নিৰন্তৰ Wink Tiki কেনেকৈ পাছ কৰিব? চকু ৰখাৰ কাৰণ আৰু চিকিৎসা

বহুতো কাৰণত নিৰন্তৰ পলক টিকি হ'ব পাৰে। আনহাতে উইনকিংক এক আবেশ হিচাপেও অনুভৱ কৰিব পাৰি যিয়ে নিউৰোলজিৰ ক্ষেত্ৰৰ পৰা মনোবিজ্ঞানত বহুতো বিশেষত্বৰ বিষয়ে চিন্তা কৰিব পাৰে, কিছুমান ঘটনা সম্পূৰ্ণৰূপে শাৰীৰিক সমস্যাৰ ওপৰত আধাৰিত। এই ক্ষেত্ৰত, কেনেকৈ উইকিংৰ সৈতে নিৰন্তৰ আবেশ পাৰ কৰিব লাগে, ভেষজ চিকিৎসা আছে নে নাই, ইয়াৰ কাৰণবোৰ কি সেই বিষয়ে প্ৰশ্ন আছে। এই প্ৰবন্ধত, আমি বিষয়টোৰ বিষয়ে প্ৰশ্নবোৰৰ উত্তৰ দিবলৈ চেষ্টা কৰিছিলোঁ।

এটা নিৰন্তৰ Wink টিক পাছ কেনেকৈ কৰে আৰু এইটো কিয় হয়?

সমস্যাটোৰ কাৰণ বিচাৰিবলৈ নিৰন্তৰ পলক টিকি চিকিৎসা এইটো সম্ভৱ। আমি ওপৰত উল্লেখ কৰাৰ দৰে ই শাৰীৰিক বা মানসিক নেকি? পছন্দ কৰক প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দি বিভিন্ন চিকিৎসা পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। প্ৰতিবাৰে পলক কৰক সময় অত্যাধিক হ'ব নালাগে, কিন্তু ইয়াৰ বিপৰীতে, আবেশ বা সমস্যা ই উন্নত হ'ব পাৰে। এটা চকু যি উইনকিংৰ লক্ষণবোৰৰ মাজত বৃদ্ধি আৰু হ্ৰাস হৈছে ট্ৰিমিং গতি। আটাইতকৈ সচৰাচৰ, পলক ৰিফ্লেক্স বা টিকি, উজ্জ্বল চকুত লাইট, ধুলি, ধুমীয়া বায়ু বা বিদেশী বস্তুৰ ফলত হোৱা ইয়াত চকুৰ জ্বালা থাকে। সংক্ৰামক ৰোগ, এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া আৰু শুকান চকুৱে চকুৰ পলক হাৰবৃদ্ধি কৰিব পাৰে। চাপ, উদ্বেগ বা ক্লান্তিৰ স্থিতিৰ ফলত ওলমি প্ৰতিক্ৰিয়া বৃদ্ধি হয় ইয়াৰ কাৰণ হ'ব পাৰে। অভ্যাসগত পুনৰাৱৰ্ক ট্ৰিচ বা শিশুৰ ক্ষেত্ৰত আটাইতকৈ সচৰাচৰ মুখৰ টিক, যিবোৰ দেখা মুখৰ চলাচল, ও ৱাইকিং সমস্যাৰ উৎস কৰিব পাৰে। কিছুমান ক্ষেত্ৰত, চকুৰ বিকাৰও উইনকিংত অনিয়মীয়া হয় সৃষ্টি কৰক। যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি সদায় পলক টিকি চিকিৎসাৰ বিৱৰণলৈ যাব পাৰে নিম্নলিখিত বিষয়বোৰত ইয়াক বিশদভাৱে উল্লেখ কৰোঁ আহক।

নিৰন্তৰ উইনকিংৰ কাৰণবোৰ কি?

ৱাইঙ্ক টিকি হৈছে স্নায়ুতন্ত্ৰত হোৱা সমস্যাবোৰৰ ভিতৰত এটা ইয়াৰ ফলত হ'ব পাৰে। দ্ৰুত, অনিয়ন্ত্ৰিত আৰু আনকি অনিচ্ছাকৃত উইনকিংৰ দ্বাৰা বিশেষত্ব কৰা হয় ব্লেফ্ৰোস্পেম, এক স্থিতি য'ত স্নায়ুতন্ত্ৰ পেশীৰ বাবে উপযুক্ত নহয় এক ডিষ্টনিয়া হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হয় যি পথত চুক্তি কৰাৰ সংকেত দিয়ে। এইটো অন্যান্য দ্ৰুত মুখৰ পৰিৱৰ্তন যেনে চকুৰ পিছলি পেলাই বা মুখখন স্পামলৈ ক্ৰুম্বিং কৰা লগত থকা। অনিচ্ছাকৃত পলক, ষ্ট্ৰোক, পলমকৈ (লেহেম বা বিলম্বিত আৰম্ভণি) ডিচিনেচিছ, টুৰেটৰ চিণ্ড্ৰোম বা আইকাৰ্ডি চিণ্ড্ৰোম (শৈশৱৰ আৰম্ভণিতে প্ৰাপ্ত) বিৰল জৈৱিক মস্তিষ্কৰ বিকাৰ) আৰু লগতে বিভিন্ন স্নায়ু তন্ত্ৰৰ বিকাৰ দেখা যাব পাৰে। চকুৰ চকুত অনিচ্ছাকৃত ক্লিপিং চলাচল এক শক্তিশালী ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ বাবে আঘাত বা কৰ্ণিয়েল পিন্ধাৰ প্ৰতিক্ৰিয়াত হয় এইটো সাধাৰণতে গুৰুতৰ নহয় যেতিয়ালৈকে ই বাহিৰ নহয়। যদি আপুনি এটা বিৰক্তিকৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হয়। বা যদি আপোনাৰ বিষ বা দৃষ্টিৰ পৰিৱৰ্তন হয়, লগে লগে চিকিৎসা বিচাৰক। তদুপৰি মুখ বা অঙ্গৰ হঠাৎ জঠৰতা বা দুৰ্বলতা, বিশেষকৈ শৰীৰৰ এফালে, হঠাৎ স্মেডিমেণ্ট , চাবলৈ অসুবিধা, হঠাৎ দৃষ্টি সলনি হয়, হঠাৎ সমন্বয় কৰাত অসুবিধা আৰু গুৰুতৰ ষ্ট্ৰোকৰ লক্ষণৰ বাবে, যেনে মুৰৰ বিষ, আপুনি লগে লগে চিকিৎসা বিচাৰিব লাগে। চকু যদি এক সপ্তাহৰ ভিতৰত ভাল্ভ টচ্কিট (ব্লেফাৰোস্পাম) উন্নত নহয়, এটা লক্ষণ যদি ই আপোনাৰ চকু সম্পূৰ্ণৰূপে বন্ধ কৰে, যদি আপুনি মুখৰ পক্ষাঘাত অনুভৱ কৰে, চকুত বা চাৰিওফালে বা যদি চকুৰ পতা ফুলা হয়, লগে লগে চিকিৎসা বিচাৰক।

নিৰন্তৰ Wingk Tiki চিকিৎসা আৰু ট্কুইটিং কেনেকৈ যায়?

নিৰন্তৰ পলক টিকি চিকিৎসা বা অনিচ্ছাকৃত টচিং সমস্যাটোৰ উৎসৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। কিছুমান ক্ষেত্ৰত, এটা অনিচ্ছাকৃত পলক ৰিফ্লেক্স ই নিজেই পাৰ হ'ব পাৰে। অৱশ্যে, কিছুমান ক্ষেত্ৰত, অত্যাধিক উইনকিং কৰিব পাৰে এইটো ভাল নহ'ব। অৱশ্যে, আপোনাৰ চিকিৎসকৰ অনুসৰণৰ ফলত, আন এটা চিকিৎসাযোগ্য সমস্যা স্পষ্ট হ'ব পাৰে।

চকুৰ জ্বালাৰ বাবে নিৰন্তৰ চকু-ব্ৰেকিঙ টিকি কেনেকৈ যায়?

চকুৰ জ্বালাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি নিৰন্তৰ চকুৰ চিকিৎসা পদাৰ্থৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। এই ক্ষেত্ৰত পলক আৰু ট্কিট ৰিফ্লেক্সৰ উন্নতি নিম্নলিখিত চৰ্তসমূহ এইবোৰত প্ৰযোজ্য হ'ব পাৰে:

  • ধোঁৱা বা প্ৰদূষণৰ দৰে অস্বস্তিকৰ পৰিস্থিতিৰ পৰা আঁতৰি যাওক
  • সংক্ৰমিত বা বিৰক্ত চকু ইয়াৰ বাবে গৰম সংকোচন প্ৰয়োগ কৰক
  • চিকিৎসকে নিৰ্ধাৰণ কৰা চকু এটা ড্ৰপ লওক
  • এলাৰ্জি যেনে এণ্টিহেষ্টামাইন ঔষধ গ্ৰহণ কৰক
  • যদি বেক্টেৰিয়াৰ ফলত জ্বলা-পোৰা হয় তেন্তে প্ৰেছক্ৰিপশ্বন এণ্টিবায়টিক আৰু ষ্টেৰইড ড্ৰপ ব্যৱহাৰ কৰক
  • কৰ্ণিয়েল পিন্ধা প্ৰতিহত কৰিবলৈ চকু টেপ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে

চকুৰ চাপৰ বাবে চকুৰ চকু ৰখা কেনেকৈ আঁতৰি যায়?

চকুৰ চাপ, অতি উজ্জ্বল পোহৰৰ তলত কাম কৰা, পঢ়াৰ বাবে দীৰ্ঘ সময় অতিবাহিত বা পাতল নিৰ্গমন কৰা ডিভাইচ যেনে কম্পিউটাৰ আৰু টেলিভিছন বহুতো কাৰক, যেনে আপোনাৰ সন্মুখত দীৰ্ঘ সময় অতিবাহিত কৰা, চকুৰ চাপ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে চকুৰ চকু খোলা আৰু বন্ধ কৰা বা চকুৰ পতা বোৰ নিৰন্তৰভাৱে খোলা আৰু বন্ধ কৰাৰ অনুভৱ ইয়াৰ ফলত হ'ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিৰ চিকিৎসাৰ বাবে, সাধাৰণতে ঔষধ বা ভেষজ মিশ্ৰণ ব্যৱহাৰ কৰাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায় হৈছে আপোনাৰ চকু বন্ধ কৰা আৰু দীৰ্ঘ সময় অতিবাহিত কৰা তেওঁলোকক বিশ্ৰাম ল'বলৈ দিয়ক।

চকুৰ বিকাৰৰ বাবে কেনেকৈ নিৰন্তৰ চকু ভাঙিব লাগে পাৰ হয় নেকি?

নিৰন্তৰ চকু ভঙা টিকি হৈছে চকুৰ দৃষ্টিৰ বিকাৰৰ ভিতৰত এটা ইয়াৰ কাৰণও হ'ব পাৰে। এনে ক্ষেত্ৰত, চকুৱে যথেষ্ট ভাল ছবি পাব ব্যক্তিজনৰ ক্ষেত্ৰত অস্বস্তিৰ অনুভৱ হয় আৰু অনিয়মীয়া উইনকিং হয় ৰিফ্লেক্স উন্নত কৰিব পাৰে। এনে ক্ষেত্ৰত চকুৰ টিকিটিছৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ চিকিৎসা হৈছে সমস্যাৰ সংশোধন। এই চিকিৎসাবোৰৰ ভিতৰত থাকিব পাৰে:

  • অথলম চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি চশমা বা কন্টাক্ট লেন্স ব্যৱহাৰ কৰক
  • ভিজন থেৰাপী চিকিৎসা আৰু ব্যায়াম কৰা
  • উন্নত ক্ষেত্ৰত চকু আৰু চকুৰ পেশী অস্ত্ৰোপচাৰো কৰিব পাৰি

পেশীৰ চলাচলত বিকাৰৰ বাবে চকু ৰখা চিকিৎসা

চকুৰ চকুত থকা পেশীৰ বিকাৰও হয় ইয়াৰ ফলত ইয়াক টকিব পাৰে। বটক্স পদ্ধতিৰ সৈতে এনে চলাচলৰ বিকাৰৰ চিকিৎসা হ'ব। বটক্স পদ্ধতিৰ দ্বাৰা আপোনাৰ চকুৰ পেশী অকাৰ্যকৰী কৰিবলৈ 3 মাহ সমগ্ৰ সকাহ প্ৰদান কৰে। অৱশ্যে, এই এপ্লিকেচনটো হ'ব লাগিব কপালৰ বিশেষজ্ঞসকলে কৰিব লাগে।

সাধাৰণ স্বাস্থ্য সমস্যাৰ বাবে চকু টিকি কেনেকৈ পাছ কৰিব?

কিছুমান ক্ষেত্ৰত, বিভিন্ন শাৰীৰিক আৰু মানসিক বিকাৰ দেখা যায় আৱৰণৰ ফলত টিক ৰ উপস্থিতি হ'ব পাৰে। কিছুমান ৰোগ অস্থায়ীভাৱে হয় তেওঁলোকৰ কিছুমান আন অতি গুৰুতৰ সমস্যাৰ আগবাঢ়ি আছে। কৰিব পাৰে। সেয়েহে, যদি পলক নকৰা ৰিফ্লেক্স হয়, ই হ'ব লাগিব বিশেষজ্ঞ এজনৰ পৰামৰ্শ লওক। সাধাৰণতে মানসিক আৰু শাৰীৰিক স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰত আপোনাক শিথিল কৰা আৰু শান্ত থাকিবলৈ সহায় কৰি চকুৰ ট্ৰিচ ৰিফ্লেক্স হ্ৰাস কৰিব পৰা মুখ্য কৌশল:

  • প্ৰাৰ্থনা, ধ্যান আৰু যোগ আধ্যাত্মিক শান্তি প্ৰদান কৰিব পৰা ৰীতি-নীতি।
  • থেৰাপী
  • ব্যায়াম কৰা
  • প্ৰতি নিশা পৰ্যাপ্ত টোপনি পোৱা

অভাচিভ ৱাইঙ্ক টিকি কেনেকৈ পাছ কৰিব?

পলক যে কিছুমান ক্ষেত্ৰত আমি আবেশ বুলি ক'ব পাৰো সময়ৰ সৈতে অভ্যাস লাভ কৰি চলাচল বোৰ টিচি হ'ব পাৰে। এই প্ৰকাৰৰ চৰ্তবোৰ চিনাক্ত কৰা আৰু স্বেচ্ছাই চিকিৎসা কৰাটো আটাইতকৈ সহজ আৰু আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈছে উপায়। কি গুৰুত্বপূৰ্ণ হ'ল কিমান সঘনাই আৰু কি পৰিস্থিতিত আপোনাৰ পলক ৰিফ্লেক্স আপুনি লক্ষ্য কৰা উচিত যে আপুনি প্ৰদৰ্শন কৰি আছে আৰু তাৰ পিছত আপুনি ইয়াক সলনি কৰিবলৈ যুঁজিব লাগিব। যদি আপুনি নিজে এই অভ্যাসটো এৰি দিব নকৰে আপুনি এজন চিকিৎসকৰ পৰা সহায় পাব পাৰে।

নিৰন্তৰ Wwk Tiki ৰ বিষয়ে বিচাৰিব লাগে

যিহেতু ইয়াক দেখা যায়, বিভিন্ন কাৰণত হ'ব পৰা পলক টিকি, কিছুমান ক্ষেত্ৰত গুৰুতৰ ৰোগৰ বাবেও দেখা যায়। সেয়েহে, যদি আপুনি অনিয়মিত পৰিস্থিতিযেনে চকু ৰখা আৰু ক্লিপিং ৰিফ্লেক্সৰ সন্মুখীন হয় যি দীৰ্ঘ সময় ধৰি নাথাকে, চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো নিশ্চিত হ'ব। সাধাৰণ পৰীক্ষাৰ পিছত, প্ৰয়োজনীয় পৰীক্ষা কৰাৰ বাবে আপোনাৰ চিকিৎসকে আপোনাক প্ৰাসঙ্গিক বিশেষত্বলৈ নিৰ্দেশ দিব। যদি আপুনি বিচাৰে, চকুলৈ কেঁচা আলুৰ লাভালাভ: হিমায়িত আলু চকুত প্ৰয়োগ কৰা হয় নেকি? আপুনি শীৰ্ষক প্ৰবন্ধটোপঢ়িব পাৰে।

উৎস 1, সম্পদ 2