পুনৰুদ্ধাৰ কৰা লোকসকলে পুনৰ কোভিড-19ৰ বাবে কিয় ইতিবাচক পৰীক্ষা কৰে?

ৰোগটোৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত ইতিবাচক ফলাফল ঘূৰাই পোৱা সকলৰ বাতৰিৰ সৈতে শেহতীয়া দিনবোৰত আৰোগ্য হোৱা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত কোভিড-19 পৰীক্ষা পুনৰ কিয় ইতিবাচক হয় সেই প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰা হৈছে। কেৱল তুৰ্কীতে নহয়, বহুতো দেশত এনে ঘটনা ঘটিছে, য'ত ৰোগীসকলে ৰোগটোৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত চি.ও.ভি.আই.ডি. 19-ৰ বাবে ইতিবাচক পৰীক্ষা কৰিছে। এনে ক্ষেত্ৰত, ইয়াৰে কিছুমান ৰোগীক পুনৰ সংৰক্ষণ কৰা হৈছে। কিন্তু এইটো কিয় হৈ আছে? বিজ্ঞানৰ বাবে এটা ব্যাখ্যা আছে।

পুনৰুদ্ধাৰ কৰা লোকসকলে পুনৰ কোভিড-19ৰ বাবে কিয় ইতিবাচক পৰীক্ষা কৰে?

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি, নিদানিকভাৱে আৰোগ্য হৈ থকা ৰোগীসকলে কৰোনা ভাইৰাছৰ বাবে দুবাৰ পৰীক্ষা কৰা উচিত। এজন ব্যক্তিৰ নতুন প্ৰকাৰৰ কৰোনা ভাইৰাছৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা টো দুটা পদ্ধতিৰ দ্বাৰা চিনাক্ত কৰিব পাৰি – শৰীৰত ভাইৰাছৰ উপস্থিতি পৰীক্ষা কৰি বা ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ আমাৰ শৰীৰে মুকলি কৰা এণ্টিবডীৰ উপস্থিতিৰ দ্বাৰা। দ্বিতীয় পৰীক্ষাটোক দ্ৰুত বা চেৰোলজিকেল পৰীক্ষা বুলিও কোৱা হয়। এজন ব্যক্তি ভাইৰাছৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হোৱাৰ মাত্ৰ এসপ্তাহপিছতহে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই সময়ত শৰীৰে এণ্টিবডী প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব যি পিছত আমাৰ তেজৰ নমুনাত দেখা যায়।

সেয়েহে, যদি এজন ব্যক্তিক ইনকিউবেচন ম্যাদৰ আগতে যিকোনো সময়তে এণ্টিবডী পৰীক্ষাৰ বাবে পৰীক্ষা কৰা হয়, পৰীক্ষাৰ ফলাফল ঋণাত্মক হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। বৃহৎ পৰিমাণত পৰীক্ষা কৰাৰ বাবে আৰু এটা গোট বা সম্প্ৰদায়ত ৰোগৰ বিস্তাৰ মূল্যাঙ্কন কৰাৰ বাবে চেৰোলজিকেল পৰীক্ষাবোৰ উপযোগী। প্ৰসাৰৰ গতিপথ মূল্যাঙ্কন কৰিবলৈ আৰ্হি প্ৰস্তুত কৰাত ফলাফলবোৰ উপযোগী।

কিছুমান ৰোগীৰ ৰোগৰ পৰা বাচি যোৱাৰ পিছত পুনৰ কোভিড-19-ৰ বাবে কিয় ইতিবাচক পৰীক্ষা কৰা হয়?

যদি সংগ্ৰহ কৰা নমুনাত এটা মৃত ভাইৰাছ থাকে, ই হ'ব পাৰে। ৰোগসৃষ্টিকাৰীক পৰীক্ষাগাৰৰ ভিতৰত সংস্কৃত কৰিব নোৱাৰি, কিন্তু পৰীক্ষাটোৱে পৰীক্ষাৰ বাবে সংগ্ৰহ কৰা বাৰত ইয়াৰ উপস্থিতি সূচিত কৰিব পাৰে। সেয়েহে, ৰোগীয়ে ৰোগৰ দ্বিতীয় সপ্তাহত নেতিবাচক পৰীক্ষা দিব পাৰে আৰু তাৰ পিছত পুনৰ ইতিবাচক পৰীক্ষা দিব পাৰে।

আৰটি-পিচিআৰ পৰীক্ষা

আনহাতে, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ৰিভাৰ্চ ট্ৰেন্সক্ৰিপ্টেজ-পলিমেৰেজ চেইন ৰিএক্সন (আৰটি-পিচিআৰ)ৰ পৰামৰ্শ দিয়ে, যি হৈছে কোভিড-19 কেছ চিনাক্ত কৰাৰ বাবে আটাইতকৈ সচৰাচৰ ব্যৱহৃত ভেৰিফায়াৰ পৰীক্ষা। এই পৰীক্ষাটোত ৰোগী এজন বাহক হয় নে নহয় নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ নাক, ডিঙি বা তলৰ শ্বাসতন্ত্ৰৰ অঙ্গৰ পৰা লোৱা স্পুটাম বা স্বাবত আৰএনএ-ৰ উপস্থিতি পঢ়ে। আৰ.টি.-পি.চি.আৰ. হৈছে এক অধিক সঠিক পৰীক্ষা, কিয়নো ভাইৰাছটো চিনাক্ত কৰোঁতে, জীৱাণুৰ উপস্থিতি চিনাক্ত কৰিবলৈ নিউক্লিক এচিড বহুবাৰ প্ৰসাৰিত কৰা হয়। প্ৰথম সপ্তাহৰ ভিতৰত চিনাক্তকৰণ আৰটি-পিচিআৰ পৰীক্ষা ব্যৱহাৰ কৰি ভালদৰে কৰা হয়। অৱশ্যে, কেতিয়াবা, এই পৰীক্ষাটোৱে ভাইৰাছটোৰ উপস্থিতি চিনাক্ত কৰিব নোৱাৰে। আৰ.টি.-পি.চি.আৰ. পৰীক্ষাই 10 জন ৰোগীৰ ভিতৰত তিনিজনৰ বাবে অশুদ্ধ ফলাফল দিব পাৰে। যদি আপুনি বিচাৰে তেন্তে কৰোনাভাইৰাছৰ বাবে কি ভাল? আপুনি ঘৰত কোভিড-19 ৰ বাবে ঔষধ প্ৰবন্ধটো পঢ়িব পাৰে, প্ৰাকৃতিক ভেষজ চিকিৎসা।

উৎস