X

Andız Pekmezi Faydaları (Nasıl İçilir, Neye İyi Gelir)

Andız pekmezi faydaları hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Andız pekmezinin bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Pek çok ünlü doktor andız pekmezini şiddetle tavsiye etmektedir. Hal böyle olunca pek çok hasta tarafından andız pekmezi tüketilmelidir. Andız pekmezi içerisinde antioksidan bulunmaktadır. Bu antioksidan bilindik birçok hastalığa iyi gelmektedir. Ülkemizde genellikle Doğu Akdeniz bölgesinde yetişen andız pekmezi andız ağacından elde edilmektedir. Andız ağacının dallarında bulunan kozalaklar ile birlikte andız pekmezi elde edilir. Özellikle saç dökülmesi problemi yaşayan bay ve bayanlar andız pekmezinin bu mucizevi faydası ile birlikte saç dökülmelerini önleyebiliyorlar.

Andız pekmezi ülkemizdeki ünlü doktorlardan biri olan İbrahim Saraçoğlu tarafından da önerilen bir besin çeşididir. Genellikle ekim aylarında andız pekmezi ortaya çıkar ve bu aylarda satışa başlanmaktadır. Andız pekmezi ülkemizde oldukça sık rağbet görülen bir pekmez olduğundan bulunması bazen zor olabiliyor.

Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Andız pekmezinin bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları sıralayacak olursak;

Saç dökülme problemi yaşayan kişiler için saça sürülen andız pekmezi bu problemi ortadan kaldırmaktadır. Saç köklerini besleyen andız pekmezi dökülmeleri önlemekle beraber saçın daha canlı çıkmasını da sağlamaktadır.

Sık sık vitaminsizliğe bağlı oluşan ağız içi yaralarının tedavisinde de yine andız pekmezi kullanılmaktadır. Andız pekmezi ağızda oluşan tüm yaralara iyi gelmektedir.

Andız pekmezi faydaları bunlarla sınırlı değil. Özellikle kalp rahatsızlığı oluşan kişilerde andız pekmezinin iyi geldiği bilinmektedir. Kalp dostu olan bu pekmez kalbin çalışma metabolizmasını da düzenlemektedir.

  • Bronşite iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle geçmeyen inatçı öksürüklere karşı andız pekmezi oldukça faydalıdır.
  • Kanın temizlenmesi için de andız pekmezi tüketimi önerilmektedir. Kanda oluşan toksinlerin arınması ve daha sağlıklı bir kan hücreleri için mutlaka andız pekmezi tüketilmelidir.
  • Vücutta oluşan ve geçmek bilmeyen ödemler için de andız pekmezi tüketilmelidir.
  • Şişkinliğe iyi gelmektedir.
  • Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Bağırsaklar da ve idrarda oluşan iltihaplanmaya karşı andız pekmezi faydaları arasında yer alır. Her sabah alınacak bir andız pekmezi iltihaba karşı dirençli bir bağırsak oluşturur.
  • Vücut deri hastalıklarına karşı andız pekmezi faydaları saymakla bitmez. Özellikle vücutta çıban hastalığı oluşan kişilerde krem şeklinde andız pekmezi sürüldüğünde müthiş bir tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
  • İshal problemi yaşayan kişilerde andız pekmezi kullanımı önerilmektedir. İshalin kısa sürede geçmesini sağlar.

Andız Pekmezinin Diğer Yararları

Andız pekmezi faydaları arasında bilinen en bilindik faydalardan biri ise kaşıntıya karşı iyi gelmesidir. Vücutta oluşan egzama ve kaşıntı ile oluşan kızarıklıklara andız pekmezinin tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Antioksidan özelliği ile birlikte vücutta oluşan fazla toksinlerden andız pekmezi ile kurtulmak mümkün. Fazla toksinlerden arındırıcı özelliği ile birlikte andız pekmezi hastalıklara karşı da muhteşem bir bitki olarak biliniyor.

Andız Pekmezini Nasıl Tüketmeliyiz?

Andız pekmezinin tüketimi bu faydalarından yararlanabilmek için oldukça önemlidir. Aşırı bir tüketim kesinlikle olmamalıdır. Andız pekmezinin tüketiminde pek çok yol bulunmaktadır. Özellikle sabah 1 kaşık andız pekmezi aç karnına tüketilebilir. Ayrıca 1 bardak suyun içine atılacak azıcık andız pekmezi içilerek tüketilebilir. Bazen vücut deri hastalığına maruz kişilerde olabilmektedir. Andız pekmezini bu durumda krem gibi kullanabilirsiniz. Krem şeklinde vücudun hastalıklı bölgesine sürüp iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.

Bir şifa deposu olarak kabul edilen andız pekmezi mutlaka tüketilmeli. Herhangi bir sağlıksal probleminiz olmasa dahi andız pekmezini tüketerek gündelik yaşantınız da daha zinde bir kişi olursunuz. Sağlık açısından oldukça faydalı olan bu pekmezi her yaş grubunda ki insanlar tüketebilir.

Keçiboynuzu kaynatıp içmenin faydaları : Astım, Cinsellik ve Kansızlığa başlıklı makalemizden de yararlanabilirsiniz.

Wikide andız: https://tr.wikipedia.org/wiki/And%C4%B1z