1000 Kalorilik Diyet Zayıflatır Mı? Günde 1.000 Kalori Almak Zararlı mıdır?

1000 kalorilik diyet zayıflatır mı, günde 1000 kalori alarak kilo vermek zararlı mı, faydalı mı? Sorularını sizler için yanıtlamaya gayret ettik. En basit analizde, aldığınızdan fazla enerji harcamak yada harcadığınız enerjiden daha az kalori almak kilo kaybına yol açabilir, ancak çok düşük kaloriler aslında kilo verme çabalarınızı zayıflatabilir ve sizi istenmeyen yan etkilerle baş başa bırakabilir.

1000 Kalorilik Diyet Zayıflatır Mı?

1000 kalorilik diyet zayıflatır mı sorusuna yanıt harcadığınız enerjiye bağlıdır günde ortalama bir insan 1.600 ila 3.000 kalori harcar. Cinsiyet, yaş ve aktivite düzeyine bağlı olarak bu oranlar değişebilir. Bu yüzden sağlıklı ve zinde kalmak için alınması gereken kalori oranı da bu sınırlar arasında olmalıdır. Günde 1000’den az kalori almak, beslenme yetersizliğinize neden olabilir. 2014 yılında yayınlanan bir bildiride, bu düşük kalorili alım miktarının yağ ve protein gibi kalsiyum, demir ve E vitamini açısından eksiklik yaşama riskini artırdığı vurgulanmıştır. Ayrıca 1000 kalorilik diyet kabızlık ile sonuçlanabilir, çünkü çok az kaloriyle yeteri kadar lif elde etmek zordur. Bir ay veya daha uzun süre günde 1000 kaloriden daha azını alırsanız, safra kesesinin diyetteki çok düşük yağdan dolayı az çalışması nedeniyle safra taşı oluşma ihtimali artar. Ayrıca hızlı kilo kaybına bağlı gut hastalığı da gelişebilir.

1000 Kalorilik Diyet Güvenli Kilo Verdirir mi?

Günde 1000 kalorinin altında yemek ama kilo verememek sinir bozucudur. Vücudunuz günde 1000 kalorilik düşük kalori alımına uyum sağladığı için metabolizmanız yavaşlar bu yüzden kilo verme hızınız ve enerjiniz giderek düşer. Vücudunuz daha az yakıt koyduğunuzu hissettiğinde, açlıktan korunmak için normalden daha az enerji harcar. Kan pompalamak ve iç organlarınızı çalıştırmak için daha az kalori kullanır. Kendinizi daha düşük enerji de bulabilirsiniz, böylece daha fazla oturursunuz ve daha az aktif olursunuz.

Kaloriler vücudunuzun aktivitesi için yakıttır. Günde 1.000 kaloriden daha az yediğinizde, vücudunuza kalkması ve hareket etmesi için gereken “gazı” vermiyorsunuzdur. Zayıf veya cansız hissedebilirsiniz. Çok az kalori ile glikoz seviyeleriniz düşer ve kaslarınızdan beyninize kadar tüm vücut fonksiyonlarınız da düşer.

Günde 1000 Kalorilik Diyet Zararlı mı?

Günde 1.000 kaloriden az yemek yağsız vücut kitlenizi riske atar. Kilo verdiğinizde, yağ ve kas kombinasyonunu kaybedersiniz. Sağlığınıza ve fiziğinizin görünümüne fayda sağlamak için yağ kaybını en üst düzeye çıkartırken kas kitlesini korumak yada artırmak da önemlidir. Kendinizi günde 1.000 kaloriyle sınırlamak, özellikle protein olmak üzere bazı önemli besin maddelerini yeteri kadar alamayacağınız anlamına gelir. Yeterli proteine ​​sahip olmadığınız zaman, vücudunuz kas büyümesini desteklemek için gerekli amino asitleri bulamaz. Egzersiz yapsanız bile, vücudunuzun kasları büyüyemez çünkü gerekli yapı taşlarına sahip değildirler. Vücudunuz yağ tutmaya eğilimli olacaktır çünkü açlıktan ölebileceğini öngörerek kendini korumaya alır.

1000 Kalorilik Diyet Duygudurum Bozuklukları Yaratır

Günde 1000 kaloriden daha az yemek sizi depresyona sokabilir. 2015 yılında yayınlanan Nöroparmakoloji araştırması, depresif belirtiler, duygudurum düzensizlikleri ve kalori kısıtlaması arasında bir bağlantı olduğunu kaydetmiştir. Kalorileri aşırı derecede kısıtladığınızda, bilişsel yetenekleriniz bozulur ve ruh haliniz olumsuz etkilenir. Vücudunuz düşük kalorili alımını stres olarak algılar ve buna göre tepki verir. Sonuç, ruh hali ile ilişkili olan leptin olarak bilinen bir hormonun üretiminde azalmadır. Düşük leptin seviyeleri depresyona bağlıdır.

Günde 1.000 Kalorilik Diyet Saç Dökülmesini Artırır

Saç dökülmesi, muhtemelen günde 1000 kalori veya daha az diyette demir ve protein de dahil olmak üzere besin eksiklikleri nedeniyle ortaya çıkabilir. 2017’de yayınlanan bir araştırma, kilo kaybının ve beslenme eksikliklerinin saç büyümesini ve yapısını etkileyebileceğini buldu.

Doğurganlık Durumunu Azaltır

Kalori alımınızı sürekli kısıtlamak, özellikle kadınlarda doğurganlığı etkileyebilir. Kilonuzu korumak için ihtiyacınız olandan yüzde 22 ila 42 daha az kalori tüketirseniz, üreme fonksiyonu bastırılabilir. Dilerseniz Acil Kilo Verme Yöntemleri ve Hızlı Şekilde Zayıflatan Şok Diyet Önerileri başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

Kaynak