মই ব্যায়াম কৰোঁ কিন্তু মই ওজন হ্ৰাস কৰিব নকৰোঁ, মই ওজন হ্ৰাস কৰিব নকৰোঁ কিয়?

যদি আপুনি কয় যে আপুনি ব্যায়াম কৰি আছে কিন্তু ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰে বা ওজনও বৃদ্ধি কৰিব নোৱাৰি, কিয় আৰু অলপ শিথিল কৰিবলৈ আমাৰ বাকী প্ৰবন্ধটো পঢ়ক। কাৰণকাৰণবোৰ জনাটো হৈছে সমাধান বিচাৰি পোৱাৰ প্ৰথম পদক্ষেপ।

মই ব্যায়াম কৰোঁ কিন্তু ওজন হ্ৰাস কৰিব নকৰোঁ

মই ব্যায়াম কৰি আছো, কিন্তু মই ওজন হ্ৰাস কৰিব নকৰোঁ। আপুনি হতাশাগ্ৰস্ত আৰু চিন্তিত হোৱাৰ আগতে কাৰণবোৰ জনা উচিত, আৰু আপুনি এই দিশত এটা পথ আঁকিব লাগিব। ব্যায়াম কৰাটো এটা কঠিন কাম আৰু ওজন স্কেলটো আপোনাৰ ওজন হ্ৰাস কৰাৰ ইচ্ছাৰ তলৰ পৰিৱৰ্তে ওপৰলৈ যাবলৈ আৰম্ভ কৰে ইয়াৰ ফলত ইয়াক ভাঙিব পাৰে। আপুনি ব্যায়াম কৰা দিনবোৰ কাম নকৰে যেতিয়া আপুনি ইয়াক দেখিলে, আপুনি যথেষ্ট আৱেগৰ মাজেৰে যায়। কিন্তু এটা স্বাস্থ্যকৰ ব্যায়ামৰ ৰুটিন তেওঁ জানে যে অনুসৰণ কৰাৰ পাছতো আপুনি ওজন বৃদ্ধি কৰিব পৰাৰ কেইবাটাও কাৰণ আছে তুমি? ইয়াত কিয় আপুনি ওজন হ্ৰাস কৰাৰ পৰিৱৰ্তে ওজন বৃদ্ধি কৰি আছে ইয়াত কিছুমান কাৰণ আছে কিয়:

মই ব্যায়াম কৰি আছো, কিন্তু মই ওজন হ্ৰাস কৰিব নকৰোঁ। মই এইটো কৈআছো নেকি?

এনেকুৱা যেন মই ওজন বৃদ্ধি কৰি আছো, ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ দিয়ক, যদিও মই কাম কৰি আছো। নিন্দাৰ এটা কাৰণ হৈছে ব্যায়ামৰ সময়ত খোৱা খাদ্য আপোনাৰ অভ্যাসবোৰে আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি বা হ্ৰাস কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ওজন হ্ৰাস, দ্ৰুত ওজনত সহায় কৰিবলৈ সঠিক আহাৰ বজাই ৰখা দিয়াত যথেষ্ট সহায় হ'ব। শৰ্কৰা খাদ্য পৰিহাৰ কৰিবলৈ আপুনি খাবলৈ পচোৱা সকলো বস্তুৰ কেলৰি গণনা নিৰীক্ষণ কৰক। ভজা আৰু শৰ্কৰা খাদ্য খোৱাটো আপোনাৰ আৰু আপোনাৰ ওজন হ্ৰাস কৰাৰ লক্ষ্যৰ মাজত আটাইতকৈ ডাঙৰ বাধা। অস্বাস্থ্যকৰ আহাৰবোৰ আন স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য বিকল্পৰ সৈতে সলনি কৰা চেষ্টা কৰক। প্ৰ'টিন অনুযায়ী কিয়নো তেওঁলোকে আপোনাক দীৰ্ঘ সময়ৰ বাবে পূৰ্ণ ৰখাত সহায় কৰিব সমৃদ্ধ খাদ্য খাব। কাৰ্বোহাইড্ৰেট আৰু চৰ্বিযুক্ত খাদ্য আৰু আহাৰ পৰিহাৰ কৰিব আপোনাৰ পৰিকল্পনাত লাগি থাকিব।

মই ব্যায়াম কৰোঁতে মই লগে লগে ওজন হ্ৰাস কৰোঁ নেকি?

ব্যায়াম কৰাৰ পিছত আপুনি কোনো ফলাফল দেখা নাথাকিব পাৰে এটা কাৰণ হ'ল আপুনি অতি সোনকালে অপেক্ষা কৰক। কেইদিনমান অপেক্ষা কৰক আৰু কমেও এসপ্তাহ ব্যায়াম কৰাৰ পিছত আপোনাৰ ওজন জোখা আৰম্ভ কৰক। আপোনাৰ ব্যায়াম 1 দিনৰ পৰা ওজন হ্ৰাস কৰাৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে, এটা অলৌকিক ঘটনা ঘটিব অপেক্ষা কৰি থকাৰ সমান। ব্যায়ামৰ প্ৰথম দিনত ওজন বৃদ্ধি যথেষ্ট সচৰাচৰ আৰু বহুতো কাৰণত লগে লগে ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰাৰ আপোনাৰ সপোনৰ উপলব্ধি এইটো কঠিন। কিন্তু চিন্তা নকৰিব আৰু সেয়েহে কেতিয়াও কাম কৰা বন্ধ নকৰিব কাৰণ পৰৱৰ্তী দিনবোৰত আপুনি বিচাৰি পাব যে ব্যায়ামে ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

ব্যায়াম কৰোঁতে এইটো চৰ্বি বা পেশী বৃদ্ধি হয় নেকি?

বেছিভাগ লোকে ব্যায়াম কৰিলে ওজন হ্ৰাস কৰাৰ সলনি পেশী বৃদ্ধি হয় তেওঁ বাস কৰে। এইটো ভুল প্ৰকাৰৰ ব্যায়াম কৰাৰ বাবে হ'ব পাৰে। বহুতো ব্যায়াম ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিবলৈ চলাচল ডিজাইন কৰা হোৱা নাই, কিন্তু কিছুমান চলাচলৰ লক্ষ্য হৈছে পেশীৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰা। এই অতিৰিক্ত ওজনবোৰ পেলাই দিয়া যদি আপুনি নাজানে কি ব্যায়াম কৰিব লাগে, আপুনি কৰিব লাগিব এইটো পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে যে আপুনি প্ৰশিক্ষকৰ সৈতে পৰামৰ্শ কৰক। কাৰ্ডিঅ' কিয়নো ই ওজন হ্ৰাস কৰাৰ আটাইতকৈ দ্ৰুততম উপায় ব্যায়ামলৈ সলনি কৰাটো আপোনাৰ বাবে উপযোগী হ'ব।

ব্যায়ামে শৰীৰত এডিমা বৃদ্ধি কৰে নেকি?

ব্যায়াম কৰিলে আপোনাক অধিক তৰল খাব পাৰে আৰু সেয়েহে, ই শৰীৰত তৰলৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰে। কিন্তু এই ওজন বা আপোনাক এনে কওঁক যেন আপুনি ওজন হ্ৰাস কৰা নাই, কিন্তু আপুনি যোৱা নাই এইটো নহয়। ইয়াৰ উপৰিও, বহুতো লোক অধিক অত্যাধিক পানী খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। কেতিয়াবা অত্যাধিক পানী খোৱাটো আপোনাৰ বাবে বেয়া হয় ই প্ৰভাৱৰ সৈতে ঘূৰি আহিব পাৰে আৰু ওজন হ্ৰাস কৰাৰ পৰিৱৰ্তে আপোনাক ওজন বৃদ্ধি কৰিবলৈ অনুমতি দিব পাৰে। প্ৰতিদিনে বৃহৎ পৰিমাণৰ পানী গ্ৰহণ কৰিলে পানী ধৰি ৰখা আৰু ফুলিব পাৰে। ব্যায়াম তৰলৰ সময়ত আপোনাৰ শৰীৰে প্ৰাকৃতিক নিৰাময় প্ৰক্ৰিয়া বজাই ৰাখক ব্যায়ামৰ সময়ত সাধাৰণতকৈ অধিক পানী খোৱা পৰিহাৰ কৰিব আৰু তৰল সামান্য কিন্তু প্ৰায়ে ল'বলৈ চেষ্টা কৰক।

মই ব্যায়াম কৰোঁ কিন্তু মই ওজন হ্ৰাস কৰিব নকৰোঁ নেকি এইটো অনিদ্ৰা?

ব্যায়াম বা অনিয়মীয়া টোপনি চক্ৰ ৰপিছতো পৰ্যাপ্ত টোপনি নাপোৱাটোৱে শৰীৰৰ কৰ্টিচলৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। কৰ্টিচলৰ স্তৰ ভোকৰ সংকেত বৃদ্ধি কৰিবলৈ প্ৰমাণিত হৈছে, যাৰ ফলত আপোনাৰ শৰীৰৰ প্ৰয়োজনতকৈ অধিক খোৱা হ'ব। আপোনাৰ শৰীৰৰ কৰ্টিচলৰ স্তৰ বজাই ৰাখিবলৈ আৰু আপোনাক আপোনাৰ ব্যায়ামৰ নিয়মীয়াত লাগি থকাত সহায় কৰিবলৈ আপুনি পৰ্যাপ্ত ঘণ্টা টোপনি পাব লাগিব। আপুনি ওপৰোক্ত পৰামৰ্শবোৰ অনুসৰণ কৰি আৰু আপোনাৰ ব্যায়ামব্যৱস্থা অব্যাহত ৰাখি সহজে আপোনাৰ ওজন হ্ৰাস কৰাৰ লক্ষ্যত উপনীত হ'ব পাৰে। আপোনাৰ ব্যায়াম নিয়মীয়াকৈ অনুসৰণ কৰা, অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্য পৰিহাৰ কৰা, চাপ পৰিহাৰ কৰা, সময়ৰ ওপৰত শুবলৈ, পৰ্যাপ্ত পানী খোৱা আৰু কেতিয়াও আশা হেৰুৱাব নালাগে যে আপুনি আকৃতিত পৰিব। যদি আপুনি বিচাৰে, 1 সপ্তাহত ওজন হ্ৰাস কৰাৰ উপায় বোৰ নেকি? এক সপ্তাহত ওজন হ্ৰাস কৰা আৰু ধ্যান কৰা দুৰ্বল হয় নেকি? আপুনি ধ্যানৰ জৰিয়তে ওজন হ্ৰাস শীৰ্ষক প্ৰবন্ধবোৰো পৰ্যালোচনা কৰিব পাৰে।

উৎস