Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir? Alerjik Öksürük İçin Faydalı Bitkiler Nelerdir?

Alerjik öksürüğe ne iyi gelir sorusu özellikle toz ve polen alerjisi olanların sıklıkla sorduğu soruların başında gelmektedir. Alerji kaynaklı öksürüğü kesen doğal bitkisel yöntemler ve öksürükte dikkat edilmesi gereken noktalara açıklık getirmeye çalıştık.

Alerjik Öksürüğe Ne Neden Olur

Alerjik öksürüğe adından da anlaşılabileceği gibi alerjik tepkilere neden olan, toz, duman ve polen benzeri havada kolaylıklı asılı kalan ve akciğerlere nüfuz eden parçacıklardır. Aslında bu parçacıklar hemen hemen herkesi etkiler ancak bu ve benzeri maddeler alerjisi olanlar daha fazla ve daha sık öksürük sorunuyla karşılaşırlar. Peki ama alerjik öksürük için alınabilecek önlemler ve öksürüğü dindirmede kullanılabilecek yöntemler nelerdir? Yazımızın devamındaki başlıklarda bu cevapları bulabileceksiniz.

Alerjik Öksürük ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alerjik öksürük yaşam kalitesini düşüren ve hatta daha büyük sağlık sorunlarına sebep olabilecek bir rahatsızlıktır. Bu nedenle dumanda, polenlerden ve benzeri toz ve parçacıklardan oldukça çabuk etkileniyor ve öksürük krizleri yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurup bir alerji testi yaptırmalı ve ayrıca dahili yani iç hastalıkları uzmanı bir doktora görünmelisiniz. Zira bu öksürük krizlerinin başka bir hastalıktan kaynaklanıyor olma ihtimali bulunmaktadır. Öksürük en yaygın olarak, ortak grip gibi durumlarda iki ila üç hafta sürer. Öksürük uzarsa, başka bir rahatsızlık olabilir. Öksürük üç veya dört haftadan fazla sürdüyse veya öksürüğe dört ila beş gün süren bir ateş eşlik ediyorsa, doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Alerjik Öksürük Astım ve Bronşitten Kaynaklanabilir

Araştırmalara göre, yetişkinlerde uzun süreli veya kronik öksürüğün en yaygın nedenleri astım veya kronik bronşit veya bronşittir. Astım hastalığı halk arasında %10 oranında yaklaşık görülme sıklığına sahiptir. Diğer öksürük bozuklukları arasında asidik mide sıvısının yemek borusuna sıçraması ile gıcıklanma ve öksürüğe neden olduğu bir durum olan reflü hastalığı olabilir yada sinüslerden akan sıvıların öksürüğe neden olmasına yol açan sinüzit bulunmaktadır. Ayrıca alerjiler de uzun süreli öksürüğe neden olabilir.

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir

Alerjik öksürüğe ne iyi gelir sorusuna verilebilecek net bir cevap yoktur. Zira alerjik öksürüğe neden olan sorunu ortadan kaldırmadan dışarıdan müdahale ile sonuç almak pek kolay olmamaktadır. Ancak alerjik öksürüğe iyi gelebilecek yöntemleri ve evde uygulanabilecek doğal bitkisel kürleri maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle mutlaka doktorunuzdan neye alerjinizi olduğu konusunda bilgi alın.
 • Evininizde toza sebebiyet verebilecek eşyalar barındırmayın.
 • Düzenli olarak toz alın.
 • Evi sık sık temiz hava ile havalandırın. Eğer polenden etkileniyorsanız polen filtreli havalandırma sistemlerinden yararlanabilirsiniz.
 • Reflü kaynaklı öksürüğünüz varsa acı ve ekşi gibi besinlerden uzak durun.
 • Nem ve dolayısıyla küf yapabilecek şeyleri evde bulundurmayın.
 • Bol sıvı tüketin.
 • Düzenli bir şekilde kendinizi aşırı yormadan spor yapmaya gayret edin.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin.
 • Düzenli ve yeterli şekilde uyuyun.
 • Alerjik öksürüğe iyi gelip gelmediği kanıtlanmasa da şu bitkiler ve çaylar öksürüğünüze iyi gelebilir: Ayva çayı, Yaseminli portakal çayı, Kuşburnu çayı

Görüleceği üzer alerjik öksürük tedavisinde öncelikli amaç sorunun kaynağını ortadan kaldırmak ardından hafifletici bitkisel çareler aramaktır. Bu nedenle Boğaz Gıcıklığına Ne İyi Gelir Doğal Bitkisel Öneriler ve Evi Havalandırmanın Faydaları ve Evin Havasını Tazelemenin Yolları başlıklı makalelerimizi de okumanızda fayda olacaktır.

Kaynak