X

সঘনাই পুনৰাৱৰ্তী হাৰপিচ কেনেকৈ যায়? হামেটান, লিপষ্টিক, টুথপেষ্ট ভাল নেকি?

সঘনাই পুনৰাৱৰ্ঘ্যহাৰ হাৰ্পিছে সকলোকে বিৰক্ত কৰে। এইটো এটা বেয়া প্ৰতিচ্ছবি আৰু খাদ্য দুয়োটা হ'ব পাৰে যিয়ে এনে বেদনাদায়ক হাৰপিচ সৃষ্টি কৰে, ই চাপ হ'ব পাৰে। অৱশ্যে, যিসকলে এইচ.এছ.ভি.-1 আৰু এইচ.এছ.ভি. 2 ৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ চেষ্টা কৰি আছে, মুখ্য সমস্যা হৈছে হাৰপিচ ভাইৰাছ। গতিকে প্ৰাকৃতিকভাৱে মাখিৰ পৰা মুক্তি পোৱাটো সম্ভৱ নেকি, মাখিত লিপষ্টিক বা টুথপেষ্ট প্ৰয়োগ কৰাটো উপযোগী নেকি? এই প্ৰবন্ধত, আমি প্ৰশ্নবোৰৰ বিষয়ে বিতং কৈ বলৈ চেষ্টা কৰিছিলো যেনে ওঁঠত পানী সংগ্ৰহ হাৰপিচৰ লক্ষণ নে নাই, হামেটান ভাল নে নাই, বা যদি সঁচাকৈয়ে ভয়ৰ বাহিৰৰ নিৰপেক্ষতা বুলি এনে ক'ব পাৰে।

সঘনাই পুনৰাৱৰ্ঘ্য হাৰপিচৰ কাৰণ কি?

হাৰপিচৰ কাৰণ কিয় হ'ব সেই প্ৰশ্নৰ আটাইতকৈ মৌলিক উত্তৰ হৈছে হাৰপিচ চিম্পলেক্স নামৰ ভাইৰাছ। ভাইৰাছটোৱে ছালসংক্ৰমিত কৰে আৰু ইয়াক সংক্ৰমিত হোৱা স্থানটো প্ৰভাৱিত কৰে, যাৰ ফলত পানী সংগ্ৰহ, ৰঙা আৰু ক্ষতৰ দৰে ৰূপ হয়। সংক্ৰমিত হোৱাৰ পিছত, ই জীৱনজোৰা বিমান ৰক্ষা কৰিব পাৰে। সময়-সময়ত হাৰপিচৰ উন্নতি হ'ব পাৰে, কিন্তু ইয়াক যি ঠাইত অৱস্থিত সেই অঞ্চলত বা চাৰিওফালে বাৰে বাৰে দেখা যায়।

হাৰপিচ ৰ ক্ষত কেনেদৰে পাৰ কৰিব লাগে সেই প্ৰশ্নৰ কোনো চিকিৎসাগত ভাৱে নিৰ্দিষ্ট সমাধান নাই। যদিও জনসাধাৰণৰ মাজত গুজব আছে যে মাখিত হামেটান, টুথপেষ্ট বা লিপষ্টিক ৰখা ভাল হ'ব, এই পদ্ধতিবোৰো নিশ্চিত নহয়।

আমাৰ বাকী প্ৰবন্ধত, আপুনি ওপৰোক্ত এপ্লিকেচনবোৰ আৰু অন্যান্য প্ৰাকৃতিক ভেষজ হাৰপিস চিকিৎসা পদ্ধতিবোৰ কি চাবলৈ সক্ষম হ'ব।কিন্তু প্ৰথমে, হাৰপিচ বাৰে বাৰে দেখা ৰবাবে কি কাৰণ আছে সেই বিষয়ে কথা পাতোঁ আহক।

সঘনাই পুনৰাৱৰ্ঘ্য হাৰপিচ কিয় ওলাই আহে?

হাৰপিচ চিম্পলেক্স নামৰ ভাইৰাছৰ বাবে সঘনাই পুনৰাৱৰ্ঘ্য হাৰপিচ হয়, যিহেতু আমি ওপৰত উল্লেখ কৰিছিলো। সেইবাবেই পুনৰাবৃত্তি হয়। কিন্তু খাদ্য আৰু আৱেগিক কাৰক থাকিব পাৰে যিয়ে ভাইৰাছটো পুনৰ সক্ৰিয় কৰে, অৰ্থাৎ হাৰপিচ ট্ৰিগাৰ কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, "ভয়ৰ পৰা" আদি ৰ দৰে এটা অভিব্যক্তি আছে। আচলতে, এই বাক্যাংশটোৱে সত্যক অলপ প্ৰতিফলিত কৰে। গতিকে, হাৰপিচ সৃষ্টি কৰা কাৰকবোৰ কি, যেনে ভয়:

  • ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী দুৰ্বল হোৱা
  • অনিদ্রা
  • পুষ্টিহীনতা
  • চাপ
  • ক্লান্তি
  • ফ্লু, ঠাণ্ডা
  • অত্যাধিক ভয় আৰু উদ্বেগ
  • সূৰ্যৰ ক্ষতিকাৰক ৰশ্মি (অতিবেগুনী)
  • হৰমনৰ ওঠানামা

হাৰপিচ ক'ত ওলাই আহে?

এইটো প্ৰায় যিকোনো স্থানত দেখা যাব পাৰে যাক হাৰপিচ ছালত যোগাযোগ কৰিব পাৰি। এইচ.এছ.ভি.-1 প্ৰকাৰ, বিশেষকৈ মুখৰ এলেকাত দেখা যায়, অত্যাধিক যৌন ক্ষেত্ৰত নিজকে প্ৰকাশ কৰিব পাৰে।

হাৰপিচ সংক্ৰামক আৰু সেয়েহে হাৰপিচ শৰীৰৰ সংস্পৰ্শৰ যিকোনো সময়ত নিষ্পত্তি হ'ব পাৰে, যাক এজন ব্যক্তিৰ পৰা আন এজনলৈ সংক্ৰমিত কৰিব পাৰি। ইয়াত এনে ঠাই আছে য'ত পদাৰ্থত হাৰপিস দেখা যাব পাৰে:

  • চকু
  • আঙুলিসমূহ
  • পুৰুষ আৰু মহিলা যৌনাঙ্গ,
  • হিপ
  • মুখ আৰু ওঁঠ…

সঘনাই পুনৰাৱৰ্তী হাৰপিচ কেনেকৈ যায়?

হাৰপিচ চিকিৎসাৰ বিষয়ে আটাইতকৈ কৌতুহলী প্ৰশ্নবোৰ হ'ল হাৰপিচ কেনেদৰে যায় বা হাৰ্পিচ কেনেদৰে কম সময়ৰ ভিতৰত েআৰোগ্য হয়। হাৰ্পিচ নামৰ বহুতো পদ্ধতি আছে, যাৰ বাবে ঔষধে এতিয়াও নিশ্চিত নিৰাময় পোৱা নাই। প্ৰথমতে হাৰ্পিচ ক্ৰীম আহে, যি চিকিৎসাগতভাৱে অস্থায়ী সমাধান প্ৰদান কৰে। যিসকলৰ এই ক্ৰীমবোৰ নাই বা চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব নিবিচাৰে তেওঁলোকে বিমানত লিপষ্টিক বা টুথপেষ্ট প্ৰয়োগ কৰি সমাধান বিচাৰে। এই পদ্ধতিবোৰৰ সৈতে ই সঁচাকৈয়ে পাগল হৈ যায় নেকি? যদি আপুনি বিচাৰে, ক্ৰীম, টুথপেষ্ট আৰু লিপষ্টিকৰ দৰে কৌশলৰ সৈতে উত্তৰ বিচাৰোঁ আহক।

দ্ৰুততম সমাধানৰ সৈতে সঘনাই পুনৰাৱৰ্ক হাৰপিচ কেনেকৈ পাৰ কৰিব?

আটাইতকৈ দ্ৰুত সমাধান হৈছে হাৰপিচে পোৱা স্থানৰ সৈতে খেলা নহয় আৰু নিয়মীয়াকৈ নিমখ পানীৰে অঞ্চলটো ধুই দিয়া। ইয়াৰ উপৰিও, ময়েশ্চাৰাইজিং ক্ৰীম ব্যৱহাৰ কৰি ক্ষতৰ বিষ হ্ৰাস কৰিব পাৰি। হাৰপিচক কম হস্তক্ষেপ দিয়া হয়, যি সাধাৰণতে 2 ৰ পৰা 4 সপ্তাহৰ পৰা নিজৰ অধিকাৰত উন্নত হয়, ই যিমান দ্ৰুততাৰে আৰোগ্য হয়।

ক্ৰীমৰ সৈতে হাৰপিচ কেনেকৈ পাছ কৰিব?

হাৰপিচ কেনেদৰে পাছ কৰিব লাগে আৰু ক্ৰীম ব্যৱহাৰ কৰাটো ভাল নে নাই সেই দৰে প্ৰশ্নবোৰো সঘনাই সোধা হয়। হাৰপিচৰ চিকিৎসাৰ কোনো সমাধান নাই বুলিও অৰ্থ হৈছে ক্ৰীমবোৰে ইয়াৰ চিকিৎসা নকৰিব। অৱশ্যে, হামেটান ক্ৰীম আৰু একেধৰণৰ ময়শ্চাৰাইজিং ক্ৰীমে বিষ, ঘা, পান সংগ্ৰহ আৰু হাৰপিচৰ ফলত হোৱা ৰঙা ৰঙাৰ দৰে লক্ষণবোৰ উপশম কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। টেটা অভিধান আৰু মহিলা ক্লাবৰ দৰে প্লেটফৰ্মত বহুতো ক্ৰীম আৰু এপ্লিকেচন আছে যাক মাখিৰ বাবে ভাল বুলি দাবী কৰা হয়। অৱশ্যে, মাখিৰ বাবে ভাল ক্ৰীমৰ সন্ধানত ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা একমাত্ৰ উৎস হৈছে এক স্বাস্থ্য সেৱা প্ৰদানকাৰী।

হামেটন বিমানৰ বাবে ভাল নেকি?

হামেটান হৈছে মাখিৰ বাবে ভাল বুলি কোৱা ক্ৰীমবোৰৰ ভিতৰত এটা আৰু চিকিৎসকৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত ক্ৰীমবোৰৰ ভিতৰত আছে। হামেটন ক্ৰীম ব্যৱহাৰকাৰীসকলে হাৰপিচ (অস্থায়ীভাৱে) উন্নত কৰাৰ বাবে যথেষ্ট ভাল পায়। অৱশ্যে, চিকিৎসকৰ অনুমোদন অবিহনে ব্যৱহাৰ কৰাটো অসুবিধাজনক হ'ব পাৰে।

হেমেটান ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ সমীক্ষাৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰণ কৰি, দেখা গৈছে যে হাৰপিচে কম সময়ৰ ভিতৰতে ইয়াৰ উপস্থিতি উন্নত কৰে। এইটো গুৰুত্ব দিয়া হয় যে ই কেৱল হাৰপিচত নহয়, ব্রণতো সফল হয়। হাৰপিচৰ লাভালাভবোৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ, হামেটান সফল আৰু পছন্দযোগ্য যেন লাগে।

লিপষ্টিক ফ্লাইত প্ৰয়োগ কৰা হয় নেকি?

মাখিত লিপষ্টিক প্ৰয়োগ কৰাটো ভাল এই ধাৰণাটোও যথেষ্ট সচৰাচৰ। বিমানত লিপষ্টিক বা অন্যান্য পদাৰ্থ প্ৰয়োগ কৰাটো এটা অতি বিপদজনক কাম। চিকিৎসাহীন পদাৰ্থৰ ব্যৱহাৰ অসুবিধাজনক। বিশেষকৈ লিপষ্টিক আৰু একে ধৰণৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থই হাৰপিচৰ ক্ষত বোৰ বেয়া কৰিব পাৰে। বিমানত হস্তক্ষেপ কৰা, যি সময়ৰ সৈতে আৰোগ্য হ'ব আৰু কোনো সন্ধান এৰি বনাব, এটা বেয়া প্ৰতিচ্ছবি হ'ব পাৰে যি আৰোগ্য নহয়।

আনহাতে, হাৰপিচ আৰু একে ধৰণৰ ঘাৰ বাবে তৈয়াৰ কৰা লিপষ্টিক সনি ক্ৰীম আছে। যদি আপোনাৰ চিকিৎসকে এনে ক্ৰীম ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে, আপুনি নিৰ্ধাৰিত ঔষধ গ্ৰহণ আৰু ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

ফ্লাইত টুথপেষ্ট প্ৰয়োগ কৰা হয় নেকি?

যদিও টুথপেষ্টৰ বেক্টেৰিয়া ৰোধী গুণ আছে, মাখি সৃষ্টি কৰা ভাইৰাছটো আঁতৰ কৰাৰ গুণ নাথাকিব পাৰে। আনকি যদি ইয়াৰ চিকিৎসাগতভাৱে অপ্ৰমাণিত লাভালাভ থাকে, বিমানত টুথপেষ্ট প্ৰয়োগ কৰিলে ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। ইমান বেছি যে হাৰ্পিচৰ স্থানত স্থায়ী দাগও সৃষ্টি হ'ব পাৰে। সেয়েহে, চিকিৎসকে পৰামৰ্শ দিয়া যিকোনো সামগ্ৰী মাখিলৈ চালিত কৰিব নালাগে আৰু হাৰপিচৰ ক্ষতৰ চিকিৎসা কৰিব নালাগে।

হাৰপিচ ট্ৰিগাৰ কৰা খাদ্যবোৰ কি?

যিহেতু এইটো হাৰপিচ ভাইৰাছৰ ফলত হোৱা এক স্বাস্থ্য সমস্যা, ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী যথেষ্ট দায়িত্ব পৰে। যেতিয়াই ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী দুৰ্বল হয়, হাৰপিচ ভাইৰাছ অধিক সক্ৰিয় হয় আৰু হাৰপিচ হয়। সেয়েহে হাৰপিচ সৃষ্টি কৰা খাদ্যবোৰ হৈছে প্ৰকৃততে এনে খাদ্য যি ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল কৰে।

যিকোনো খাদ্য যিয়ে শৰীৰক টাৰ্চ কৰে আৰু ইয়াত একো যোগ নকৰে ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল কৰে। সেয়েহে, এই খাদ্যবোৰে হাৰপিচৰ পুনৰ প্ৰদৰ্শন কৰে। সেয়েহে নিম্নলিখিত খাদ্য আৰু অভ্যাসৰ পৰা আঁতৰত থাকিব। ইয়াত খাদ্য আৰু অভ্যাস আছে যি হাৰপিস সৃষ্টি কৰে:

  • অম্লীয় খাদ্য আৰু পানীয় (কোলা, আচাৰৰ ৰস, টাৰ্ণিপ ৰস…)
  • এলাৰ্জিক খাদ্য।
  • হজম কৰা কঠিন খাদ্য।
  • সুৰা
  • চিগাৰেট
  • একপ্ৰকাৰৰ পুষ্টি
  • পৰিচ্ছন্নতাৰ যত্ন লোৱা নাই
  • অত্যাধিক চৰ্বিযুক্ত খাদ্য, ফ্ৰাই

এইচ.এছ.ভি.-ৰ পৰা মুক্তি পোৱাৰ বিষয়ে অন্তিম শব্দ

এইচ.এছ.ভি. হৈছে ভাইৰাছৰ সংক্ষিপ্ত নাম যি বিমানৰ সৃষ্টি কৰে। ইয়াক এইচ.এছ.ভি.-1, এইচ.এছ.ভি.-2, এইচ.এছ.ভি.-3 ৰ দৰে কোডৰ সৈতে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হয়। মুখৰ এলেকাত হাৰপিচৰ কাৰণ হৈছে HSV1, যৌনাঙ্গত হাৰপিচৰ শ্ৰেণী হৈছে HSV-2, আৰু শংসৰ দৰে স্নায়ুপ্ৰভাৱিত কৰা হাৰপিচৰ শ্ৰেণী হৈছে HSV-3।

চিকিৎসাগতভাৱে, সকলো হাৰপিচ বিভিন্ন ধৰণে যুঁজ কৰা হয়। হাৰপিচৰ উৎপত্তি হোৱা অঞ্চলটোৱেও বিপদাশংকা বৃদ্ধি কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, এইচ.এছ.ভি.-3 হৈছে এক বিপদাশংকাৰ প্ৰকাৰৰ হাৰপিস। অৱশ্যে, এইচ.এছ.ভি.-2-এ এনে বিপদাশংকা বহন কৰে। মুখ আৰু ওঁঠৰ এলেকাত হোৱা হাৰপিচক আটাইতকৈ সংক্ৰামক হাৰপিস হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰিব পাৰি।

ফ্লাইৰ বাবে লক্ষ্য ৰাখক

যিদৰে দেখা যায়, হাৰ্পিচ সাধাৰণতে দেখাত বিৰক্তিকৰ হয়, কিন্তু এইটো স্বাস্থ্যৰ সমস্যা যাক নিয়ন্ত্ৰণত ৰখা প্ৰয়োজন। কাৰণ বিশেষকৈ শিশুৰ বাবে, হাৰপিচ ভাইৰাছে মৃত্যুলৈকে ক্ষতি কৰিব পাৰে।

শিশুক প্ৰেম কৰোঁতে অতি, অতি সাৱধান হ'ব, বিশেষকৈ যদি আপোনাৰ ওঁঠৰ চাৰিওফালে হাৰপিস থাকে। আপোনাৰ হাৰ্পিচ থকা লোকসকলৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰক যাতে যেতিয়া আপুনি সাৱধানতা অৱল'ব নকৰে তেতিয়া তেওঁলোকে পদক্ষেপ ল'ব পাৰে। যদি আপোনাৰ যৌনাঙ্গৰ এলেকাত হাৰপিস আছে, আপুনি থকা ব্যক্তিজনৰ সৈতে এই তথ্য ভাগ বতৰা কৰক।

লগতে, হাৰপিচৰ ক্ষত কেনেকৈ যায়? আপুনি আমাৰ আন প্ৰবন্ধটো পৰ্যালোচনা কৰিব পাৰে য'ত আমি প্ৰশ্নটোৰ উত্তৰ বিচাৰি আছো।

সঘনাই পুনৰাৱৰ্তী হাৰপিচ কেনেকৈ যায়? হামেটন ক্ৰীম হাৰপিচৰ বাবে ভাল নেকি? হাৰপিচ ক্ষতত লিপষ্টিক বা টুথপেষ্ট প্ৰয়োগ কৰিলে হাৰপিস আৰোগ্য হয় নেকি?