Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi - Evde Doğal Yöntemlerle Rinit Nasıl Geçer?

Alerjik rinit bitkisel kür ve karışımlarla tedavi edilebilir mi? Alerjik rinit için evde nasıl önlemler alınmalı ve tedavi yolları izlenmelidir? Sorularını yanıtlamaya çalışarak alerjik rinit doğal tedavi çeşitlerini ve hastalık hakkındaki genel bilgileri derlemeye gayret ettik.

Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi ve Genel Özellikleri

Alerjik rinit, burnun içini kaplayan mukozanın iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanmanın başlıca nedeni; alerjik tepkiye sebep olup, antikor ürettiren maddeler olarak bilinen alerjenlerdir. Bu alerjenlerin en bilinenleri; polenler, tozlar, küfler, ev akarları özellikle halılara yerleşen görünmeyen akarlar, hayvan tüyleri ve çimlerdir. Bu alerjenlerin vücuda dokunma, soluma, sinirim yollarıyla vücuda girmeleri akabinde alerjik etkiler görülmeye başlar. Genellikle ilk 15-30 dk’ dan sonra başlayan alerjik şikayetler, 6-12 saatlik bir zaman dilimi içinde giderek artış gösterir.

Alerjen maddelerle temas devam ettiği sürece alerjik şikayetler devam eder. Alerjik rinit, toplumda yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda %2-37, büyüklerde %8-30 oranlarında görüldüğü açıklanmaktadır. Alerjik rinitin, genetik bir özelliği vardır. Soyağacında alerji k rahatsızlıkları olan kişilerde görülme oranı diğer insanlara göre daha yüksek. Bir diğer dikkat çeken nokta, alerjik rinit olan kişilerde egzema, astım gibi alerjik kökenli hastalıklarında görülme olasılığının yüksek olması.

Alerjik Rinit Bitkisel Tedavisi ve Alerjik Rinit Türleri

Alerjik rinitin türleri arasında en yaygın olanı; halk arasında bilinen adı ile: saman nezlesi. Tıp literatüründeki adı ise: mevsimsel rinit. Bu rinit türünün semptomları, sadece belirli mevsimsel dönemlerde özellikle ilkbahar aylarında görülür. Rinit bulguları, tüm yıl boyunca devam ediyorsa o zaman perenial rinit söz konusudur. Bu rinit türüne, sürekli maruz kalınan toz gibi alerjenler sebep olur. Evin havalandırılması da alerjik hastalıklarda oldukça önemlidir bu konuda Evi Havalandırmanın Faydaları ve Evin Havasını Tazelemenin Yolları başlıklı makalemizden de yararlanabilirsiniz.

Alerjik Rinit Bitkisel Şifa Yöntemleri

Alerjik rinit tedavisinde uygulanan tıbbi yöntemler; Uzman doktor bilgisi ve denetimi dahilinde ilaç tedavisi, aşı tedavisi ( hiposensibilizasyon), rhinolight (fototerapi) ve cerrahi tedavidir. Tıbbi tedavinin yanında alerjik rinit doğal tedavisinde etkili alternatif tedavi yöntemlerinin başında, alerjik rinit bitkisel tedavi yöntemleri gelir.

Birçok insan, karşı karşıya kaldığı alerjik rinit için tıbbi yöntemler yanında alerjik rinit doğal tedavisi olarak alerjik rinit bitkisel tedavi alternatif seçeneğine başvurmaktadır. Bu tedaviler ile hastalıkları iyileşme gösteren, hatta tamamen iyileşen insanlar vardır. Bu insanlar da alerjik rinite iyi gelen bitkisel çözümleri aynı rahatsızlıktan yakınan tanıdıklarına önermektedir. Bu öneriler yeterli değildir. Bu önerilerin kaynağı iyice araştırılması ve alerjik rinite iyi gelen bitkisel kürlerin konusunda uzman kişiler tarafından mı önerildiği sorgulanmalıdır.

Alerjik Rinit Hakkında En Tanınmış Uzmanların Önerileri

Ülkemizde bitkisel kürlerin yapımı ve bitkilerle tedavi konusunda uzmanlıkları ile en çok başvurulan isimler; İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki.

Bu profesyonel isimlerden İbrahim Saraçoğlu , alerjik rinit tedavisi için; saman nezlesi, alerjik astım, alerjiye bağlı hapşırma ve genel astıma karşı üzerlik otu tohumunu önermektedir. Üzerlik otunun tohumunda bulunan vasicinone maddesinin özelliklerinden makalelerinde bahsetmektedir. Bir diğer önerisi lavanta kürüdür. Bu kürü, toz alerjisi ve idyopatik burun akıntısına karşı önermektedir. Bir diğer uzman isim, Ahmet Maranki ise alerji düşmanı olarak çörek otunu tavsiye etmekte ve ısırgan otunun alerjik rinit şikayetlerine iyi geldiğini açıklamaktadır. Tabi ki uzmanların belirttikleri bitkilerin, aynı uzmanların kür hazırlama ve kullanım tavsiyeleri dikkate alınarak kullanılması son derece önemli. Şifalı, alerjik rinitsiz günler.

Wikide alerjik rinit hakkında bilgi, Kaynak.