlı mıdır?

Anne sütünü mikrodalgada ısıtmak zararlı mıdır sorusu annelerin merak ettikleri arasında yer almaktadır. Çünkü bir bebeğin hayatının ilk birkaç ayında anne sütü çok önemlidir. Çalışan anneler için veya bebeğinizi beslerken mümkün olmayan zamanlarda, anne sütünü daha sonra kullanmak üzere saklamak çok kullanışlı olur ve değerli küçük çocuğunuzun bu kadar çok temel besin maddesini kaçırmamasını sağlar.

Anne sütünü mikrodalgada ısıtmak zararlı mıdır?

Bebeğiniz için anne sütünüzü soğukta saklamak kesinlikle iyi ve güvenli olsa da, bebekler doğrudan annenin göğsünden ılık, vücut sıcaklığında süt içmeye daha alışkındır. Bu nedenle, anne sütünü sunmadan önce ısıtmak önemli bir adımdır. Bu durumda şu soru ortaya çıkıyor: anne sütünü mikrodalgada ısıtmak zararlı mıdır? Evet anne sütünü veya hazır mamayı mikrodalga fırında ısıtmak zararlıdır. Peki ama neden? Dilerseniz detaylara değinelim.

Anne Sütünü Mikrodalga Fırında Isıtmak Neden Zararlıdır?

Tıpkı küçük bebeğinizin hassas olması gibi, onlara verdiğiniz gıda da hassastır. Isıtılmış süt zararlı değildir hatta biraz ısıtılan anne sütü ayrıca bebeğinize çeşitli faydalar sağlar. Ilık sütün sindirimi küçük mideleri için soğuk sütten daha kolaydır ve daha besleyicidir. Bu nedenle, anne sütünün ısıtılması iyi bir seçenektir. Bununla birlikte, anne sütü, diğer sütlerden farklıdır ve ısıtma konusunda daha dikkatli olunmalıdır. Eğer ısıtmak için mikrodalga fırın kullanmayı düşünüyorsanız bunu unutun. Bunu yapmak yalnızca sütteki bazı temel besinlere zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda bileşimlerine de zarar verir. Ayrıca ısı kendi içinde dengeli dağılmayabileceğinden farkında olmadan bebeğin aşırı sıcak süte maruz kalmasına neden olabilir. Aynı şey formül sütü için de geçerlidir. Bu nedenle anne sütünü veya mamayı ısıtmak için mikrodalga fırın kullanmak sakıncalıdır.

Anne Sütü Nasıl Isıtılmalıdır?

Anne sütünü mikrodalgada ısıtmak zararlı bir yol olsa da süt veya mamayı sağlıklı ve doğru bir şekilde ısıtmanın iyi bir yolu da vardır. Sütünüz dondurucudan yeni çıkmışsa oda sıcaklığına ulaşana kadar çözdürmeyi seçebilirsiniz. Bir başka seçenek de bir tavayı ılıyıncaya kadar ısıttıktan sonra cam şişe içerisinde tavanın üzerinde sütün ılımasını sağlamaktır. Benzer şekilde süt şişesini ılık su içerisinde bekletmek de faydalı bir seçenektir. Bununla birlikte, sütü doğrudan ısıya maruz bırakmayın. Isındıktan sonra, bebeğinize vermeden önce bileğinize biraz koyarak sütün sıcaklığını test edebilirsiniz. Vücut ısısı süt sıcaklığı için en iyi ısı olarak kabul edilir, çünkü besinlerin bozulmasına neden olmaz veya probiyotik özelliklerini yok etmez. Depolanmış anne sütü, ısındıktan veya çözüldükten sonra, yaklaşık 6-7 saat içinde tüketilmelidir. Dilerseniz Emzirme Döneminde Kafeinli Yiyecek ve İçecekler Bebeğe Zarar Verir mi? başlıklı makalimizi de okuyabilirsiniz.

Anne sütünü mikrodalgada ısıtmak zararlı mıdır?

Anne sütünü mikrodalga fırında ısıtmak, sütün besin değerini kaybetmesi açısından oldukça zararlıdır. Bunun yerine anne sütü cam şişe içerisinde ılık bir suda bekletilerek ısıtılmalı, doğrudan sıcaklığa maruz bırakılmamalıdır.

Kaynak