X

Aloe Vera Suyunun Zararları Nelerdir? Aloe Vera Yan Etkileri

Aloe vera suyunun zararları ve yan etkileri faydaları yanında hep göz ardı edilmektedir. Saflaştırılmış aloe vera suyu içmek, sindirim sistemini sağlıklı tutmak ve cildi esnek ve parlak hale getirmek için geleneksel bir ilaçtır. Ancak aloe jelinden yapılan doğal aloe vera suyu, antrakinonlar adı verilen biyo bileşikler içerir. Antrakinonlar genellikle ticari aloe ürünlerinden kramp ve ishal gibi olumsuz sağlık etkilerine neden olabileceğinden çıkarılır. Olası aloe vera suyu yan etkilerine ve bu doğal meyve suyuna sahip olmanın en güvenli yoluna birlikte bakalım.

Aloe Vera Suyunun Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Aloe vera suyu evde yapılabilir ancak düşük antrakinon seviyesine sahip, renksiz, saflaştırılmış güvenli bir aloe vera suyu çeşitli işlemlerden geçirilerek elde edilir. 2013 yılında yapılan bir hayvan deneyine göre, üç ay boyunca saflaştırılmış aloe vera suyunun uygulanması hayvanlar üzerinde hiçbir olumsuz etki göstermemiştir. Bununla birlikte, evde elde edilen ve saflaştırılmamış aloe suyunun zararlı olduğu yönünde bulgular da mevcuttur. Dilerseniz aloe vera suyunun zararları ve olası yan etkilerine aşağıda ayrıntılı olarak bakalım.

Aloe Vera Suyu Yan Etkileri

Sık sorulan bir soru, düzenli olarak aloe vera suyu içmenin yan etkileri nelerdir. İnsanlarda aloe vera suyu toksisite ve aşırı duyarlılık ile ilgili çeşitli vaka raporları olmakla birlikte, kontrollü bir çalışma bulunmamaktadır. Aloe suyu içen kişilerin yaşayabileceği olası yan etkiler şunlardır:

  • Şişkinlik ve Kramp
  • Gaz birikimi
  • İshal
  • Alerji Reaksiyonlar
  • İlaçlarla etkileşim gösterme

Şişkinlik ve Kramp

Aloe vera suyu kabızlık tedavisi için yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, aloe vera suyunun ağızdan alımından sonra karın krampları, gaz ve ishalden şikâyet eden kişiler olmuştur.  Bu nedenle, karın rahatsızlığından kaçınmak için evde aleo vera suyu çıkarmak yerine saflaştırılmış aloe vera suyu kullanın.

Aloe Vera Suyunun Alerji Reaksiyonları

Aloe vera suyunun deri üzerinde kullanımının cilt tahrişlerine, kurdeşenlere, kramplara ve ishale neden olabileceğini ortaya koyan ABD merkezli bir araştırma mevcuttur. Bu, bireylerin zambak ailesindeki soğan ve lale gibi diğer bitkilere alerjisi olduğu durumlarda görülmektedir.

Aloe Vera Suyunun İlaç etkileşimleri

Aloe vera suyunun özellikle bazı kanser ilaçlarıyla birlikte tüketilmesinin ölümcül sonuçlara neden olabilecek etkileşimlere yol açabileceği bildirilmektedir. Ayrıca, bir anestezi ilacı olan sevofluran alıyorsanız, bununla birlikte aloa vera suyu tüketmek aşırı kanamalara neden olabileceğinden oldukça büyük risk oluşturmaktadır.

Dilerseniz Evde Cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt Bakımı ve Temizliği Nedir? ve Yanık Acısı Nasıl Geçer Sorusuna Doğal Bitkisel Yöntemlerle Cevaplar başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Aloe vera suyu içmek zararlı mıdır?

Aloe vera suyu evde hazırlandığında içerisindeki zararlı bileşenler çıkarılamayacağından bazı zararlı yan etkilere neden olabilir.

Kaynak