বেঙুনীয়া বন্ধাকবিৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতি – বি12 সমৃদ্ধ ৰঙা বন্ধাকবি

বেঙুনীয়া বন্ধাকবিৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতিৰ ওপৰত আজিৰ প্ৰবন্ধটোত, আমি আপোনাৰ বাবে বি12 সমৃদ্ধ ৰঙা বন্ধাকবিৰ বিষয়ে বিভিন্ন তথ্য সংকলন কৰিছোঁ আৰু ইয়াক শিৰোনামত সাৰাংশ কৰিছোঁ।

বেঙুনীয়া বন্ধাকবিৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতি

বেঙুনীয়া বন্ধাকবি হৈছে এক পাচলিৰ প্ৰকাৰ যাক বিশেষকৈ শীতকালত অধিক খোৱা হয়। বেঙুনীয়া বন্ধাকবি খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা অতি উপকাৰী আৰু ইয়াৰ অত্যাধিক সেৱনৰ কিছু ক্ষতিও আছে। বেঙুনীয়া বন্ধাকবি হৈছে এক পাচলিৰ প্ৰকাৰ যি আমাৰ দেশ আৰু ইউৰোপ দুয়োঠাইতে যথেষ্ট পৰিমাণে খোৱা হয়। যেতিয়া ই ইমান খোৱা পাচলি হয়, বেঙুনীয়া বন্ধাকবিৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতিবোৰ যথেষ্ট অনুসন্ধান কৰা হয়।

বিশেষকৈ শীতকালত, বন্ধাকবি ৰোগত খোৱা হয় ই এক প্ৰতিৰোধী ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী সৃষ্টি কৰে বুলি জনা যায়। বেঙুনীয়া বন্ধাকবি পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ ভিটামিন চি আছে। আৰু শৰীৰৰ ভিটামিন চিৰ প্ৰয়োজনীয়তা যথেষ্ট যিমান পৰিমাণে ই পৰিমাণে পূৰণ কৰে। যদিও বেঙুনীয়া বন্ধাকবিৰ ইয়াৰ লাভালাভ আছে, কিছুমান ক্ষতি উপলব্ধ।

বেঙুনীয়া বন্ধাকবিৰ লাভালাভবোৰ কি?

  • শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী নিয়ন্ত্ৰণ কৰে।
  • ইয়াত বৃহৎ পৰিমাণৰ ভিটামিন থাকে আৰু এনেদৰে আপোনাৰ ভিটামিনৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰে।
  • ই স্নায়ুতন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায়।
  • ই শৰীৰত ক্ষতিকাৰক বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে।
  • ভাগৰ আৰু ভাগৰ প্ৰতিৰোধ কৰে।
  • বেঙুনীয়া বন্ধাকবি, যি যকৃত আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ অনুকূল, যথেষ্ট পৰিমাণে খাব লাগে।
  • ই শৰীৰত হোৱা অতিৰিক্ত আয়ডিন আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে।
  • ৰক্তহীনতাৰ সমস্যা থকা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত এই সমস্যাটো দূৰ কৰাৰ এটা কাৰক।
  • বিশেষকৈ আলঝেইমাৰ থকা আৰু এই লক্ষণবোৰ বহন কৰা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত, বেঙুনীয়া বন্ধাকবি খোৱাটোৱে ৰোগটো পাৰ কৰাত সহায় কৰিব।
  • ওজন আৰু আহাৰ হ্ৰাস কৰিব বিচৰা লোকসকলৰ বাবে, বেঙুনীয়া বন্ধাকবিয়ে চৰ্বি দহন ত্বৰান্বিত কৰে।

বি12-ত ৰঙা লাহাৰ প্ৰভাৱ

ৰঙা বন্ধাকবিয়ে ভিটামিন বি১২ ৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিব বুলি ধাৰণা কৰা হয়। ইয়াৰ বাবে, 2 ৰ পৰা 3 মাহৰ বাবে প্ৰতিদিনে, প্ৰতিদিনে আমি জনা অনুসৰি 3 টেবল চামুচ বেঙুনীয়া চাউৰক্ৰাউট খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয়।

আপুনি বেঙুনীয়া চাউৰক্ৰাউট প্ৰস্তুত কৰিব লগা উপাদানবোৰ: 1 টেবল চামুচ লৈকে শিল নিমখ, এক চাহ চামুচআকাৰৰ ভিনেগাৰ আৰু মজলীয়া আকাৰৰ ৰঙা বন্ধাকবিৰ প্ৰয়োজন। বেঙুনীয়া বন্ধাকবিটো মিহিকৈ কাটি লওক যেন এইটো এটা চালাড আৰু জাৰত ৰাখক, যাৰ ওপৰত এক টেবল চামুচ শিল নিমখ ঢালি দিয়ক, ৰস শেষ নোহোৱালৈকে এৰি দিয়ক, যি হৈছে প্ৰায় দুই ঘণ্টা। তাৰ পিছত আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ যোগ দিয়ক আৰু জাৰত থকা বেঙুনীয়া বন্ধাকবিবোৰ পানীৰ স্তৰৰ তললৈ নোযোৱালৈকে উতলা আৰু গৰম পানী যোগ দিয়ক। আপোনাৰ জাৰটো অত্যাধিক ডাঙৰ নকৰিব যাতে আপুনি পানীৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিব নালাগে।

বেঙুনীয়া বন্ধাকবিৰ ক্ষতিবোৰ কি?

বেঙুনীয়া বন্ধাকবিঅত্যাধিক খোৱাৰ বাবে লক্ষণীয় কিছুমান ক্ষতিও আছে। এই ক্ষতিবোৰৰ পৰা সুৰক্ষা দিবলৈ, বেঙুনীয়া বন্ধাকবি ব্যৱহাৰ কৰিব ইয়াক পালিত গ্ৰহণ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত বেঙুনীয়া বন্ধাকবি কেপচুল বা বন্ধাকবিৰ ৰূপত ইয়াৰ পানী খোৱা ধৰণে খোৱা উচিত নহয়। গৰ্ভত এই কেঁচুৱাটোক স্তন্যপান কৰোৱা এই সময়ছোৱাত ইয়াৰ ফলত অন্ত্ৰত প্ৰদাহ হ'ব পাৰে।

নিৰন্তৰ ঔষধ সেৱন কৰা লোকসকলৰ বাবে, বেঙুনীয়া বন্ধাকবিৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতিনিশ্চিতভাৱে ভালদৰে জনা উচিত। কিয়নো বেঙুনীয়া বন্ধাকবিয়ে কিছুমান ঔষধৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

যদি আপুনি বিচাৰে, বি12-ৰ দিশত সমৃদ্ধ আন এটা খাদ্য, মূলাৰ বিষয়ে গৰ্ভাৱস্থাত মূলা খোৱাটো ক্ষতিকাৰক নেকি? গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত মূলা খোৱাৰ লাভালাভবোৰ কি? আপুনি আমাৰ প্ৰবন্ধটো পঢ়িব পাৰে যাৰ শীৰ্ষক হৈছে"

ৱিকিত বন্ধাকবি: https://tr.wikipedia.org/wiki/Lahana