ৰেহান ঘাঁহৰ লাভালাভ: ছাল, চেনী, হাপানি, কাহ, স্লিমিং…

ৰেহান ঘাঁহৰ লাভালাভবোৰ ছাল, কাহ, চেনী, হাপানি আৰু ওজন হ্ৰাস ৰ পৰা বহুতো স্থানত প্ৰকাশ কৰা হয়। এই প্ৰবন্ধত, আমি ৰেহান ঘাঁহ ব্যৱহাৰ, ব্যৱহাৰ পদ্ধতি, ভাল ৰোগৰ ক্ষেত্ৰবোৰ বিতংভাৱে আলোচনা কৰিছিলোঁ।

ৰেহান আবিৰা কি আৰু ইয়াৰ লাভালাভবোৰ কি?

ৰেহান ঘাঁহ হৈছে 20 ৰ পৰা 45 চেমি দৈৰ্ঘ্যৰ এক বছৰীয়া গছ, এক মনোৰম সুগন্ধৰ সৈতে। ৰেহান ঘাঁহৰ মূল ৰং ডাঠ সেউজীয়া, ইয়াৰ পাতবোৰ অভিন্ন আৰু ডিম্বাকৃতিৰ। ৰেহান ঘাঁহ হৈছে পৰম্পৰাগত ঔষধ, ঔষধ আৰু ৰন্ধন কাৰ্যত বহুতো ব্যৱহাৰৰ সৈতে এক উৎকৃষ্ট আৰু অতি উপযোগী ঔষধি উদ্ভিদ।

থাইলেণ্ড, ইণ্ডোনেছিয়া, ভিয়েটনাম, মালয়েছিয়া, টাইৱান আদিকে ধৰি দক্ষিণ এছিয়াৰ দেশসমূহৰ মুখ্য উপাদানবোৰৰ ভিতৰত ৰেহান ঘাঁহ আছে। ইয়াৰ এক শক্তিশালী মছলাযুক্ত সোৱাদ আৰু সুগন্ধ আছে। ৰেহান ঘাঁহৰ পাতত পুষ্টি থাকে যি ছাল আৰু চুলিৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে লাভজনক আৰু কৰ্কট ৰোগ, ডায়েবেটিচ, হৃদৰোগ, কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু ডায়েৰিয়া, মুৰৰ বিষ, হতাশা আৰু চাপৰ দৰে বহু বছৰ ধৰি ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে।

ৰেহান ঘাঁহৰ লাভালাভ

ৰেহান ঘাঁহৰ লাভালাভবোৰে বহুতো ৰোগত নিজকে প্ৰকাশ কৰে, এই ক্ষেত্ৰত ৰেহান ঘাঁহৰ ব্যৱহাৰত কেইবাটাও পাৰ্থক্য অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। কেতিয়াবা শুকান আৰু কেতিয়াবা বয়সৰ ৰেহান ব্যৱহাৰ কৰা হয়, কেতিয়াবা ব্যঞ্জন যোগ কৰা হয় আৰু কেতিয়াবা চাহ তৈয়াৰ কৰাটোৱে বিভিন্ন লাভজনক গুণৰ উদ্ভৱত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। আপুনি তলৰ শীৰ্ষৰ তলত ৰেহান ঘাঁহৰ উপায় আৰু লাভালাভবোৰ বিশদভাৱে চাবলৈ সক্ষম হ'ব।

ৰেহান ঘাঁহৰ সংক্ৰমণৰ উপকাৰিতা

ৰেহান ঘাঁহৰ পাতত বেক্টেৰিয়া ৰোধী গুণ থাকে, আৰু সেইবোৰ আপোনাৰ আহাৰত ব্যৱহাৰ কৰিলে সকলো প্ৰকাৰৰ ক্ষতিকাৰক বেক্টেৰিয়াৰ বিৰুদ্ধে ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী হয়। ৰেহান ঘাঁহৰ শক্তিশালী প্ৰদাহ-বিৰোধী গুণ আছে। অৱশ্যে, এচপিৰিন, আইবুপ্ৰফেন আৰু চাইক্লোঅক্সিজেনেজৰ দৰে ঔষধৰ সৈতে ৰেহান ঘাঁহ একেলগে গ্ৰহণ কৰিলে অবাঞ্ছিত পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হ'ব পাৰে।

ৰেহান আবিৰা মুৰৰ বিষৰ বাবে ভাল নেকি?

ৰেহান ঘাঁহ হৈছে মুৰৰ বিষ আৰু মাইগ্ৰেইনৰ বাবে এক কাৰ্যকৰী চিকিৎসা। ৰেহান আৰ্জন চাহ মুৰৰ বিষৰ চিকিৎসা হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ বাবে, পাতবোৰ ধুব আৰু এক গিলাচ ফুটন্ত পানীত যোগ দিয়ক আৰু সেইবোৰ ক'বলৈ দিয়ক। আপুনি এই চাহটো (অলপ মৌৰ সৈতে) দিনত দুবাৰ কৈ খাব পাৰে।

ৰেহান আবিৰাৰ কাহ আছে নেকি?

ৰেহান ঘাঁহ হৈছে কাহৰ বাবে এক কাৰ্যকৰী আৰু প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰ। একাপ পানীত 5 টা লবঙ্গ আৰু 8 ৰেহান ঘাঁহৰ পাত যোগ দিয়ক আৰু জুইৰ ওপৰত 8 ৰ পৰা 10 মিনিটৰ বাবে সিদ্ধ কৰক। তাৰ পিছত অলপ নিমখ দিয়ক আৰু ইয়াক ঠাণ্ডা হ'বলৈ দিয়ক।

ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ বাবে ৰেহান ঘাঁহৰ লাভালাভবোৰ কি?

শৰীৰক স্বাস্থ্যৱান ৰখা আৰু বিভিন্ন বেক্টেৰিয়া আৰু ভাইৰাছ প্ৰতিহত কৰাত ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। সতেজ ৰেহান ঘাঁহ খালে ৰোগ প্ৰতিৰোধ কাৰ্য বৃদ্ধি কৰে আৰু শৰীৰৰ এণ্টিবডিৰ স্তৰ 20% লৈকে বৃদ্ধি কৰে।

চাপ আৰু হতাশাৰ চিকিৎসাৰ বাবে ৰেহান হাৰ্বৰ লাভালাভ

চাপত সহায় কৰিবলৈ ৰেহান ঘাঁহৰ এক প্ৰচুৰ প্ৰভাৱ আছে। ৰেহান ঘাঁহৰ পাত খালে ব্যক্তিজনক শান্ত কৰে, চাপ হ্ৰাস কৰে আৰু হতাশা প্ৰতিহত কৰে। উদ্বেগ, চাপ বা হতাশাৰ চিকিৎসাৰ বাবে একাপ ৰেহান ঘাঁহ চাহ তৈয়াৰ কৰাটো নিখুঁত। মানসিক স্বাস্থ্য উন্নত কৰিবলৈ আপুনি প্ৰতিদিনে 12 টা ৰেহান ঘাঁহৰ পাত গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

ৰেহান আকাৰ চকুৰ বাবে উপযোগী নেকি?

প্ৰায় ১০০ গ্ৰাম ৰেহান ঘাঁহৰ পাতত চকুৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰখাৰ বাবে পৰ্যাপ্ত ভিটামিন এ থাকে। ৰেহান ঘাঁহত ভিটামিন এ আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্ট বোৰ মেকুলাৰ ডিডিনেচন হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাত কাৰ্যকৰী। তেওঁৰ চকুৰ বিষৰ চিকিৎসা কৰিবলৈ, আপুনি শুবলৈ যোৱাৰ আগতে তেওঁৰ চকুত দুটো পালস সতেজ ৰেহান ঘাঁহৰ পানী ঢালি দিব পাৰে। নিশ্চিত চিকিৎসাৰ বাবে এই প্ৰক্ৰিয়াটো কেইবাবাৰ পুনৰাবৃত্তি কৰক।

দাঁতৰ স্বাস্থ্যত ৰেহান ঘাঁহৰ লাভালাভ

যদি আপুনি মৌখিক সমস্যাৰ সৈতে সংগ্ৰাম কৰি আছে, ৰেহান ঘাঁহ খাব। এই উদ্ভিদটোৱে বেয়া উশাহ আঁতৰ োৱা আৰু দাঁত বগা কৰাৰ ওপৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাইছে। ঘৰুৱা ৰেহান ঘাঁহ টুথপেষ্ট তৈয়াৰ কৰিবলৈ, ৰেহান ঘাঁহৰ পাত বোৰ শুকান, সেইবোৰ ধুলি দিয়ক আৰু দিনত দুবাৰ কৈ দাঁত ব্ৰাছ কৰক। অতিৰিক্ত প্ৰভাৱৰ বাবে আপুনি অলপ সৰিয়হৰ তেল যোগ কৰিব পাৰে।

ৰেহান আবিৰা শ্বাড বৃক্কৰ পাথৰ নেকি?

ৰেহান আৰ্জন চাহ খালে বৃক্কৰ কাম বৃদ্ধি কৰে। বৃক্কৰ পাথৰ বৃক্কত খনিজ আৰু নিমখ জমা হোৱা বাবে হয়। বৃক্কৰ পাথৰৰ বাবে এক প্ৰাকৃতিক চিকিৎসা হিচাপে, সতেজ ৰেহান ঘাঁহৰ ৰস মৌৰ সৈতে মিহলি কৰক আৰু ইয়াক নিয়মীয়াকৈ 5 ৰ পৰা 6 মাহৰ বাবে গ্ৰহণ কৰক।

পেটলৈ ৰেহান হেৰ্বৰ লাভালাভ

পেটৰ ৰোগৰ চিকিৎসাত ৰেহান ঘাঁহ ও উপযোগী। সতেজ ৰেহান ঘাঁহৰ ৰস হৈছে পেটৰ সংকোচন আৰু বিষৰ বাবে এক প্ৰাকৃতিক আৰু কাৰ্যকৰী চিকিৎসা। ৰেহান ঘাঁহ আৰু আদাৰ ৰসত লৰাওক আৰু খাব। ৰেহান আৰ্হি চাহ খালে পাচন প্ৰণালীশক্তিশালী কৰে আৰু গেষ্ট্ৰোইনটেস্টাইনাল, কোষ্ঠকাঠিন্য, বমি বমি হোৱা আৰু পেটৰ পোৰাৰ পৰা সকাহ দিয়ে।

ৰেহান আবিৰা মেমৰিৰ বাবে উপযোগী নেকি?

ৰেহান ঘাঁহ বহুতো ৰোগৰ লগতে মানসিক শক্তি বৃদ্ধিকৰাত উপযোগী। অৱশ্যে, ইয়াত আটাইতকৈ কাৰ্যকৰী লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ৰেহান ঘাঁহৰ তেল পছন্দ কৰিব লাগে।

হৃদৰোগৰ বাবে ৰেহান ঘাঁহৰ লাভালাভ

ৰেহান ঘাঁহে ইয়াৰ সতেজ প্ৰভাৱেৰে শান্তি আৰু শান্তি প্ৰদান কৰে আৰু কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ সমস্যাৰ চিকিৎসাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। যেতিয়া নিয়মীয়াকৈ আৰু সন্তুলিত আৰু অত্যাধিক নকৰা হয়, ৰেহান ঘাঁহে হৃদৰোগ প্ৰতিহত কৰে আৰু কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ স্বাস্থ্য আৰু কাম বাহাল ৰখাত সহায় কৰে।

ৰেহান উদ্ভিদে চেনী আৰু স্লিমিংত সহায় কৰে নেকি?

এই উদ্ভিদ আৰু ইয়াৰ ৰস ডায়েবেটিচ আৰু ৰক্ত শৰ্কৰা হ্ৰাস কৰিবলৈ উপযোগী। দৈনিক আধাৰত ৰেহান ঘাঁহ খোৱাৰ দ্বাৰা ডায়েবেটিচ প্ৰতিহত হয়। ই কৰ্টিচলৰ স্তৰহ্ৰাহ্হ্নো হ্ৰাস কৰে। কৰ্টিচলক চাপৰ হৰমন বুলিও কোৱা হয়, আৰু উচ্চ স্তৰৰ কৰ্টিচলৰ ফলত হতাশা, উদ্বেগ আৰু পেটৰ মেদবহুলতা হয়। ৰেহান ঘাঁহৰ নিয়মীয়া ব্যৱহাৰেও দুৰ্বল হোৱাত সহায় কৰিব, কিয়নো ই কৰ্টিচলৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰিব।

ৰেহান আবিষ্কাৰ এটা লোৰ উৎস নেকি?

ৰেহান ঘাঁহ লোহাৰ এক ভাল উৎস। এগিলাচ সতেজ ৰেহান ঘাঁহ বা এক টেবল চামুচ শুকান ৰেহান ঘাঁহে আপোনাৰ শৰীৰৰ লোহাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ 10% প্ৰদান কৰে। যদি আপোনাৰ লোহাৰ অভাৱ আছে, আপুনি আপোনাৰ আহাৰত ৰেহান ঘাঁহ যোগ দিব লাগে। লোৰ অভাৱ তেজ তৈয়াৰ কৰা খাদ্য চাৰাকোগ্লু (কাৰোব, এভাকাডো) প্ৰবন্ধেও আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে।

হাপানি চিকিৎসাত ৰেহান ঘাঁহৰ লাভালাভ

অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে হাঁপানিৰ চিকিৎসাত ৰেহান ঘাঁহ অতি কাৰ্যকৰী, হাঁওফাঁও আৰু শ্বাসতন্ত্ৰৰ সমস্যা দূৰ কৰে।

ছাললৈ ৰেহান ঘাঁহৰ লাভালাভবোৰ কি?

আপোনাৰ মুখ আৰু শৰীৰৰ অন্যান্য সংবেদনশীল অংশত যিকোনো মলম প্ৰয়োগ কৰাৰ আগতে, আপোনাৰ ছালৰ এটা সৰু অংশত চেষ্টা কৰিব, আপোনাৰ ছাল সংবেদনশীল আৰু এলাৰ্জিক নহয় নিশ্চিত কৰিবলৈ 20 মিনিট অপেক্ষা কৰিব। ৰেহান ঘাঁহৰ আহৰণ আৰু তেলৰ বাবে একেনিয়ম প্ৰযোজ্য।

ব্ৰণৰ বাবে ৰেহান আবিষ্কাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয় নেকি?

ৰেহান ঘাঁহৰ প্ৰদাহ-ৰোধী আৰু বেক্টেৰিয়া ৰোধী গুণবোৰ ব্ৰণৰ প্ৰতিৰোধ আৰু চিকিৎসাৰ বাবে উপযোগী। ব্ৰণ চিকিৎসা মাস্কএটাৰ বাবে, এক গিলাচ ফুটন্ত পানীত 6 ৰ পৰা 8 টা সতেজ ৰেহান ঘাঁহৰ পাত যোগ দিয়ক আৰু 5 মিনিট অপেক্ষা কৰক। তাৰ পিছত ছালত প্ৰয়োগ কৰক আৰু কেইমিনিটমানৰ পিছত ধুব। চেলিচিলিক এচিড ব্লেক স্পট, ব্ৰণ, ব্ৰণ, ছালৰ দাগ আৰু টিণ্ট চিকিৎসাও আপোনাক আগ্ৰহী কৰিব পাৰে।

খজুৱতি আৰু ছালৰ সংক্ৰমণৰ বাবে ৰেহান ঘাঁহৰ সৈতে সমাধান

ৰেহান ঘাঁহত থকা থাইমোল আৰু কৰ্পুৰৰ দৰে যৌগবোৰ খজুৱতি আৰু ছালৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসাত কাৰ্যকৰী, কিয়নো কৰ্পুৰৰ শীতল প্ৰভাৱ আছে। কেৱল সতেজ ৰেহান ঘাঁহৰ পাতবোৰ গুৰি কৰক আৰু ছালত প্ৰয়োগ কৰক, আৰু এঘণ্টাপিছত গৰম পানীৰে ধুব। ইয়াক দিনত দুবাৰ পুনৰাবৃত্তি কৰক।

লাইটেন আপোনাৰ ছাল: ৰেহান ঘাঁহৰ খোসাত পোৱা প্ৰাকৃতিক তেল আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, ছিদ্ৰবোৰ পৰিষ্কাৰ আৰু বন্ধ কৰক।

ৰেহান আবিৰা একজিমা বাবে ভাল নেকি?

ৰেহান ঘাঁহ একজিমা চিকিৎসাত উপযোগী, যি সাধাৰণতে ছালৰ ৰঙা আৰু খজুৱতিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত হয়। ময়দা এটা গঠন কৰিবলৈ এমুঠি ৰেহান ঘাঁহৰ পাত গুৰি কৰক। তাৰ পিছত এক টেবল চামুচ হালধিৰ সৈতে মিহলি কৰক। এই মাস্কটো ছালত প্ৰয়োগ কৰক আৰু 30 মিনিটপিছত গৰম পানীৰে ধুব। যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি নেটলে চাবোনৰ পৰা চুলিৰ লাভালাভ: একজিমা, ডেণ্ড্ৰুফ আৰু চুলি হেৰুওৱা শীৰ্ষক প্ৰবন্ধটো পঢ়িব পাৰে।

ৰেহান আকাৰ কুঁচকিৰ বাবে লাভজনক নেকি?

ৰেহান ঘাঁহৰ পাতত এণ্টি-এণ্টি-এজিং গুণৰ সৈতে এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু ফ্লেভোনইড থাকে, কুঁচৰি প্ৰতিহত কৰে, ছাল কোমল আৰু টান কৰে। কেইটামান ৰেহান ঘাঁহৰ পাত 1 লিটাৰ পানীৰ সৈতে মিহলি কৰক আৰু 5 মিনিটৰ বাবে সিদ্ধ কৰক। এবাৰ ঠাণ্ডা হোৱাৰ পিছত, কেইটামান টোপাল নেমুৰ ৰস যোগ দিয়ক। শোৱাৰ আগতে বা দিনত দুবাৰ কৈ এই টোনটো আপোনাৰ ছালত প্ৰয়োগ কৰক।

ৰেহান ঘাঁহ কি ৰোগৰ বাবে ভাল?

পৰম্পৰাগত ঔষধত ৰেহান ঘাঁহৰ কিছুমান ব্যৱহাৰ আৰু ইয়াৰ বাবে ভাল ৰোগবোৰৰ ভিতৰত আছে:-
একজিমা-
কাণৰ সংক্ৰমণ- ফ্
লু- ড
ায়েৰ
িয়া- পেটজ্বল
া- বিষ উপশম কৰক-
বমি বমি হোৱা

ৰেহান হাৰ্বে ভিটামিন আৰু খনিজ কি?

আধা কাপ সতেজ কটা ৰেহান ঘাঁহৰ ভিটামিন, খনিজ আৰু পুষ্টি নিম্নলিখিত ধৰণৰ:- কেলৰি: 2- ভিটামিন কে: 8
8 মিগ্ৰা- ভ
িটামিন এ: 56 মিগ
্ৰা- ভিটামিন চি:
4 মিগ্ৰা- মেংগ
ানিজ: 0.24 মিগ্ৰা

ছাললৈ ৰেহান ঘাঁহৰ লাভালাভবোৰ কি?

ছালত ৰেহান বৰ্বৰ উপকাৰিতা নিম্নলিখিত ধৰণৰ:- ই ব্ৰণ আঁত
ৰ কৰাত সহায় কৰে। – ই ছালৰ প্ৰদাহৰ
বাবে ভাল।- ই খজুৱতি আঁতৰ ক
ৰে।- ই ছালত উজ্জ্ব
লতা আৰু জীৱনীশক্তি যোগ কৰে। – ই
একজিমাৰ বাবে ভাল।-
ইয়াৰ এটা কুঁচকা-উপশমপ্ৰভাৱ আছে
।- ই ছালক সকাহ দিয়ে।

ৰেহান ঘাঁহৰ লাভালাভবোৰ কি?

ৰেহান বৰ্বৰ লাভালাভবোৰ নিম্নলিখিত ধৰ
ণৰ:- ই কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ সমস্যা বোৰ সংশ
োধন কৰাত সহায় কৰে।- বৃক্কৰ পাথৰ আঁ
তৰকৰাত অৰিহণা দি
য়ে।- ছাল উন্
নত কৰে।- চেনী সন্তুলিত
কৰে।- কৰ্টিচলৰ স্
তৰ সন্তুলিত কৰে।-
ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।-
মুৰৰ বিষৰ বা
বে ভাল।- হতাশা আৰু
চাপ – iris- iris
sppit.- ir-sten
gn stengn stengn.- it is nit is
rispte witte swittes is
is nit is iritis to steg.- it is r
ises it it is toggites, stons it.

উৎস

İçindekiler