পাত্ৰত খেতি কৰিব পৰা ঔষধি ভেষজ বোৰ কি? পাট, ৰোমেৰীত লেভেণ্ডাৰ…

পাত্ৰত খেতি কৰিব পৰা ঔষধি ভেষজবোৰ আমাৰ দেশত বেছিভাগ বিশ্বৰ দৰে মনোৰঞ্জন আৰু নিৰাময়ৰ উৎস হিচাপে থিয় হৈ আছে। বাগান কৰাটো এটা আৰামদায়ক শখ যাক আপুনি আপোনাৰ অৱস্থানৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি গোটেই বছৰধৰি উপভোগ কৰি থাকিব পাৰে। যিসকলৰ বাহিৰত বাগিচাৰ সুযোগ নাই, আমি আপোনাৰ বাবে ঔষধি বনৌষধি আৰু লাভালাভবোৰ সংকলিত কৰিছো যিবোৰ ঘৰত খেতি কৰিব পাৰি।

পাত্ৰত খেতি কৰিব পৰা ঔষধি ভেষজ বোৰ কি?

ঔষধি ভেষজ আৰু বটানিকেল হৈছে নিৰ্দিষ্ট ৰোগ আৰু লক্ষণবোৰ সমৰ্থন কৰিবলৈ খেতি কৰা উদ্ভিদ। তলত আপুনি ঔষধি উদ্ভিদ বিচাৰিবলৈ সক্ষম হ'ব যি মুৰৰ ৰূপত তেওঁলোকৰ লাভালাভৰ সৈতে সহজে পাত্ৰত বিকশিত হ'ব পাৰে:

পাত্ৰত লেভেণ্ডাৰ বৃদ্ধি হয় নেকি?

লেভেণ্ডাৰ হৈছে এটা উদ্ভিদ যাক বহুতো বস্তুৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি, কিন্তু বেছিভাগ উদ্বেগ আৰু চাপৰ বাবে পছন্দ কৰা হয়। ইয়াৰ কেৱল মেজাজ বৃদ্ধি কৰা লাভালাভনাই নহয়, কিন্তু হৃদযন্ত্ৰ ৰঙৰ সুগন্ধ আৰু ডাঠ বেঙুনীয়া ৰঙত এক সুন্দৰ ৰূপ আছে। পৰম্পৰাগতভাৱে, ঢিলা আৰু সংক্ৰমণ, জ্বলা আৰু কামোৰাৰ চিকিৎসাৰ বাবে লেভেণ্ডাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। অৱশ্যে, উপলব্ধ প্ৰমাণত দেখা গৈছে যে লেভেণ্ডাৰ তেলত মেজাজ-স্থিৰ, শান্ত আৰু নিউৰোপ্ৰটেক্টিভ গুণ আছে।

আপোনাক পাত্ৰত লেভেণ্ডাৰ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিবলৈ ইয়াত কিছুমান পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে:

  • লেভেণ্ডাৰ ৰোপণৰ বাবে বসন্ত আদৰ্শ। অৱশ্যে, শৰতৰ বতৰত লেভেণ্ডাৰ ৰোপণ কৰিব পাৰি।
  • অত্যন্ত আৰ্দ্ৰ আৰু ভিজা পৰিৱেশে লেভেণ্ডাৰ পছন্দ নকৰে। গছবোৰ মাটিৰ ওপৰলৈ উঠিবলৈ আৰম্ভ কৰাৰ পিছত সপ্তাহত এবাৰৰ পৰা দুবাৰ পানী।
  • যদি আপুনি আপোনাৰ লেভেণ্ডাৰ ঘৰৰ ভিতৰত বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়, ইয়াক ভাল পৰিমাণৰ পোহৰ পোৱা খিৰিকীৰ সৈতে বন্ধ ৰাখক।
  • প্ৰায় 50% ফুলৰ কলি ফুলি বলৈ লেভেণ্ডাৰ ফুলি পোৱাৰ পিছত, কাণ্ডবোৰ কটাৰ সময় হৈছে।

এতিয়া আপোনাৰ সতেজ লেভেণ্ডাৰ থকাৰ বাবে, আপুনি চাপ বা মেজাজৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আপোনাৰ চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ বাবে সতেজ বা শুকান কলি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে:

  • এক আৰামদায়ক সুগন্ধি অভিজ্ঞতাৰ বাবে, আপুনি আপোনাৰ সতেজ কলিবোৰ গৰম স্নানত যোগ দিব পাৰে বা আপোনাৰ লেভেণ্ডাৰৰ ডাঁটা মেৰিয়াব পাৰে আৰু ঘৰৰ চাৰিওফালে সতেজ গোট ৰাখিব পাৰে।
  • আপুনি ওলোটা সতেজ লেভেণ্ডাৰৰ গোটও ওলোটা কৈ ৰাখিব পাৰে আৰু চাহ তৈয়াৰ কৰিবলৈ সেইবোৰ শুকান কৰিব পাৰে।
  • ঘৰৰ চাৰিওফালে আৰু আপোনাৰ শোৱা কোঠাত শুকান (আনকি সতেজ) লেভেণ্ডাৰ পাউচ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।
  • ভাল টোপনিৰ বাবে, আপুনি আপোনাৰ গাৰু বা বিচনাত আপোনাৰ ঘৰুৱা লেভেণ্ডাৰ বেগ ৰাখিব পাৰে।
  • আপুনি আপোনাৰ শুকান লেভেণ্ডাৰ কলিবোৰ ো ব্যৱহাৰ কৰি শৰীৰক শান্ত কৰা ঢিলা-এৰি থকা চাহ তৈয়াৰ কৰিব পাৰে।

পটেড ঔষধি ভেষজ: পুদিনা

পুদিনা হৈছে এক সতেজ উদ্ভিদ যাক শৰীৰটো পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ, ইয়াক পুনৰুজ্জীৱিত কৰিবলৈ আৰু কীট-পতংগপ্ৰতিহত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। পেটৰ সমস্যা আৰু গেছ হ্ৰাস কৰিবলৈ, মনশান্ত কৰিবলৈ আৰু টোপনি আনিবলৈ পুদিনা ব্যৱহাৰ কৰা হয়। পিপাৰমিণ্ট উদ্ভিদটো বৃদ্ধি কৰা সহজ আৰু ইয়াৰ সুগন্ধ হৈছে এক স্থায়ী, অস্পষ্ট উদ্ভিদ যি আপোনাক সাৰ পাব। এই উজ্জ্বল সেউজীয়া উদ্ভিদটো সুস্বাদু আৰু মিঠাই, চালাড আৰু পাচলিৰ ব্যঞ্জনত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

ঘৰত পাত্ৰ এটাত সফলতাৰে পুদিনা বৃদ্ধি কৰিবলৈ, এই পৰামৰ্শবোৰ অনুসৰণ কৰক:

  • পুদিনা বীজৰ পৰা সহজে বৃদ্ধি নহয়, সেয়েহে আৰম্ভণিৰ বাবে পুদিনা গছ ক্ৰয় কৰাটো আটাইতকৈ ভাল।
  • যদি আপুনি বছৰৰ যিকোনো সময়ত পুদিনা ৰোপণ কৰি আছে, ঠাণ্ডা জলবায়ুত আপোনাৰ উদ্ভিদসুৰক্ষিত কৰাটো নিশ্চিত হ'ব।
  • পুদিনা মাটিত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বৃদ্ধি হয়, যাৰ নিষ্কাশন ভাল আৰু অলপ মমপি।
  • মিণ্ট বাঢ়ে আৰু সময়ৰ সৈতে বিয়পি যায়, সেয়েহে যদি আপুনি প্ৰথম স্থানত যথেষ্ট পুদিনা ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰিকল্পনা নকৰে তেন্তে অত্যাধিক পুদিনা পুলি গ্ৰহণ নকৰিবলৈ সাৱধান হ'ব।
  • যেতিয়া আপোনাৰ পুদিনা পাত বাঢ়ে, কেইটামান প্লাক কৰক আৰু সেইবোৰ ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰি ব্যৱহাৰ কৰক।

ইয়াত পুদিনাৰ কিছুমান ব্যৱহাৰ আছে:

  • তীব্ৰ কামৰ পিছত, আপুনি এক আচৰিত স্নানৰ বাবে পুদিনা পাত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।
  • যদি আপুনি পুদিনা পাতবোৰ কাটি ডাইনী বাদামৰ সৈতে মিহলি কৰে, আপুনি ছাল-প্ৰসাৰিত ক্ৰীম এটা পাব পাৰে।
  • যদি আপুনি পাচন অসুবিধা অনুভৱ কৰি আছে, আপোনাৰ পুদিনা পাতবোৰ পানীত সিদ্ধ কৰক আৰু চাহ তৈয়াৰ কৰক।
  • অধ্যয়ন অনুসৰি, পুদিনাই পেটৰ অস্বস্তি উপশম কৰিব পাৰে, সেয়েহে পাচন সমৰ্থনৰ বাবে আহাৰৰ পিছত আপুনি পুদিনা চাহ খাব পাৰে।
  • আৰু ভাল, যদি এতিয়া পুদিনা চাহ থাকে, ইয়াক ৰেফ্ৰিজেৰেটৰত ৰাখিব আৰু ছাৰ্নবাৰ্ণ আঁতৰ কৰিবলৈ ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰক।

পাত্ৰত ৰোমেৰী বৃদ্ধি হয় নেকি?

নতুন উদ্ভিদ উৎপাদনকাৰীসকলৰ বাবে ৰোমেৰী হৈছে এক সুৰক্ষিত বিকল্প। একেলগে ইয়াৰ এটা অনন্য ফ্লেভাৰ আৰু গোন্ধ আছে, যিটো প্ৰায় মিঠা আৰু নিমখীয়া। ৰোমেৰী হৈছে বিশ্বৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ৰন্ধন উদ্ভিদ, কিন্তু ইয়াক ইয়াৰ বেক্টেৰিয়াৰোধী, এণ্টিডায়েবেটিক, প্ৰদাহৰোধী আৰু জীৱাণুৰোধী গুণৰ বাবেও চিকিৎসাগতভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। অৱশ্যে, মস্তিষ্কৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱৰ বাবে ৰোমেৰীক আটাইতকৈ বেছি প্ৰশংসা কৰা হয়। ৰোমেৰীক স্মৃতি শক্তি উন্নত কৰা, উদ্বেগ হ্ৰাস কৰা আৰু ওচৰত লোৱাৰ সময়ত টোপনি উন্নত কৰিবলৈ দেখুওৱা হৈছে। আনকি উশাহ লোৱাৰ সময়তও, ৰোমেৰীকো স্মৃতি শক্তি বৃদ্ধি কৰা দেখা গৈছে।

যদি আপুনি এই পৰামৰ্শবোৰ অনুসৰণ কৰে তেন্তে ৰোমেৰী সহজে বৃদ্ধি হয়:

  • পানীৰ সংপৃক্ততা প্ৰতিহত কৰিবলৈ আৰু বৃদ্ধি বৃদ্ধি কৰিবলৈ, আপুনি পানী জমা নকৰা মাটিত ৰোমেৰী বীজ গজাব পাৰে।
  • ৰদ-প্ৰশংসনীয় স্থানত ৰোমেৰী ভালদৰে বৃদ্ধি হয়।
  • ৰোমেৰী এটা বিস্তৃত এলেকাত বিয়পি বঢ়িব পাৰে, যাতে আপুনি এটা ডাঙৰ পাত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বাছনি কৰিব পাৰে।
  • আপোনাৰ ৰোমেৰীটো পাতলআৰু সুষমভাৱে পানী দিয়ক আৰু সঘনাই কাটি লওক।
  • যদি আপুনি শীতকালত ৰোমেৰী বৃদ্ধি কৰিব বিচাৰে, উদ্ভিদটো এটা ভাল পোহৰৰ উৎসৰ ওচৰত বন্ধ স্থানত ৰাখক।
  • যেতিয়া আপুনি শস্য কটাৰ বাবে সাজু হয়, কাণ্ডবোৰ কাটিব আৰু লগে লগে ব্যৱহাৰ কৰক বা শুকান কৰিবলৈ এৰি দিয়ক।

নিম্নলিখিত ধৰণে ৰোমেৰী ব্যৱহাৰ কৰক:

আপোনাৰ ৰোমেৰী স্প্ৰিগবোৰ এটা চচপেনত যোগ দিয়ক আৰু এটা সুস্বাদু চাহৰ বাবে সিদ্ধলৈ আনিব। আপোনাৰ খ্যাতিৰ আৰম্ভণিতে 1 কাপ ৰোমেৰী চাহ খালে আপোনাক জীয়াই ৰাখিব আৰু ফিট ৰাখিব। আপুনি আপোনাৰ ঘৰৰ চাৰিওফালে সতেজ বাণ্ডল ৰাখি ৰোমেৰীৰ গোন্ধ উশাহ দি লাভালাভৰ সুবিধা ল'ব পাৰে।

পটেড ঔষধি ভেষজ অন্তিম শব্দ

যদি আপুনি পাত্ৰত ঔষধি ভেষজ বিকশিত কৰিবলৈ সাজু, দৌৰি নোহোৱাকৈ কেইটামান সৰু পাত্ৰেৰে আৰম্ভ কৰক। বসন্ত আৰু গ্ৰীষ্মকালত পাত্ৰত উদ্ভিদ বৃদ্ধি কৰাসহজ আৰু অনায়াস হ'ব, বিশেষকৈ বায়ুৰ উষ্ণতা বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে আৰু সূৰ্য দীঘলীয়া হৈ থাকে। বতৰ ঠাণ্ডা হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিলে এই ঔষধি ভেষজবোৰ ল'বলৈ নাপাহৰিব, যিবোৰ আপুনি বসন্ত আৰু গ্ৰীষ্মকালত গ্লাছৰ সন্মুখত আপোনাৰ বেলকনিত বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি আমাৰ প্ৰবন্ধটো পঢ়িব পাৰে মহ প্ৰতিৰোধক পাচলি তেল আৰু মিশ্ৰণ কি, সেইবোৰ কেনেকৈ প্ৰস্তুত কৰিব লাগে।

পাত্ৰত কি ঔষধি উদ্ভিদ বিকশিত হয়?

পাত্ৰত খেতি কৰিব পৰা কিছুমান ঔষধি ভেষজ হৈছে:- লেভেণ
্ডাৰ, – ত
ুলসী, – প
ুদিনা,
– ৰোমেৰী…

উৎস