X

শিশুৱে পাৰ্ছলে পায় নেকি? কেতিয়া শিশুৱে পাৰ্ছলে খাব পাৰে?

শিশুসকলক পাৰ্ছলে দিয়া হয় নে নাই সেই প্ৰশ্নটো উত্তৰটো আচৰিত হোৱা মাতৃসকলৰ মাজত প্ৰথমআহে। পাৰ্ছলে এখন প্লেট অধিক সুন্দৰ কৰি তোলে আৰু প্ৰায় তালু পৰিষ্কাৰকৰে, কিন্তু এইটো শিশুৰ বাবে সুৰক্ষিত নেকি?

শিশুৱে পাৰ্ছলে পায় নেকি?

আপোনাৰ কেঁচুৱাৰ জীৱনত এটা সময় আহে যেতিয়া আপুনি স্তনৰ গাখীৰৰ বাহিৰে কেঁচুৱাৰ খাদ্য বা পাৰ্ছলেৰ বাহিৰে আন খাদ্য প্ৰদান কৰা আৰম্ভ কৰিব বিচাৰিব পাৰে। অৱশ্যে, আপুনি তেওঁক সঠিক বস্তু দিয়াৰ বিষয়ে চিন্তিত হ'ব পাৰে।

পাৰ্ছলে শিশুৰ বাবে খোৱাটো সুৰক্ষিত, যদিহে তেওঁলোকে কঠিন খাদ্য খাবলৈ শিকিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এইটো সেই বয়স য'ত কেঁচুৱাই সৰল খাদ্য গ্ৰহণ কৰিবলৈ আৰু চিবাবলৈ শিকিবলৈ আৰম্ভ কৰে। কিয়নো, শিশুসকলক এলাৰ্জিক নহ'লে, এলাৰ্জিক নথকালৈকে এয়া আপেক্ষিকভাৱে সুৰক্ষিত আৰু উপযোগী।

আপুনি আগ্ৰহী হ'ব পাৰে: শিশুসকলক কিছমিছ দিয়া হৈছে নেকি?

মই মোৰ কেঁচুৱা পাৰ্ছলে দিব পাৰোঁ নেকি? উত্তৰ: হয়

আমি শিশুসকলক পাৰ্ছলে খুৱাব লাগে নে নাই সেই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিছিলো, কিন্তু এইটো কিছুমান পৰিস্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। 8ম মাহৰ আগতে পাৰ্ছলে দিব নালাগে। পাৰ্ছলে আৰু একে ধৰণৰ উদ্ভিদে কিছুমান লোকৰ ওপৰত এলাৰ্জিক প্ৰভাৱ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এইটো শিশুৰ বাবেও প্ৰযোজ্য।

সেয়েহে, শিশুক পাৰ্ছলে খুৱাওঁতে, আপুনি ইয়াক অতি কম পৰিমাণৰ পৰা আৰম্ভ কৰি লক্ষ্য কৰিব লাগে, আৰু কেঁচুৱাটোক কেতিয়াও চৰম আৰু একপ্ৰকাৰে কোনো উদ্ভিদ নিদিব নালাগে। আপোনাৰ সিদ্ধান্তত সন্তুলিত হোৱা আৰু খোৱাটো কেঁচুৱা বিকাশৰ বাবে এক প্ৰয়োজনীয়।

কেঁচুৱাৰ পাৰ্ছলে খোৱাৰ ক্ষেত্ৰত আনটো বিবেচনা হৈছে তালুত লাগি থকাৰ আশংকা। সেয়েহে, সুৰক্ষিত হ'বলৈ শিশুসকলক মিহিকৈ কটা ধৰণে পাৰ্ছলে দিব লাগে।

আপুনি আগ্ৰহী হ'ব পাৰে: শিশুসকলক কি পাচলি দিয়া উচিত?

কেচুৱালৈ পাৰ্ছলেৰ লাভালাভবোৰ কি?

পাৰ্ছলেৰ বহুতো স্বাস্থ্য লাভালাভ আছে যি ই মানৱ শৰীৰক প্ৰদান কৰিব পাৰে, যি শিশুৰ বাবেও ভাল। যদিও আমি জানো যে আমাৰ পাষ্ট প্লেটত এটা কাষৰ ব্যঞ্জন আছে আৰু খাদ্যৰ এক সৰল সংযোজন, এই সৰু উদ্ভিদটোৰ বহুত প্ৰদান কৰিব লাগিব। প্ৰথমে, ই এণ্টিঅক্সিডেণ্টত অতি সমৃদ্ধ। ইয়াত লুটিওলিন থাকে, যি মানৱ শৰীৰত বিপাক উন্নত কৰে আৰু আনকি প্ৰদাহ-বিৰোধী হিচাপেও কাম কৰে।

পাৰ্ছলেত ভিটামিন চি আৰু এ থাকে আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ শক্তি বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, এই উদ্ভিদটো ভিটামিন কে-ত সমৃদ্ধ। এই ভিটামিন টো শিশুৰ বাবে বিশেষকৈ মহান, কিয়নো ই হাড়বোৰ শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে, যিবোৰ শিশুৰ বিকাশৰ বছৰবোৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ। দুই চামুচ বা এটা সেৱা, পাৰ্ছলে পিউৰীত কেঁচুৱাটোৰ দৈনিক ভিটামিন কেৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ 100% তকৈঅধিক থাকে।

আপুনি আগ্ৰহী হ'ব পাৰে: শিশুসকলক নিমখ দিয়া হৈছে নেকি?

শিশুসকলক কেনেকৈ পাৰ্ছলে দিব লাগে?

শিশুৰ বাবে পাৰ্ছলে প্ৰস্তুত কৰাৰ কেইবাটাও উপায় আছে, কিন্তু আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশটো হৈছে বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰিবলৈ ইয়াক প্ৰথমে ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰাটো নিশ্চিত কৰা। পলল, ময়লা আৰু বেক্টেৰিয়া আঁতৰ কৰিবলৈ সম্পূৰ্ণৰূপে ধুব যি ইয়াত দেখা বপাৰে। আপোনাৰ কেঁচুৱাক পাৰ্ছলেৰে খুৱাবলৈ এটা উপায় হ'ল ইয়াক কেঁচা প্ৰস্তুত কৰা। কেঁচা ৰূপত থকা পাৰ্ছলে ৰন্ধা বোৰৰ বিপৰীতে অধিক এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে বুলি কোৱা হয়। অৱশ্যে, যদিও এইটো সঁচা, কেঁচা পাৰ্ছলেৰ এটা গাঁথনি আছে যাক শিশুৱে খোৱাত অসুবিধা হ'ব পাৰে।

পাৰ্ছলে প্ৰস্তুত কৰাৰ আন এটা উপায় হৈছে ইয়াক সিদ্ধ কৰা বা বাষ্প কৰা, যাতে ইয়াক কোমল কৰিব পাৰি আৰু খোৱাসহজ কৰিব পাৰি। কেঁচুৱাটোক খাদ্য দিয়াৰ সময়ত আপুনি কোনো পৰিস্থিতিতে মাইক্ৰ'ৱেভ গৰম আৰু ৰন্ধন কৰা উচিত নহয়, কিয়নো ই নিশ্চিতভাৱে ইয়াৰ বেছিভাগ পুষ্টি হত্যা কৰিব। লগতে, যদি সম্ভৱ হয়, আপুনি বজাৰত দেখা সাধাৰণ পাৰ্ছলেৰ পৰিৱৰ্তে জৈৱিক ক্ৰয় কৰক। যদিও সেইবোৰ অলপ অধিক ব্যয়বহুল, সেইবোৰত অধিক পুষ্টি আৰু কম ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ থাকে।

আপুনি আগ্ৰহী হ'ব পাৰে: শিশুসকলক সেউজীয়া মরিচ দিয়া হৈছে নেকি?

শিশুসকলক পাৰ্ছলে দিয়াৰ অন্যান্য লাভালাভ

পাৰ্ছলে ভিটামিন, পুষ্টি আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থকা বুলি জনা যায়, লগতে শৰীৰক আন ধৰণে লাভান্বিত কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, উদ্ভিদে শৰীৰৰ পৰা অতিৰিক্ত তৰল আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে, সেয়েহে ই মূত্ৰাশয় হিচাপে কাম কৰে আৰু বৃক্কৰ কাৰ্য উন্নত কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, শিশুৱেইয়াৰ পৰাও লাভান্বিত হ'ব, কিয়নো ই হজম বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে বুলি জনা যায়। এইটো শিশুৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, কিয়নো এই অতি কম বয়সত, তেওঁলোকৰ পাচন প্ৰণালী এতিয়াও অলপ সংবেদনশীল।

আপুনি আগ্ৰহী হ'ব পাৰে: শিশুসকলক চেলেৰি দিয়া হৈছে নেকি?

কেচুৱাবোৰে পাৰ্ছলে খোৱাৰ বিষয়ে অন্তিম শব্দ

যিহেতু ইয়াক দেখা যায়, এচলে খুৱাবলৈ অতি উপযোগী, যিয়ে ইয়াত বহুতো ভিটামিন আৰু খনিজ সংৰক্ষণ কৰে, শিশুসকলক। অৱশ্যে, যিকোনো খাদ্য আৰু প্ৰতিটো উদ্ভিদৰ দৰে, শিশুক দিয়া খাদ্য কোমল, সহজে চোবোৱা আৰু এনেদৰে গিলিবলৈ সহজ হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ যত্ন ল'ব লাগে যিয়ে শ্বাসবন্ধ নকৰে। খাদ্যৰ এলাৰ্জিক প্ৰভাৱ, বিশেষকৈ পাৰ্ছলে, লক্ষ্য কৰিব লাগে আৰু কেঁচুৱাটোক ক্ৰমান্বয়ে দিব লাগে। এটা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰক হ'ল কেঁচুৱাটোক দিয়া সকলো প্ৰকাৰৰ খাদ্য ভালদৰে ধুই সতেজ হয়।

আপুনি আগ্ৰহী হ'ব পাৰে: শিশুসকলক আচাৰ দিয়া হৈছে নেকি?

উৎস