ব্ৰকলিৰ ৰসৰ লাভালাভ: ব্ৰকলি পানী খোৱা ছাল আৰু চিষ্টৰ বাবে ভাল নেকি?

ব্ৰকলিপানীৰ লাভালাভ প্ৰশ্নৰ সৈতে উত্থাপন কৰা হয় যেনে ই ছাল আৰু চিষ্টৰ বাবে বিশেষভাৱে ভাল নে নাই। ব্ৰকলিৰ ৰসত ভিটামিন এ, বি6 আৰু চি আৰু যথেষ্ট পটাছিয়ামৰ দৰে স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য থাকে। কিন্তু এই পুষ্টিবোৰৰ লাভালাভবোৰেও উল্লেখ কৰা পৰিস্থিতিবোৰক প্ৰভাৱিত কৰে নেকি?

ছাল আৰু চিষ্টলৈ ব্ৰকলি পানীৰ লাভালাভ

ছাল আৰু চিষ্টৰ বাবে ব্ৰকলিৰ ৰসৰ লাভালাভৰ ওপৰত বিশেষ কৰ্কট ৰোগ, প্ৰদাহ আৰু মুক্তি, যদিও গৱেষণা উপলব্ধ নহয় ৰেডিকেলৰ সৈতে যুঁজ দিয়াৰ দৰে বিষয়বোৰৰ ওপৰত বিভিন্ন বৈজ্ঞানিক অধ্যয়ন আছে। এই অধ্যয়নবোৰৰ পোহৰত, এজনে আচৰিত হয় যে তেওঁলোকে ছালৰ লাভান্বিত হয় বা চিষ্টৰ বাবে ভাল হয় কি প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে তাৰ উত্তৰত এটা ধাৰণা প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি। উদাহৰণ স্বৰূপে, কিছুমান গৱেষণাগাৰৰ অধ্যয়নত ফ্ৰী ৰেডিকেল, যিবোৰ ব্ৰকলি পানীত বহুতো ৰোগৰ উৎস এণ্টিঅক্সিডেণ্ট নিষ্ক্ৰীয় কৰে, শৰীৰত প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰে, আৰু এইটো বিকাশৰ হাৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ দেখা গৈছিল। এই প্ৰভাৱবোৰৰ উৎস হৈছে ব্ৰকলি আৰু এইটো দাবী কৰা হয় যে পদাৰ্থ কেমফেৰোলত থকা ব্ৰকলিৰ ৰস। যদিও এই অধ্যয়নবোৰ চিষ্টৰ বাবে ভাল বা ছালৰ বাবে লাভজনক যদিও ইয়াক ব্ৰকলিৰ ৰসৰ পোনপটীয়া লাভালাভ হিচাপে দেখা নাযায়, এই ৰোগবোৰ এইটোঅনুমান কৰিব পাৰি যে এইটো উপযোগী হ'ব পাৰে।

ব্ৰকলিৰ ৰসৰ লাভালাভ

ব্ৰকলিপানীৰ লাভো সীমিত নহয়। 960 জন লোকৰ ওপৰত এটা নতুন পৰীক্ষাত, ব্ৰকলিৰ ৰস এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থকা অন্যান্য পাচলিৰ সৈতে যেনে কেমফেৰল দেখা গৈছে যে আহাৰ অনুসৰণ কৰিলে মানসিক শক্তি হ্ৰাস হ'ব পাৰে। সেয়েহে, একে ধৰণৰ সেউজীয়া পাচলিৰ সৈতে ব্ৰকলিৰ ৰস মিহলি কৰি, ৰাতিপুৱা এটা পানীয় তৈয়াৰ কৰা আৰু খোৱা টো এক পুষ্টিকৰ আৰু শক্তিশালী এইটো প্ৰভাৱৰ বাবে এটা ভাল বিকল্প হ'ব।

ব্ৰকলিৰ ৰস খোৱাৰ অন্যান্য লাভালাভ

নিয়মীয়াকৈ ব্ৰকলিৰ ৰস খোৱাৰ লাভালাভ প্ৰমাণিত হোৱা নাই ই আন বৈশিষ্ট্যৰ সৈতে মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, ব্ৰকলিৰ ৰস, ৰঙা তেজ কোষবোৰত লোহা থাকে, যি মায়েগ্লোবিন আৰু হিমোগ্লোবিন উৎপাদনত সহায় কৰিব পাৰে। লোৱে অক্সিজেন পৰিবহন হিচাপে কাম কৰে, আৰু কোষ যি পৰ্যাপ্ত অক্সিজেন প্ৰাপ্ত কৰে আৰু সেয়েহে, ছাল স্বাস্থ্যকৰ হৈ পৰে। ব্ৰকলিৰ ৰসত ভিটামিন কে স্বাস্থ্যকৰ ধৰণে জমাট খাবলৈ তেজৰ সমল আৰু ৰক্তক্ষৰণৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে, কিন্তু ছালৰ চিৰাবোৰো হ্ৰাস কৰে, আঘাত আৰু ক্ষত বোৰ দ্ৰুততাৰে আৰোগ্য হ'বলৈ দিয়ে।

হাড় আৰু দাঁতলৈ ব্ৰকলিৰ ৰসৰ লাভালাভ

ব্ৰকলিপানীত পোৱা একে পৰিমাণৰ কেলচিয়াম অধিক, বিশেষকৈ গাখীৰত পোৱা লেক্টোজৰ সমস্যা থকাসকলৰ বাবে এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ পানীয় হৈ পৰে। ব্ৰকলিৰ ৰসত কেলচিয়াম আৰ্থ্ৰাইটিছত পোৱা যায় আৰু অষ্টিওপোৰোচিছে কংকালৰ সমস্যাৰ সৈতে যুঁজ দিয়ে আৰু হাড় আৰু দাঁত স্বাস্থ্যকৰ ৰাখে থকাৰ পৰা লাভালাভ।

ছাললৈ ব্ৰকলি পানীৰ লাভালাভ

ব্ৰকলি পানীত মেংগানিজ চেলুলাৰ বিপাকৰ দ্বাৰা উৎপন্ন হয় বিষাক্ত প্ৰতিক্ৰীসামগ্ৰীৰ ফলত হোৱা ক্ষতি মেৰামতি কৰাত সহায় কৰা এণ্টিঅক্সিডেণ্ট ই সক্ৰিয়কৰণৰ পৰা লাভালাভ কৰে। মেংগানিজ কাৰ্বোহাইড্ৰেট আৰু প্ৰ'টিন হাড় শক্তিশালী কৰা আৰু ক্ষত নিৰাময়ত অৰিহণা যোগাব এক স্বাস্থ্যকৰ শৰীৰ আৰু সেয়েহে এক অধিক জীৱন্ত আৰু স্বাস্থ্যকৰ ছাল আপোনাক জিকিবলৈ সহায় কৰে।

চকুৰ বাবে ব্ৰকলি পানীৰ লাভালাভ

ব্ৰকলিপানীত লুটিন আৰু জেক্সানথিন বুলি কোৱা হয় কেৰোটিনইড পোৱা যায়, বিশেষকৈ প্ৰথম স্থানত নিশাৰ দৃষ্টি শক্তিশালী কৰিবলৈ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যকৰ চকুৰ গাঁথনি বজাই ৰাখে আৰু চকুক সংক্ৰমণ, পৰিৱেশ প্ৰদূষকৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে আৰু ইয়াক অত্যাধিক সূৰ্যৰ পোহৰৰ বাবে অধিক প্ৰতিৰোধী কৰি তুলিছে।

ব্ৰকলিৰ ৰস কেনেদৰে প্ৰস্তুত কৰিব লাগে

ব্ৰকলিৰ ৰসৰ লাভালাভবোৰ চাবলৈ, আপুনি প্ৰয়োজন প্ৰস্তুত কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। নিম্নলিখিত ব্ৰকলিৰ ৰস প্ৰস্তুতিৰ পৰ্যায়লৈ আৰু তেওঁলোকৰ কৌশলবোৰ কঠোৰভাৱে পালন কৰিলে আপোনাৰ লাভালাভ বৃদ্ধি হ'ব।

  • এই ডাঠ সেউজীয়া ফুলবোৰৰ পৰা ময়লা, বোকা আৰু আনকি কৃমি ওলাই যাবলৈ ব্ৰকলিটো ভালদৰে ধুব।
  • যদি আপুনি বিশুদ্ধ ব্ৰকলিৰ ৰস ফ্লেভাৰ কৰিব বিচাৰে, আপুনি আপেল, নাশপাতি বা পীচ স্লাইচ যোগ কৰিব পাৰে।
  • যদি আপোনাৰ জুচৰৰ পৰিৱৰ্তে এটা ব্লেদাৰ থাকে, ভালদৰে ধুই লোৱাৰ পিছত ব্ৰকলিটো সৰু টুকুৰাকৰি কাটক। ব্লেণ্ডাৰটো আৰম্ভ কৰক আৰু ব্ৰকলিটো ডাঠ বা সম্পূৰ্ণৰূপে বিশুদ্ধ নোহোৱালৈকে পিন্ধিব।
  • কিন্তু যদি এটা বিক্ৰেতাৰ পৰিৱৰ্তে জুচৰ ব্যৱহাৰ কৰা সম্ভৱ হয় তেন্তে এইটো ভাল হ'ব। কাৰণ পাচলি বা ফল ভাঙি ইয়াৰ ৰস আঁতৰ োৱাৰ ফলত বহুতো উপযোগী পদাৰ্থ হেৰুৱায়, কিন্তু ইয়াক পিষ্ট বা চেপি পেলাই ইয়াৰ ৰস আঁতৰোৱাই উপযোগী পুষ্টি ৰখাত সহায় কৰিব।

অৱশেষত, ব্ৰকলিৰ ৰস খোৱাৰ সময়ত আপুনি অম্বল অনুভৱ কৰিব পাৰে কাৰণ আপোনাৰ পাচন প্ৰণালীক কম পেটৰ এচিড উৎপাদনৰ সৈতে খাপ খাবলৈ সময়ৰ প্ৰয়োজন হয়। সৌভাগ্যবশতঃ, ব্ৰকলিত কেলচিয়ামে অৰ্বিহ্নৰ সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ এক প্ৰাকৃতিক এণ্টিএচিড হিচাপে কাম কৰে। গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত ব্ৰকলি খোৱাৰ লাভালাভ – গৰ্ভধাৰণত ব্ৰকলিৰ গুৰুত্ব আৰু শিশুসকলক কি পাচলি দিয়া উচিত? আপুনি ৰঙৰ দ্বাৰা বেবী পাচলি শীৰ্ষক প্ৰবন্ধবোৰপঢ়িব পাৰে।

উৎস 1, সম্পদ 2