X

বাৰ্গামোটৰ লাভালাভ, ক্ষতি আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া কি?

শেহতীয়াকৈ বাৰ্গামোটৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতিৰ বিষয়ে বহুতো প্ৰশ্ন সোধা হৈছে। এক আকৰ্ষণীয় চিট্ৰাছ উদ্ভিদ বাৰ্গামোট বিশ্বৰ বহু তোমাৰ ক্ষেত্ৰত ভালদৰে জনা নাযায়, কিন্তু শেহতীয়া গৱেষণাই দেখুৱায় যে ই বিভিন্ন পৰিসৰৰ স্বাস্থ্যৰ স্থিতিৰ চিকিৎসা কৰিব পাৰে।

বাৰ্গামোট কি আৰু ইয়াৰ লাভালাভবোৰ কি?

বাৰ্গামোট ভোজ্য আৰু প্ৰায়ে মাৰ্বাৰ্ড তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। অৱশ্যে, ফলৰ পৰম্পৰাগত ব্যৱহাৰ প্ৰকৃততে ইয়াৰ খোলৰ চাৰিওফালে কেন্দ্ৰিত। ফলৰ বাকলিৰ পৰা উৎপন্ন হোৱা বাৰ্গামোট তেল লিকাৰৰ পৰা সুগন্ধি উদ্যোগলৈকে সকলো তেঁওতে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আৰ্ল গ্ৰে চাহ উৎপাদন কৰাটোও পছন্দ কৰা হয়, যি হৈছে আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় প্ৰকাৰৰ চাহ। শেহতীয়াকৈ চিকিৎসা উদ্যোগৰ দ্বাৰা বাৰ্গামোট ফল আৰু পানীৰ মূল্যাঙ্কন কৰা হৈছে, আৰু প্ৰাৰম্ভিক ফলাফলবোৰ অতি আশাব্যঞ্জক।

বাৰ্গামোটৰ লাভালাভবোৰ কি?

বাৰ্গামোট ফলৰ লাভালাভবোৰৰ ভিতৰত আছে ছালৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰা, চাপৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰা, মানসিক মনোযোগ বৃদ্ধি কৰা আৰু কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিহত কৰা।

ছাললৈ বাৰ্গামোটৰ লাভালাভ

বাৰ্গামোটে ছালৰ বিভিন্ন বিকাৰ যেনে চ'ৰিয়েচিছ, ভিটিলিগো আৰু ব্ৰণৰ চিকিৎসাত সহায় কৰে। যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি আমাৰ প্ৰাকৃতিক মাস্ক আৰু যত্ন ৰন্ধনপ্রণালী শীৰ্ষক প্ৰবন্ধৰ পৰা ও লাভান্বিত হ'ব পাৰে।

বাৰ্গামোতে চাপ হ্ৰাস কৰে

ইয়াৰ খোলৰ পৰা আহৰণ কৰা অত্যাৱশ্যকীয় তেল বিকিৰণ চিকিৎসা কৰি থকা কৰ্কট ৰোগীৰ মানসিক সতৰ্কতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ ব্যাপকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

বাৰ্গামোটক কীট-পতংগ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি

বাৰ্গামোটৰ তেলত কীটনাশক গুণ আছে, ই উকুন আৰু পৰজীৱীৰ বিৰুদ্ধে সুৰক্ষাৰ বাবে এক জনপ্ৰিয় চিকিৎসা।

কৰ্কট ৰোগৰ বাবে বাৰ্গামোটৰ লাভালাভ

২০১৮ চনৰ এটা অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে বাৰ্গামোটৰ স্তন কৰ্কট কোষ বৃদ্ধি হোৱা বন্ধ কৰাৰ ক্ষমতা আছে। একেধৰণৰ অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে হাড়ৰ কৰ্কট ৰোগৰ ক্ষেত্ৰত বাৰ্গামোটৰ কৰ্কট ৰোগ বিৰোধী লাভালাভ আছে। বিভিন্ন গৱেষণা আছে য'ত দেখা গৈছে যে বাৰ্গামোটৰ কোলন কৰ্কট ৰোগৰ ওপৰত প্ৰতিশ্ৰুতিপূৰ্ণ প্ৰভাৱ আছে।

কলেষ্টেৰলৰ বাবে বাৰ্গামোটৰ লাভালাভ

বাৰ্গামোট নিষ্কাশনৰ ব্যৱহাৰে কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। এই সম্পত্তিটো মেলিটিডিন আৰু ব্ৰুটিৰিডিনৰ উপস্থিতিৰ বাবে, যিবোৰ বাৰ্গামোটৰ অনন্য চাইট্ৰাছ ৰসত পোৱা যায়।

হজমৰ বাবে বাৰ্গামোটৰ লাভালাভ

এই শক্তিশালী প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰ টো ফুলা হ্ৰাস কৰাত বিশেষকৈ কাৰ্যকৰী, আৰু ৰাতিৰ আহাৰৰ পিছত কেইবাটাও চুমুক বাৰ্গামোট ৰস খোৱাযথেষ্ট আৰামদায়ক হজম। বাৰ্গামোট চাহ, যাক আৰ্ল গ্ৰে বুলিও কোৱা হয়, পাচন সমস্যাৰ চিকিৎসাৰ বাবে জনপ্ৰিয় পদ্ধতি।

বাৰ্গামোটৰ ক্ষতি আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া

গৰ্ভধাৰণ বা মৰণৰ সময়ত মহিলাসকলৰ বাবে বাৰ্গামোট অনুমোদিত নহয়, কিয়নো ই কেঁচুৱাটোৰ বিকাশবিপদত পেলকৰিব পাৰে। বাৰ্গামোট ব্যৱহাৰৰ ফলত হ'ব পৰা অন্যান্য পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰৰ ভিতৰত আছে:

  • এই ফল, পাত আৰু ৰসে ফটোট'টচিক গুণবোৰ দেখুৱায়, অৰ্থাৎ তেওঁলোকে আপোনাৰ ছালবিশেষে সূৰ্যৰ প্ৰতি সংবেদনশীল কৰিব পাৰে।
  • কিছুমান ক্ষেত্ৰত, বাৰ্গামোটৰ উচ্চ পালি গ্ৰহণ কৰা শিশুৰ ক্ষেত্ৰত মাৰাত্মক সমস্যাও হ'ব পাৰে।
  • ই বহুতো ঔষধ আৰু নিম্ন ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰিব পাৰে, যি চিকিৎসাৰ অধীনত ডায়েবেটিক ৰোগীৰ বাবে উপযুক্ত নহয়।
  • টোকা: মহিলাসকলে অস্ত্ৰোপচাৰৰ কমেও দুসপ্তাহ আগতে বাৰ্গামোট লোৱা বন্ধ কৰিব লাগে।
গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত বাৰ্গামোট খোৱাটো সুবিধাজনক নেকি?

বাৰ্গামোট খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়া নহয়, কিয়নো ই গৰ্ভধাৰণ আৰু গাখীয়াৰ সময়ত কেঁচুৱাৰ বিকাশপ্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।

উৎস