17 Aylık Bebek Uyku Süresi, Sorunları ve Çözüm Önerileri

17 aylık bebek uyku süresi ne kadar olmalıdır? Bebeklerde görülen uyku sorunları için ne yapılmalı. Hangi durumlarda uyku bozukluğu için çocuk doktoruna başvurulmalı gibi konularda ebeveynleri aydınlatmaya çalıştık.

17 Aylık Bebek Uyku Süresi

Herkes sağlığı korumak için belirli bir miktarda uykuya ihtiyaç duyar, ancak büyüyen bebeklerin yetişkinlerden daha fazla uykuya ihtiyacı vardır. Bebeklerin uyuması gereken süre, yaşa göre değil, aynı zamanda çocuğun bireysel ihtiyaçlarına da bağlıdır. Bir bebek 17 aylık olduğunda, bağımsız olarak uyuyabilmeli ve bütün gece uyuyabilmelidir.

17 Aylık Bebek Uyku Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Bebekler, 6 aylık olduklarında düzenlenmiş doğal uyku döngüleri geliştirirler. 1 ile 3 yaş arasındaki bebeklerin çoğu 10 ila 13 saat uyurlar. Ancak son zamanlarda 17 aylık bebeğiniz daha az uyumaya başlamış olabilir. Her gün birkaç şekerleme yerine, günde bir ila üç saat boyunca sadece bir şekerleme yapabilir.

Bebeklerde Uyku Sorunları

Yeterince uyku alamayan bebekler genellikle uykuya dalmakta daha fazla zorluk çekerler. Bazen küçük bebekler işbirlikçi değildir. Ayrılma kaygısı, uyumalarına neden olabilir. Çocuğunuzun rüyaları veya kabusları varsa uyumaktan korkabilir ve diş çıkarma ve diğer fiziksel rahatsızlıklar bir çocuğu uykuya dalmakta sıkıntıya sokabilir. Ortamları sessiz, rahat ve güvenli değilse bebekler uykuya dalmakta zorlanırlar. Çocuğunuzun uykusuzluğuna uyku apnesi gibi tıbbi bir durum da neden olabilir.

Bebeğiniz yeterli uyku almadığında, yorgun, huysuz olabilir ve konsantre olmakta zorlanabilir. Yeterli uyku alamayan bebekler, ciddi fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına neden olabilecek bir durum olan uykudan mahrum kalabilirler. Uykusuz kalan bir bebek kaygı veya depresyon sergileyebilir. Uyku yoksunluğu obezite ve dikkat eksikliği bozukluğuna yol açabilir. Uyku eksikliği, çocuğun diyabet geliştirme riskini artırabilir ve bebeğinizin bağışıklığını tehlikeye atabilir.

17 Aylık Bebek Uyku Düzenleme Tavsiyeleri

Bebekler sakinleşmek ve uykuya hazırlanmak için zamana ihtiyaç duyarlar. Yatmadan önce yaklaşık 15 dakikalık sessiz zaman planlayın ve bu zamanı bir kitap okumak veya konuşmak için kullanın. Bebeğinizin her gece uykuya hazırlık yapmak için kendi basit yatmadan önce rutinleri oluşturmasına izin verin. 17 aylık çocuğunuzun uyku programına alışması için şekerleme ve gece uykusu zamanlarına sadık kalın. Uyku saatlerini yatmadan çok yakın planlamaktan kaçının. Eğer yürümeye başlayan çocuğunuz şekerleme istemiyorsa, onun yerine sessiz zaman geçirmesine izin verin. Tıbbi bir sorundan şüpheleniyorsanız veya çocuğunuz uyku sorunları yaşamaya devam ederse bebek doktorunuzla konuşun. Ayrıca, 17 aylık bebeğiniz çok fazla uyuyorsa yine bebek doktorunuza danışın. Dilerseniz Bebeklere Vitamin Verilir mi? Bebeğe Multivitamin Vermek Zararlı mıdır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak