X

Ağız Kokusu Gidermek İçin Evde Doğal Bitkisel Çözümler

Ağız Kokusu İçin Bitkisel Çözümler

Ağız kokusu; diş çürüğü, gastrit, diş eti hastalıkları, sigara kullanımı, hazımsızlık gibi birden fazla nedene bağlı olarak aoluşabilir. Oluşan ağız kokusu farklı hastalıkların davetçisi olabilir. Ağızda meydana gelen bu koku başta kendiniz olmak üzere, çevrenizdeki insanları da rahatsız eder. Ağız kokusu için bitkisel çözümler bulunuyor.

Ağız kokusuna ilaç kullanmak gerekli mi?

Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, ağız kokusunun yüzde seksen beşi dişlerin iyi fırçalanıp temizlenmemesinden kaynaklandığını söylüyor. Ağız sağlığına dikkat ederseniz, kötü kokuları yok edebilirsiniz. Bitkisel çözümleri kullanarak ta ağız kokusunu giderebilirsiniz. Ağız kokunuz geçmiyorsa diş veya kulak burun boğaz doktoruna başvurmanız gerekiyor.

Ağız kokusu nasıl giderilir doğal yollarla

Ağız kokusu giderme evde uygulanabilecek yöntemler sayesinde ilaç kullanmadan gerçekleştirilebilecek bir seçenektir. Ağız kokusunu kalıcı olarak gidermek için düzenli olarak dişleri fırçalamak ve dişlerde meydana gelen çürüme ve iltihap gibi sorunların tedavisini yaptırmak gerekir. Ağız kokusu nasıl giderilir evde hangi doğal yöntemler uygulanır, mideden gelen ağız kokusuna kesin çözüm nedir diye sorulan sorulara bitkisel yöntemlerle cevap vermeye çalıştık işte ağız kokusu gideren bitkiler şunlardır:

Ağız kokusuna Adaçayı

Adaçayının içinde anti bakteriyel, esansiyel ve anti oksidan özelliği bulunur. Ağız kokusunu ortadan kaldırmak için altta yatan sebeplerle de savaşır.

Ağız kokusuna Karanfil

Soğan veya sarımsak yedikten sonra kokuyu gidermek için karanfil kullanırız. Karanfil, keskin koku ve tada sahiptir. Anti oksidan ve anti septik özelliğe sahiptir. Meydana gelecek bakteri ve mikroplara karşı korur.

Ağız kokusuna Tarçın

Oldukça hoş bir kokuya sahiptir. Elli adet aromatik bileşen içerir. Ağızda bakteri oluşumunu engeller ve kokuyu giderir. İster yemeklerde kullanın ya da gargara yapın.

Ağız kokusuna Rezene

Ağız kokusunu gideren bitkilerden biridir. Çiğneyerek kullanacağınız rezene ağız kokusunu azaltır.

Ağız kokusuna Karbonat

Karbonat ile ilk yöntem ağzınızı çalkalayarak temizleyebilirsiniz. İkinci yöntem, diş macunu yerine kullanabilirsiniz.

Ağız kokusuna Limon Suyu

Limonun asitli etkisi vardır. Ağızdaki mikroorganizmaların yok olmasını engeller. Limonun kendisi ve suyunu karıştırıp ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Ağız kokusuna Yoğurt

Probiyotik açısından zengin bir yiyecektir. Günde en az bir kase yoğurt tüketimi ağız kokusunu azaltabilir.

Ağız kokusuna Maydanoz Ve Nane

Maydanoz ve nane de klorofil maddesi bulunur. Yiyerek tüketebilirsiniz. Ağızda yer alan bakterileri öldürür.

Ağız kokusuna Su İçmek

Su içerek ağız kokusunu azaltmak mümkün. Ağızda oluşan tükürüklerden dolayı ağızda koku oluşur. Bol su içerek kokuyu azaltabilirsiniz.

Rokanın ne gibi faydaları vardır sorusunun cevabı linkteki yazımızda dilerseniz bu yazıyı da okuyabilirsiniz.

Wikiden yukarıdaki bitkiler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz linkler listelenmiştir:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Nane