X

স্পিৰুলিনাৰ লাভালাভবোৰ কি, পাউডাৰ কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে আৰু এইটো কিবাবে ভাল?

স্পিৰুলিনাৰ লাভালাভবোৰ বিশেষজ্ঞ গৱেষক যেনে ইব্ৰাহিম চাৰাচোগ্লু, আহামেত মৰাণকি আৰু সুনা দুমানকায়াৰ দ্বাৰা কলেষ্টেৰলৰ পৰা চুলি আৰু ছালৰ যত্নৰ পৰা বহুতো বিষয়ত আলোকপাত কৰা হয়। এই প্ৰবন্ধত, আমি স্পিৰুলিনা কি, ইয়াৰ লাভালাভ আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া কি, ইয়াক কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে আৰু ইয়াৰ বাবে কি ভাল সেই প্ৰশ্নবোৰৰ উত্তৰ দিবলৈ চেষ্টা কৰিছিলোঁ।

ডাষ্ট, কেপচুল আৰু সেউজীয়া স্পিৰুলিনা

স্পিৰুলিনা কি আৰু ইয়াৰ লাভালাভবোৰ কি?

চাইনোবেক্টেৰিয়া বা নীলা-সেউজীয়া শৈবাল হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা, স্পিৰুলিনা বহু শতাব্দী ধৰি আন দেশত খাদ্যৰ উৎস হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। স্পিৰুলিনা কেপচুল বোৰ টেবলেট আৰু পাউডাৰ ৰূপত পোৱা যায় আৰু কিছুমান খাদ্য আৰু পানীয়ত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়, যেনে শক্তি বাৰ আৰু পপকৰ্ণ।

স্পিৰুলিনাত বেছিভাগ প্ৰ'টিন থাকে য'ত আমাৰ শৰীৰৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সকলো এমিনো এচিড থাকে। ই ভিটামিন, খনিজ আৰু সক্ৰিয় যৌগতো সমৃদ্ধ যিয়ে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত লাভজনক প্ৰভাৱ দিয়ে।

স্পিৰুলিনা আন বেছিভাগ জৰাজ জীৱৰ তুলনাত প্ৰতিকূল চৰম অৱস্থাত বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। ইয়াক সাধাৰণতে কৃত্ৰিম বা প্ৰাকৃতিক হ্ৰদত খেতি, কটা আৰু হিমায়িত আৰু শুকোৱা হয়।

স্পিৰুলিনাত 60% প্ৰ'টিন থাকে আৰু বেছিভাগ পাচলিতকৈ প্ৰ'টিনৰ এক সমৃদ্ধ উৎস, আৰু লগতে বিটা-কেৰোটিন, বিভিন্ন খনিজ আৰু গামা লিনোলেনিক এচিড, এক অত্যাৱশ্যকীয় ফেটি এচিডৰ এক ভাল উৎস।

পাউডাৰ, পানী ত মিহলি আৰু সেউজীয়া স্পিৰুলিনা

স্পিৰুলিনা আৰু বি12 অভাৱৰ বাবে লাভালাভ

স্পিৰুলিনা প্ৰায়ে ভেগান প্ৰ'টিন আৰু ভিটামিন বি১২ ৰ উৎস হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যদিও ই সমলৰ ক্ষেত্ৰত B12 সমৃদ্ধ, যদি B12 অভাৱৰ উৎস হৈছে অৱশোষণৰ অভাৱ হয় তেন্তে ই বেছি সহায় নকৰিব। সেয়েহে, অৱশোষণৰ সমস্যাৰ বাবে ভিটামিন B12 অভাৱৰ বাবে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শবোৰ অনুসৰণ কৰাটো নিশ্চিত হ'ব।

স্পিৰুলিনা হৃদযন্ত্ৰ, যকৃত আৰু মস্তিষ্কৰ বাবে বন্ধুত্বপূৰ্ণ

ই দেখুৱায় যে স্পিৰুলিনাই যকৃতৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰে আৰু লিপিড আৰু গ্লুকোজ বিপাক উন্নত কৰোঁতে হৃদযন্ত্ৰক সুৰক্ষিত কৰে। পশুঅধ্যয়নো অতি প্ৰতিশ্ৰুতিদায়ক, কিয়নো স্পিৰুলিনাৰ স্নায়বিক বিকাৰৰ ক্ষেত্ৰত সাধাৰণতে ব্যৱহৃত ৰেফাৰেন্স ঔষধৰ একে সম্ভাৱনা থকা দেখা গৈছে। এই প্ৰভাৱবোৰে আৰ্থ্ৰাইটিছ আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ ওপৰত স্পিৰুলিনাৰ লাভালাভত অৰিহণা দিয়ে।

সেউজীয়া পাউডাৰ স্পিৰুলিনা

স্পিৰুলিনাৰ লাভালাভবোৰ কি ৰোগৰ বাবে ভাল?

যদিও স্পিৰুলিনাৰ লাভালাভৰ দাবী বেছি আছিল, যদি ই ইয়াৰ পুষ্টিগত পৰিমাণৰ ভিতৰত সীমাবদ্ধ থাকে, তেন্তে আমাৰ ইয়াৰ বিষয়ে কম চিন্তা হ'ব। অৱশ্যে, উচ্চ কলেষ্টেৰল, উচ্চ ৰক্তচাপ, ডায়েবেটিচ, হতাশা, ভাইৰেল হেপাটাইটিছ আৰু পুষ্টিহীনতাৰ দৰে কিছুমান স্থিতি প্ৰতিহত, চিকিৎসা বা নিৰাময় কৰিবলৈ স্পিৰুলিনাক উৎসাহিত কৰা হয়।

তদুপৰি, ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰে আৰু বৃক্ক আৰু যকৃতৰ কাৰ্য উন্নত কৰে বুলি কোৱা হয়। সমস্যাটো হ'ল যে এই দাবীবোৰ সমৰ্থন কৰিবলৈ কম বা কোনো বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণ নাই। বহুতো দাবী পৰীক্ষা কৰা হৈছে, কিন্তু বেছিভাগ পৰীক্ষণ সৰু, দুৰ্বলভাৱে ডিজাইন কৰা বা অবিৱৰ্তী।

স্পিৰুলিনা আৰু শক্তি বৃদ্ধি

ভিটামিন আৰু খনিজ ৰ উচ্চ ঘনত্বৰ বাবে, স্পিৰুলিনাই প্ৰায়ে আমাৰ অস্থস্থআধুনিক আহাৰৰ ফলস্বৰূপে দেখা পোৱা অভাৱৰ মোকাবিলা কৰাত সহায় কৰে।

5G-ৰ পৰামৰ্শ দিয়া দৈনিক পালিটোত অনুমোদিত দৈনিক লোহা গ্ৰহণৰ এটা ভাল অংশ (37%), ভিটামিন এ (ইয়াৰ আগৰ ৰূপত 74%) আৰু ভিটামিন B12 (21%) অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। ই ঘনত্ব শক্তি বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে আৰু আমাৰ শৰীৰত কাম কৰা এনজাইমেটিক প্ৰতিক্ৰিয়া সমৰ্থন কৰে।

স্পিৰুলিনাৰ অন্যান্য ভিটামিন, খনিজ আৰু ৰঞ্জকৰ সমৃদ্ধিয়েও ব্যক্তি এজনৰ শক্তি বৃদ্ধি কৰাত অৰিহণা দিয়ে।

ডাঠ সেউজীয়া পাউডাৰ আৰু পিল আকৃতিৰ স্পিৰুলিনা

স্পিৰুলিনা আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী

ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী হৈছে সেই প্ৰণালী যাৰ দ্বাৰা আমাৰ শৰীৰে বেক্টেৰিয়া, ভাইৰাছ আৰু অন্যান্য পৰজীৱীকে ধৰি সকলো প্ৰকাৰৰ ৰোগাণুজীৱৰ আক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে, কৰ্কট কোষ আৰু ই বিদেশী হিচাপে চিনাক্ত কৰা আন সকলো বস্তুৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিৰক্ষা কৰে।

সন্তুলিত আহাৰৰ এটা চাবি হৈছে কাৰ্যকৰী ৰোগ প্ৰতিৰোধ কাৰ্য আৰু পুষ্টিৰ অভাৱ, যি ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা ৰক্ষা কৰাৰ ক্ষমতা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰে।

বিদেশী আক্ৰমণ চিনাক্ত হ'লে স্পিৰুলিনাৰ লাভালাভবোৰে ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী সক্ৰিয় কৰে। এণ্টিভাইৰেল এজেণ্ট হিচাপে, ই শৰীৰৰ কোষত ভাইৰাছৰ অভ্যৰ্থনা, প্ৰৱেশ আৰু প্ৰসাৰ প্ৰতিহত কৰে আৰু প্ৰতিটো পদক্ষেপত ভাইৰাছৰ সৈতে যুঁজ কৰে।

স্পিৰুলিনা আৰু কৰ্কট ৰোগৰ বাবে লাভালাভ

কৰ্কট ৰোগ সম্পৰ্কীয় মৃত্যুৰ 1/3 তকৈঅধিক পুষ্টিয়ে ভূমিকা পালন কৰে। এক বিভিন্ন, সন্তুলিত আহাৰে বহুতো পুষ্টি প্ৰদান কৰে যিয়ে পৰম্পৰাগত কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসাঅধিক কাৰ্যকৰী কৰে, আনহাতে একে সময়তে তেওঁলোকৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হ্ৰাস কৰে।

ব্যক্তি এজনৰ আহাৰত অপৰ্যাপ্ত এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ ফলত এই চাপ অতি ডাঙৰ আৰু অৱশেষত ৰোগগত হ'ব পাৰে, য'ত কৰ্কট কোষৰ প্ৰসাৰৰ আশংকা থাকে। এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ বাবে স্পিৰুলিনাৰ কৰ্কট ৰোগ বিৰোধী ক্ষমতা বহুতো অধ্যয়নৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত হৈছে।

কৰ্কট ৰোগৰ প্ৰতিৰোধ আৰু চিকিৎসাত β-কেৰোটিন, জেক্সান্টিন, ফিকোচিয়ানিন আৰু এনজাইম (যেনে চুপাৰঅক্সাইড ডিস্মুটেজ) আৰু আনকি মেলানোজেনিক প্ৰতিৰোধ হিচাপে (ইউভি-বি ৰশ্মিৰ ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱৰ বিপৰীতে) ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

সেউজীয়া পাউডাৰ, পানী আৰু পিল আকৃতিৰ স্পিৰুলিনাত মিহলি কৰা

স্পিৰুলিনা আৰু ভাইৰাছ (এইচআইভি, হাৰ্পিচ)

ওপৰত আলোচনা কৰাৰ দৰে, স্পিৰুলিনাই ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীশক্তিশালী কৰিব পাৰে। এইচআইভি ৰোগীৰ ওপৰত বহুতো অধ্যয়ন কৰা হৈছে আৰু স্পিৰুলিনাই তেওঁলোকৰ বাবে বহুতো লাভালাভ প্ৰদান কৰে। ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীকোষৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰা আৰু প্ৰচলন হৈ থকা ভাইৰাছৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰাত ইয়াৰ প্ৰভাৱ থকা দেখুওৱা হৈছে।

স্পিৰুলিনা, ডায়েবেটিচ, মেদবহুলতা আৰু উচ্চৰক্তচাপ

স্পিৰুলিনাৰ দ্ৰৱণীয় পালি উপবাসৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিবলৈ দেখুওৱা হৈছে, আৰু গ্লুকোজ ব্যৱহাৰৰ পিছত ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাত এক অদ্ৰৱণীয় পালি প্ৰমাণিত হয়। স্পিৰুলিনাই ডায়েবেটিক ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত দেখা পোৱা বৃক্কৰ ক্ষতি প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে আৰু ওজন বৃদ্ধি সীমিত কৰি সম্পৰ্কিত ৰোগসীমিত কৰে।

স্পিৰুলিনা আৰু চুলিৰ বাবে লাভালাভ

স্পিৰুলিনাৰ লাভালাভবোৰ ভিটামিন এ, বি5 আৰু বি8, β-কেৰোটিন, মেংগানিজ আৰু জিংকৰ সমলৰ পৰা আহে। এই সকলোবোৰৰ সকলোবোৰত জনা বিশেষত্ব আছে যি, চুলি হেৰুওৱা আৰু বগা সীমিত কৰাৰ উপৰিও, ক্ষতিগ্ৰস্ত চুলি পুনৰুদ্ধাৰ কৰে আৰু ৰিগলমেন্ট বৃদ্ধি কৰে। তেওঁলোকে চুলি মসৃণ আৰু উজ্জ্বল কৰি তোলে। স্পিৰুলিনাই এনেদৰে চুলিৰ স্বাস্থ্য আৰু সৌন্দৰ্য দুয়োটাত অৰিহণা দিয়ে আৰু আনকি টাক হোৱাৰ বিকাশ সীমিত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

স্পিৰুলিনা কেপচুলৰ ক্ষতি আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া কি?

এইটো জনা গৈছে যে অনুমোদিত পালিত ব্যৱহাৰ কৰিলে স্পিৰুলিনা কেপচুল আৰু পাউডাৰৰ অতি কম পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হয়। কিন্তু এনে শৈবালত তাত্ত্বিকভাৱে এমিনো এচিড ফেনিলালনিনি থাকিব পাৰে, আৰু সেয়েহে ফেনাইলকেটিনাইড (পিকেইউ) থকা লোকসকলে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অসুবিধাজনক হ'ব পাৰে, এক বিপাকীয় বিকাৰ য'ত শৰীৰে ফেনিলালানিনক মেটাবলিজ কৰিব নোৱাৰে। যদি আপুনি স্পিৰুলিনা ব্যৱহাৰ কৰি আছে, আপোনাৰ স্বাস্থ্য সেৱা পেছাদাৰীক জনাওক কিয়নো ই আপুনি গ্ৰহণ কৰিব পৰা অন্যান্য ঔষধৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰিব পাৰে।

প্ৰতিদিনে স্পিৰুলিনা কিমান আৰু কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে?

ইয়াৰ প্ৰভাৱৰ অনুসন্ধান কৰা অধ্যয়নত চিনাক্ত কৰা স্পিৰুলিনাৰ দৈনিক গ্ৰহণৰ পৰিমাণ যথেষ্ট বেলেগ হয়। এইটো পোৱা গৈছে যে স্পিৰুলিনা, সাধাৰণতে প্ৰতিদিনে 1-8 গ্ৰামৰ ভিতৰত, কিছু প্ৰভাৱ পেলাইছে। বিশেষভাৱে সামগ্ৰিক পালি বোৰ ৰোগ বা ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা অন্যান্য পৰিস্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে:

  • কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাৰ বাবে প্ৰতিদিনে 1-8 গ্ৰামৰ পৰিসৰৰ হাৰ উপযোগী হ'ব পাৰে।
  • পেশী শক্তিশালী কৰিবলৈ প্ৰতিদিনে 2-7.5 গ্ৰাম পৰিমাণ উপযোগীভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।
  • ৰক্ত শৰ্কৰাৰ বাবে, অৰ্থাৎ ডায়েবেটিচ, প্ৰতিদিনে 2 গ্ৰাম পৰিমাণত অতি মৃদু প্ৰভাৱ প্ৰাপ্ত কৰা হৈছিল।
  • ৰক্তচাপ ৰক্তচাপ ৰোগৰ বাবে, ইয়াক প্ৰতিদিনে 3.5-4.5 গ্ৰাম পালিৰ ওপৰত প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰি।
  • যকৃতৰ চৰ্বিৰ প্ৰভাৱ প্ৰতিদিনে 4.5 গ্ৰাম পালিৰ ক্ষেত্ৰত দেখা গৈছিল।

স্পিৰুলিনা দিনত এবাৰ বা সৰু পালিত দিনত কেইবাবাৰ গ্ৰহণ কৰিব লাগে নে নাই সেয়া নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ অধিক গৱেষণাৰ প্ৰয়োজন। এইটো ওপৰোক্ত সৰ্বাধিক পালি অতিক্ৰম কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া নহয়, কিয়নো এই স্তৰৰ বাহিৰত কোনো গুৰুত্বপূৰ্ণ লাভালাভ ৰেকৰ্ড কৰা হোৱা নাই।

সম্পদ 1, সম্পদ 2, সম্পদ 3, সম্পদ 4, সম্পদ 5